Naspäť na Blog
Ultrazvukový aróma difuzér do bytu

Difuzér a kompletný návod pre účinnú aromaterapiu

Difuzér patrí medzi základné vybavenie každého, kto sa zaujíma o aromaterapiu. Difuzér je väčšinou malé zariadenie, ktoré si vieme umiestniť kdekoľvek v domácnosti či v aute. Na trhu je extrémne veľké množstvo na výber čo nám častokrát robí problém, pretože nechápeme, ktorý difuzér je ten najvhodnejší. Pripravili sme preto pre vás šikovný článok, ktorý vám pomôže sa zorientovať v tejto problematike úplne jednoducho. Veríme, že sa rozhodnete správne a začnete využívať svoje prírodné esenciálne oleje a ich terapeutické účinky na 100%.

TÉMA ČLÁNKU

Difuzér

ČAS ČÍTANIA

7 min 26 sekúnd

NÁROČNOSŤ

Nízka

POČET SLOV

2 047

ČO JE DIFUZÉR

Difuzér je malé zariadenie, ktoré nám pomáha rozptyľovať naše obľúbené 100% prírodné esenciálne oleje do ovzdušia v ktorom sa nachádzame. Rozptyľovanie esenciálneho oleja sa líši podľa toho aký difuzér sa rozhodneme využívať (môže byť aktívne vs. pasívne difúzovanie). Difuzér je väčšinou jednoduchý na používanie a v dnešnej dobe poznáme rôzne formy difuzérov. Ide o najčastejšiu a najpoužívanejšiu pomôcku pre využívanie aromaterapie. Aj keď je ich na trhu veľké množstvo, nie všetky sú vhodné na používanie so 100% prírodnými esenciálnymi olejmi.

Difuzér pre modernú aromaterapiu

DIFUZÉR V MINULOSTI

Difuzér v minulosti existoval tiež, no v inej forme. Určite si staroveký Gréci nevedeli zapojiť difuzér jednoducho do elektriky a využívať silu aromatických látok. Zaujíma Vás ako to teda zvládli? Aj keď staroveké civilizácie nemali také možnosti ako máme dnes my, využívali esenciálne oleje zhruba rovnako, ako dnešná moderná aromaterapia. 

V minulosti ľudia používali jednoduché a primitívne formy difuzérov:

 • látky, ktoré dnes my využívame v podobe olejov jednoducho zapálili alebo drvili na dreve či keramickej nádobe
 • aromatické látky tiež využívali ponorením do krčahu s vodou a následne nechali vyparovať na vzduchu
 • využívali tiež svoje ruky, na ktorých si rastliny jednoducho pošúchali a dlane si priložili k nosu

Ich metódy boli síce jednoduché, no v princípe rovnako účinné ako tie naše v 21. storočí.

Difuzér v minulosti

AKO FUNGUJE DIFUZÉR

Veľa krát sme dostali otázku čo je to difuzér? Aký esenciálny olej je vhodné používať do difuzéra? Málokto sa zaujíma ako vlastne taký difuzér funguje. Nejde len výmysel modernej doby. Toto šikovné zariadenie má svoje opodstatnenie a význam najmä ak sa hovorí o modernej aromaterapii. Najprv si však treba uvedomiť, že difuzéry, ktorý sa používajú v modernej aromaterapii využívajú ultrazvukovú technológiu. 

Čo je ultrazvuková technológia?

Zmysel ultrazvukovej technológie je, že vytvára elektronické frekvencie, ktoré vytvárajú vibrácie vo vode čoho následkom je rozbitie molekúl esenciálneho oleja na drobné častice. Tieto molekuly esenciálneho oleja sa v kombinácii s vodou následne menia na jemnú vodnú hmlu, ktorá sa dostáva do ovzdušia.

Výnimočnosť ultrazvukovej technológie spočíva v tom, že premení vodu na paru bez využitia tepla. Nazýva sa to adiabatický proces – teda odborný výraz, ktorý sa používa vtedy ak sa na výrobu vodnej pary (hmly) nepoužíva žiadne teplo.

Na niektorých ultrazvukových difuzéroch je možné nastaviť čas a riadiť tak množstvo esenciálneho oleja, ktorý sa dostane do ovzdušia podľa našich potrieb.

TYPY DIFUZÉROV

Každý sa už určite stretol so slovom difuzér, no málo z nás vie, že na trhu existujú rôzne typy a nie všetky sú vhodné na použitie so 100% prírodným esenciálnym olejom. Všetky difuzéry majú v našom svete svoje miesto, no ak chceme začať využívať pozitívne aromaterapeutické účinky esenciálnych olejov, je viac než dobré vedieť, ktoré difuzéry sú vhodnejšie. Vieme, že cena difuzérov je často krát vyššia, no ak si zakúpime 100% prírodné esenciálne oleje bola by veľká škoda ak by ich terapeutické účinky vyšli nazmar.

Difuzéry na trhu, môžeme rozdeliť do 4 skupín:

 1. tepelný difuzér (aróma lampa)
 2. ultrazvukový (sonický) difuzér
 3. odparovací difuzér (tyčinkový difuzér, aróma šperk)
 4. nebulizér

TEPELNÝ DIFUZÉR

Difuzér aróma lampa

ULTRAZVUKOVÝ DIFUZÉR

Ultrazvukový difuzér

ODPAROVACÍ DIFUZÉR

Difuzér aróma šperk

NEBULIZÉR

Nebulizér AKA difuzér

Tepelný difuzér tzv. aróma lampa

Aróma lampa využíva priame teplo vo forme zapálenej sviečky. Pomocou tohto ohrievania sa vyparuje olej a voda, ktoré sa nachádzajú na hornej časti aróma lampy. Do aróma lampy sa však väčšinou používa syntetická umelá vôňa. Priestor nám to síce prevoňia, ale vôňa je úplne umelá a nepôsobí na náš organizmus vôbec priaznivo. Ak používate esenciálny olej do aróma lampy, musíme vám oznámiť, že to nemá žiaden efekt. Takto znehodnotený esenciálny olej nemá žiadne terapeutické účinky a navyše prichádzate o svoje peniaze.

Ultrazvukový difuzér

Ultrazvukový difuzér má vyvinutú špeciálnu technológiu, ktorá je tá pravá ak chceme využívať aromaterapiu na 100%. Takýto difuzér je schopný rozbiť molekuly esenciálneho oleja bez pomoci tepla. Drobné, rozbité čiastočky esenciálneho oleja sa tak vedia dostať do ľudského organizmu a vykonať svoj účinok. Je to najlepší typ difuzéra pre modernú a efektívnu aromaterapiu. Do kontaktu môžete tiež prísť s termínom sonický či ultrasonický difuzér. Takéto termíny znamenajú to isté. Ide väčšinou len o kozmetické slová, ktoré využívajú rôzne marketingové agentúry, aby dali produktom dôležitejší význam.

Odparovací difuzér

Tento typ využíva jednoduchý spôsob vyparovania sa. Esenciálny olej väčšinou nanesieme na nejaký materiál, z ktorého sa čiastočky oleja prirodzene vyparujú. Medzi takéto difuzéry patria napríklad tyčinkový difuzér alebo aróma šperk.

Tyčinkový difuzér

Tyčinkový difuzér sa skladá z dvoch častí – malé sklíčko + ratanové paličky. Takýto difuzér využíva malé kanáliky vo vnútri ratanových tyčiniek, vďaka ktorým sa aróma dostáva do ovzdušia. Sklíčko sa väčšinou naplní vodou a pár kvapiek esenciálneho oleja. Jeho účinok je však minimálny a nedokáže pokryť väčší priestor.

Nebulizér

Nebulizér je špeciálny typ difuzéra, ktorý nevyužíva vodu ani teplo. Namiesto toho atomizuje esenciálny olej na drobné a jemné častice. Nebulizéry používajú väčšie množstvo esenciálneho oleja na kratší časový úsek. Takáto koncentrácia esenciálneho oleja je však oveľa silnejšia a agresívnejšia.

Difuzér vs. zvlhčovač vzduchu

Poznáte rozdiel medzi zvlhčovačom a difuzérom? Zvlhčovač je super zariadenie ak potrebujete svoj priestor zvlhčiť z dôvodu príliš suchého vzduchu. 

Správne zvlhčený vzduch v domácnosti je dôležitejší viac ako by ste si mysleli:

 • Nízka vlhkosť môže spôsobiť suchú pokožku, podráždiť nosné dýchacie cesty či hrdlo. Suchý vzduch tiež spôsobuje suché oči a svrbenie.
 • Príliš vysoká vlhkosť môže mať za následok zvýšený výskyt baktérií a plesní v domácnosti. Takéto vlhké prostredie vedie k rôznym alergiám, šíreniu vírusov a problémy s dýchaním.

Správne zvlhčený vzduch by mal byť niekde medzi 30-50%.

Difuzér vs. zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač ako difuzér?

Ak sa však bavíme o aromaterapii, zvlhčovač vzduchu nie je vhodný. Zvlhčovače sú lacnejšie pretože nepoužívajú technológiu, ktorá pomáha rozbiť molekuly esenciálneho oleja. Navyše materiál zvlhčovača je väčšinou plastový čo v kombinácií so 100% esenciálnym olejom nepôsobí vôbec priaznivo. Aromaterapeutické účinky esenciálneho oleja sú radikálne eliminované. Naopak difuzér môžeme používať aj ako zvlhčovač vzduchu a zároveň je výborným pomocníkom pri modernej a efektívnej aromaterapii. Pravdou však je, že produkuje oveľa menej zvlhčeného vzduchu. Treba si preto naozaj premyslieť, čo vlastne potrebujeme.

Difuzovanie vs. inhalovanie

Aromaterapia pozná difúzovanie, ale aj inhalovanie. No schválne, viete aký je v tom rozdiel? Difúzovanie je využívanie difuzéra na aromaterapiu, kedy sa esenciálny olej v kombinácii s vodou rozptyľuje do ovzdušia. Inhalovanie je jednoducho nádoba s vodou do ktorej pridáme pár kvapiek esenciálneho oleja a aktívne inhalujeme s prikrývkou na hlave. 

Aktívny vs. pasívny difuzér

Rozdiel medzi týmito difuzérmi je v procese vyparovania resp tvorby vodnej pary. Pri aktívnom sa využíva ultrazvuková technológia, ktorá produkuje vodnú paru. Pasívny, už ako názov napovedá, je taký, ktorý využíva prirodzený vzduch a spôsob samo vyparovania esenciálneho oleja.

KDE JE VHODNÉ POUŽÍVAŤ ARÓMA DIFUZÉR

Je to malé zariadenie, ktoré je možné využívať takmer kdekoľvek. Ľudia si väčšinou kupujú difuzéry do domácnosti. Difuzér však nie je určený len do bytu, ale aj do auta, kancelárie, masážnych salónov či jednoducho do vrecka so sebou.

Aróma difuzér do auta

Niekedy si to ani neuvedomujeme, no v aute častokrát trávime veľa času. Či už ideme do práce, na nákup, k starým rodičom či jednoducho na výlet. Aromaterapiu nemusíme využívať len doma v byte, ale aj cestou autom kamkoľvek sa vyberiem. Auto samo o sebe je často krát zdrojom rôznych pachov, ktoré nemusia každému vyhovovať. Vďaka auto difuzéru si tak vieme vychutnávať prírodnú vôňu v podobe aromaterapie aj v aute. Na trhu si aj viaceré 100% esenciálne oleje, ktoré sú vhodné aj pre deti, čo znamená, že rodinné výlety môžu byť plné voňavých zážitkov.

Difuzéry do auta poznáme 2 typy:

1. Pasívny – je taký, na ktorý jednoducho aplikujeme pár kvapiek esenciálneho oleja a vplyvom vzduchu z prieduchov sa olej vyparuje.

2. Aktívny – je väčšinou malé elektrické zariadenie, ktoré sa pripojí v aute pomocou USB koncovky. Takýto difuzér vieme umiestniť do priehradky kam zvyčajne dávame svoj obľúbený nápoj.

PASÍVNY

Difúzer do auta Plant Therapy

Aróma difuzér do bytu

Difuzér sa najčastejšie kupuje do bytu. Častokrát sú difuzéry také pekné a elegantné, že sa stanú súčasťou izieb ako dekorácia. Môže sa umiestniť takmer kdekoľvek, kde je pevný povrch. Nie je to však hračka, preto treba dbať na to, aby k nemu nemali deti ani zvieratá ľahký prístup. Difuzér sa v domácnosti väčšinou umiestňuje v obývačke, kde sa nachádzame najčastejšie ak prídeme z práce či počas víkendov. Je ale vhodný aj do detskej izby, ak ho chceme využívať pre deti či do spálne. Pri aromaterapii difuzérom by sme sa mali uvoľniť a byť v miestnosti, v ktorej sa cítime príjemne.

Difuzér do bytu

Aróma difuzér do kancelárie

V dnešnej dobe sa 20-30% pracovných pozícií vykonáva v kancelárii. Či už ste office manager, alebo právnik určite poznáte ten pocit. Ste zatvorený v jednej miestnosti 8 hodín a každý od vás očakáva vysokú pracovnú efektivitu. Aróma difuzéry sú vhodné aj do kancelárie. Difuzér vám vie pomôcť prevoňať kanceláriu, v ktorej sa môžete cítiť sviežo a plný energie. 

USB prenosný difuzér

USB prenosný difuzér do kancelárie

STAROSTLIVOSŤ O DIFUZÉR

Difuzér tak ako aj každé iné náradie a náčinie je potrebné udržiavať a pravidelne čistiť. Vo väčšine prípadov nie je lacný, preto ak chcem pomôcť našej peňaženke je viac než vhodné sa oň dostatočne starať. Pri starostlivosti by sme mali dodržiavať tieto zásady:

 • difuzér čistiť minimálne 1x do týždňa
 • pri čistení ho vypnúť zo zásuvky
 • dávať pozor na vodu, aby sa nedostala do elektrickej časti
 • ťažko dostupné miesta vyčistiť vatovou tyčinkou či tampónom
 • ak meníme esenciálny olej za iný, je potrebné ho dôkladne vyčistiť
 • používať demineralizovanú vodu alebo jednoducho filtrovanú vodu (nefiltrovaná voda spôsobuje vznik vodného kameňa, ktorý môže neskôr spôsobiť jeho nefunkčnosť)
Difuzér pred čistením
Difuzér po vyčistení

AKO SI VYBRAŤ ARÓMA DIFUZÉR

Častokrát je ťažké vybrať si ten správny. Na trhu existujú difuzéry od výmyslov sveta, rôzne tvary, funkcie či výkonnosť. Ak si ideme vybrať aróma difuzér mali by sme pozerať na základné hodnoty, a teda:

 • veľkosť objemu nádržky
 • možnosť nastaviť časovač aromaterapie
 • vyberať podľa toho, kde ho chceme využívať
 • možnosť funkcie svetielok či hudby
 • akú technológiu difúzovania využíva
 • automatické vypnutie
 • hlučnosť difuzéra
 • rozloha, ktorú je schopný pokryť
 • rozmery difuzéra

NAJLEPŠÍ DIFUZÉR NA ESENCIÁLNE OLEJE

Najlepší je jednoducho ten, ktorý si vyberiete sami. Radi by sme vám ale poradili, že najlepší difuzér na esenciálne oleje je ten, ktorý využíva ultrazvukovú technológiu. Táto technológia dokáže rozbiť molekuly esenciálneho oleja na tak malé čiastočky, ktoré sa následne dokážu cez čuchové receptory dostať až do nášho tela. Takáto aromaterapia sa považuje za efektívnu.

ULTRAZVUKOVÉ DIFUZÉRY

NAJLEPŠÍ DETSKÝ DIFUZÉR

Aromaterapia pre deti sa používa po celom svete. Rovnako je to aj na Slovensku. Najčastejšia a najobľúbenejšia aromaterapia pre deti je pomocou difuzéra. Dá sa povedať, že je to tiež bezpečnejšia forma aromaterapie v porovnaní s lokálnou aromaterapiou. Najlepší je taký, pri ktorom si deti vedia aromaterapiu najviac užiť. Mal by vedieť navodiť príjemnú atmosféru a pomôcť tiež deťom pokojne zaspávať.

Detský difuzér by mal spĺňať tieto hodnoty:

 • vizuálne lákavý a hravý
 • možnosť zapnúť svetielka
 • jemná melódia
 • bezpečný potravinový plast
 • ultrazvuková technológia
 • nastavenie časovača 
 • možnosť nastaviť automatické vypnutie
Detský difuzér Lesný Kamarát Plant Therapy rôzne svetelné scény

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak šíriť kvalitné informácie o esenciálnych olejoch a aromaterapii. Nenechajte si ujsť ďalšie informácie a novinky zo sveta aromaterapie a pridajte sa k nám aj na jednu z vašich obľúbených sociálnych sieti.

Pre priaznivcov esenciálnych olejov sme tiež pripravili skupinu na Facebooku, kde si snažíme vymieňať navzájom informácie a skúsenosti o esenciálnych olejoch. Pridajte sa k nám.

Pridaj hodnotenie post

Zdieľať tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naspäť na Blog
Práve ste pridali tento produkt do košíka: