Naspäť na Blog
Esenciálne oleje úvodná fotografia

Esenciálne oleje a základné vedomosti, ktoré by vám určite nemali chýbať

Prírodné esenciálne oleje sú v dnešnej dobe známe čoraz viac. Na trhu sa objavujú stále nové typy esenciálnych olejov, ako aj rastúci spôsob využívania týchto prírodných extraktov. Mnohí z vás ich možno už dávno využívajú, a veľa z vás možno práve rozmýšľa ako začať.

Esenciálne oleje, to nie je len aromaterapia, ale aj vedomosti, ktoré sa za nimi ukrývajú. Viete ako sa vyrábajú? Viete aké sú najpoužívanejšie, či ako si vybrať 100% prírodné a kvalitné esenciálne oleje? Viete ako ich riediť a používať lokálne na pokožku? Esenciálne oleje rozhodne majú svoju silu a tieto prírodné esencie majú vysoké terapeutické účinky. Pri správnom používaní nám esenciálne oleje môžu pomôcť pri rôznych drobných ťažkostiach nám či naším deťom.

Tento článok vám pomôže sa lepšie zorientovať v problematike esenciálnych olejov od histórie až po moderné zdroje vedomostí.

TÉMA ČLÁNKU

Esenciálne oleje

ČAS ČÍTANIA

21 min 41 sekúnd

NÁROČNOSŤ

Stredná

POČET SLOV

5 962

Prírodné esenciálne oleje a ich základná definícia

Hľadáte odpovede na otázku čo sú esenciálne oleje? Pýtate sa aký je rozdiel medzi prírodnými esenciálnymi a éterickými olejmi? A poznáte tiež vonné oleje alebo také silice? Mnoho názvov môže byť mätúcich najmä pre tých, ktorý s aromaterapiou začínajú a chcú používať čisté, 100% prírodné esenciálne oleje najvyššej kvality.

Poďme teda postupne a na začiatok si rozdeľme oleje na dve základné veľké skupiny olejov:

 • Prchavé oleje
 • Neprchavé oleje

Tieto dva typy olejov majú rozličné chemické zloženie a teda aj ich terapeutické vlastnosti. Poďme sa teda oboznámiť s týmito pojmami.

Prchavé esenciálne oleje

Prchavé oleje sú vlastne esenciálne oleje, ktoré majú schopnosť sa vyparovať. Prchavé oleje sú teda organické zlúčeniny, lipofilné (rozpustné v tukoch) a hydrofóbne (odpudzujúce vodu), ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach rastlín. V krátkosti to teda znamená, že esenciálne oleje sa výborne rozpúšťajú v tukoch, alebo spájajú. Esenciálne oleje odpudzujú vodu a preto nie je možné ich zmiešať s vodou, ale len v alkohole či stálych olejoch. Neobsahujú vitamíny a minerálne látky, a teda nemajú výživovú hodnotu.

Neprchavé oleje

Neprchavé oleje, tiež známe ako mastné či lisované oleje sa získavajú z rastlín a živočíchov. Tieto oleje sú teda bežne dostupné na varenie a pečenie (napr. olivový olej, kokosový olej či mandľový olej). Tieto oleje obsahujú vitamíny, minerály, ale aj mastné kyseliny triglyceridy. Na rozdiel od esenciálnych olejov, nepodliehajú procesu vyparovania a nie je možné ich destilovať. Získavajú sa lisovaním alebo extrakciou. Ich konzistencia môže byť pevná, polo pevná, ale aj tekutá v závislosti od teploty.

Prchavé esenciálne oleje vs. neprchavé oleje

Esenciálne oleje, vonné a éterické oleje či silica - poznáte rozdiel?

Určite ste sa už stretli s pojmami ako vonné oleje, esenciálne oleje, éterické oleje či nebodaj silica. Viete aký je medzi nimi rozdiel a čo jednotlivé slová vlastne znamenajú? Je správne pomenovanie éterický alebo esenciálny olej?

Poďme si to teda dať na pravú mieru, aby sme vám dali odpovede na vaše otázky, ktoré nám často dávate.

Prírodné esenciálne oleje

Prírodné esenciálne oleje sú vysoko koncentrované prchavé oleje, ktoré sa získavajú z rôznych častí rastlín (napríklad kôra, kvety, stonky, semená a podobne). Tieto rôzne časti rastlín obsahujú rastlinnú hmotu tzv. silica. Po úspešnej destilácii silíc vznikne prchavá látka, ktorú voláme esenciálny olej. Tieto esenciálne oleje majú vysoko účinné aromaterapeutické účinky.

Vonné oleje

Vonné oleje, tiež nazývané aroma oleje sú syntetické látky, ktoré nemajú s prírodnými olejmi nič spoločné. Sú to umelo vytvorené oleje z takých zdrojov, ktoré v prírode bežne nenájdeme alebo extrakcia z týchto rastlín jednoducho nie je možná (napr. jahody, čučoriedky, egreše či také ríbezle). Áno, niekedy môžeme nájsť vonné oleje aj z rastlín, z ktorých sa vyrábajú esenciálne oleje. Ide však o také rastliny, z ktorých je výroba esenciálnych olejov príliš nákladná, napríklad ruža alebo jazmín. Výrobcovia sa preto snažia dodať podobný tovar, ale v umelej syntetickej forme, ktorý je podstatne lacnejší. Tieto oleje však majú nulový účinok. Vonné oleje nemajú z hľadiska aromaterapie žiaden význam.

Éterické oleje

Éterické oleje je synonymum k slovu esenciálne oleje. Ak si vyhľadáte slovo éterický v slovníku cudzích slov nájdete, že ide o niečo nehmotné, nadpozemské, veľmi prchavé či vzdušné a jemné. Ak sa pokúsite preložiť slovné spojenie éterický olej do Anglického jazyka dostanete výsledok „essential oil“. V stredoveku bol využívaný najmä Latinský jazyk, ktorý sa neskôr používal aj v botanike či medicíne. Slovo éterický olej je teda prevzaté a zaužívané slovné spojenie z latinského slova „oleum aethereum“. Každopádne nie je až tak dôležitý pôvod slova ako to, že sú to synonymá, aj keď to na prvý pohľad nevyzerá.

Silica

Silica by sa dali definovať ako istá forma rastlinného materiálu (nachádzajúca sa v rôznych častiach rastlín). Táto silica obsahuje aromatické látky (v tzv. siličnatých žľazách/bunkách). Tieto sa následne spracúvajú rôznou metódou extrakcie (najčastejšie destiláciou) a vzniká koncový produkt – esenciálny / éterický olej. Odborná aromaterapia však používa slovné spojenie Esenciálne oleje, ktoré je prevzaté z anglického slova “Essential oils”.

Zhrnutie významu slov - ESENCIÁLNE OLEJE, VONNÉ OLEJE, ÉTERICKÉ OLEJE, SILICA

Poďme si teda tieto definície zjednodušiť, aby sme mali lepší prehľad. Esenciálne oleje sa tiež nazývajú éterické oleje. Je to synonymum slov. Tieto oleje sú teda vo väčšine prípadov 100% extrakt z rastlín. Vonné oleje sú syntetické, umelé a s prírodnou látkou nemajú nič spoločné. Vonné oleje nemajú žiadne terapeutické účinky. Esenciálne oleje sú na základe kvality väčšinou drahšie produkty. No a silica je teda základná látka obsiahnutá v rastlinách. Procesom destilácie sa táto rastlinná hmota mení na esenciálny (éterický) olej. Ak niekto tvrdí, že slovo silica je jediné a pravé názvoslovie tak ide jednoducho o marketingový ťah a nie je to vôbec pravda. Medzinárodné zaužívané slovné spojenie spájané s modernou a kvalitnou aromaterapiou sú rozhodne ESENCIÁLNE OLEJE.

Pýtate sa prečo teda niektoré obchody používajú slová esenciálny, éterický olej alebo slovo silica?

Odpoveď je taká, že z veľkej časti ide o ľubozvučnosť, respektíve marketingové záujmy danej firmy. Silica, esenciálny olej ako aj éterický olej je vo svojej hrubej podstate to isté. Dôležitejšie ako názov je kvalita rastlín, z ktorých sa daný olej vyrába ako aj proces výroby (tých faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu oleja je viac). Nie je vhodné zamerať sa teda na názov produktu, ale na kvalitu ingrediencií, ako aj to čo vyhovuje vášmu telu viac. Dôležité sú aromaterapeutické účinky a reakcia vášho tela. Vaše telo a zmysly, pocity sú najdôležitejšie, preto im treba načúvať.

Esenciálne oleje a ich história

Dnes už používanie esenciálnych olejov berieme ako samozrejmosť. Avšak, aromatické rastliny esenciálnych olejov sa datujú až do starovekých čias. Podľa všetkého to boli Egypťania, ktorý mali prvú skúsenosť s týmito rastlinami. Možno nie práve v takej forme ako máme teraz my, no už z historických čias vieme o tom, že na ich pohrebných miestach boli nájdete aromatické látky ako fenikel, koriander či kmín. Od Ázie až po Egypt bolo nájdených mnoho textov odkazujúcich na tzv. “čarovné parfémy“, ktoré zvyšujú príťažlivosť a sľubujú šťastie. Tieto aromatické rastliny boli už vtedy využívané na pomoc liečenia chorôb či povznesenie ducha.

História esenciálnych olejov siaha až 3 500 r. pred našim letopočtom. Ich používanie a informácie o nich sa pravidelne vyskytovali v priebehu vekov u všetkých hlavných civilizácií našej zeme. Presný dátum používania aromatických rastlín je ťažké určiť pretože sa vyvíjali v čase. Dnes vieme spoľahlivými testami určiť kvalitu, ale aj vlastnosti esenciálnych olejov. V minulosti tieto kvality či vlastnosti boli objavené často formou pokus omyl alebo pozorovaním účinkov na zvieratách. Takéto informácie sa následne podávali ústnym podaním z generácie na generáciu. Z daných účinných byliniek sa teda neskôr stal bylinný liek, ktorý sa dnes používa v modernej aromaterapii.

Fajčenie sa pokladá za jednu z prvých amatérskych foriem liečby bylinkami. V prvých civilizáciách sa často používali na vyháňanie zlých duchov z ich duší. Tieto rituály súviseli s náboženstvom, pretože aróma sa nesie vzduchom a všetko vo vzduchu sa považovalo za svetské a božské. Podobné rituálne tradície máme možnosť vidieť aj dnes. Východné chrámy pália rituálne kadidlo na hinduistických či budhistických oltároch. Dokonca aj rímskokatolícka cirkev využíva v rámci svojich bohoslužieb horiace kadidlo.

Históriu aromatických rastlín, dnes známe ako esenciálne oleje, by bolo vhodné rozdeliť do 5 úsekov:

 • India
 • Čína
 • Egypt
 • Grécko
 • 20. storočie
Esenciálne oleje a ich história

India a aromatické látky

 • Staroveká India – prvá civilizácia, ktorá sa snažila aplikovať holistické zaobchádzanie s ľuďmi
 • tradičná Indická Ajurvédska medicína – jedna z najstarších foriem lekárskej praxe na svete
 • Ajurvédska medicína bola založená na používaní rastlín a výťažkov z nich
 • najstaršia kniha o rastlinách pochádza z Indie – opisuje viac ako 700 rastlín (napríklad myrha, koriander, zázvor či santalové drevo)

Čína a citrusové plody

 • Čína bola známa svojimi pokročilými znalosťami liečivých rastlín
 • akupunktúra – najznámejšia metóda liečenia, využíva sa dodnes
 • iné známe medicíny – Jin Jang; medicína 5 elementov (oheň, zem, kov, voda a drevo)
 • všetky druhy citrusového ovocia (ktoré dnes používame ako esenciálne oleje v aromaterapii) pochádzajú práve z Číny
 • niekedy koncom 10. storočia sa citrusové ovocie dostáva do stredozemia a Európy vďaka Arabom

Esenciálne oleje a vedomosti Egypta

Akokoľvek je známa Čína alebo India za svoje medicínske úspechy, je to práve Egypt, ktorý sa považuje za priekopníkov používania esenciálnych (aromatických) rastlín. Potvrdzuje to hneď niekoľko faktov:

 • používali vonné oleje do liekov, masáži, pleťovej kozmetiky a balzamovanie mŕtvych
 • využívali spôsob macerácie a enfleurage
 • záhrady faraónov boli plné liečivých bylín z celého sveta
 • kňazi a vtedajší lekári vyrábali aromatické oleje pre faraónov
 • osobná hygiena bola pre nich veľmi dôležitá (1. telový dezodorant na svete)
 • oleje, ktoré mali antiseptické a antibakteriálne účinky sa používali na balzamovanie (pomáhalo to chrániť ľudské telo pred hnitím, telo sa zachovalo vyše 3 000 rokov neporušene) …viete prečo? Starí Egypťania verili, že takto dlho trvá pokiaľ ľudská duša prejde všetkými zvieratami na zemi a vráti sa späť do svojho tela.
 • “kyphi“ najobľúbenejší parfém Egypťanov (obsahoval až 23 rôznych zložiek a aromatických látok)
 • Bohovia boli pálením aromatických (esenciálnych) rastlín uctievaní 3x denne (ráno sa pálila živica, na poludnie myrha, kyphi zasa pri západe slnka)
 • po rozpade tejto civilizácie sa stala Európa centrom medicíny

Grécko a Hippokratesov vplyv

 • ústredná postava Hippokrates (známy so svojou lekárskou prísahou)
 • zriadil lekársku školu, pomohol Aténam zbaviť sa moru
 • Hippokratesov výrok ,,Cesta k zdraviu je mať každý deň aromatický kúpeľ a voňavú masáž´´
 • Hippokrates známy ako “otec medicíny“
 • už vo 4. storočí poznal, že spaľovanie niektorých aromatických rastlín ochraňuje pred nákazlivými chorobami
 • základ gréckej medicíny – duševná, emočná a fyzická rovnováha
 • Gréci verili, že sladké aromatické arómy majú božský pôvod
 • vytvorili parfém Megaleion (obsahuje myrhu, škoricu, kasiu) známy pre svoje protizápalové vlastnosti a hojenie rán
 • grécki vojaci brali do boja masť obsahujúcu myrhu na hojenie rán
 • grécky lekár Marestheus zistil, že ružová, ovocná a korenistá vôňa povzbudzuje unavenú myseľ

Prírodné esenciálne oleje a aromaterapia v 20. storočí

 • talianski lekári Cayola a Garri – prvé experimenty zamerané na psychologické účinky esenciálnych olejov (účinky na krvný tlak, pulz, dýchanie či stimuláciu a upokojenie)
 • po 2. svetovej vojne bol aromaterapeutický priemysel v útlme
 • jeho prvotné využitie v kozmetike sa presunulo do nemocníc a zdravotníckeho prostredia
 • francúzsky vedec Maurice Girault vytvoril prvý “Aromatogram“ (identifikuje antibakteriálne účinky esenciálnych olejov na mikrobiálne patogény)
 • francúzsky študent medicíny Daniel Penoel pracoval na tzv. “Vedeckej aromaterapii“ (liečba infekcií pomocou esenciálnych olejov – tzv. aromatológia)
 • francúzsky chemik a vedec René-Maurice Gattefossé čistou náhodou dokázal vyliečiť svoje ochorenie (plynovú gangrénu na ruke) pomocou esenciálneho oleja z levandule
 • postupom času boli založené rôzne profesionálne organizácie pre tento aromaterapeutický priemysel
 • prvá významná organizácia bola – Medzinárodná Federácia Aromaterapeutov
 • Aromaterapia, a teda využívanie 100% prírodných esenciálnych olejov, je známa ako najefektívnejšia doplnková medicína
 • klinické testy a výskumy po celom svete preukazujú, že tieto aromatické rastliny (esenciálne oleje) vo forme aromaterapie sú vysoko účinné
Esenciálne oleje a aromaterapia v 20. storočí

Prírodné esenciálne oleje a ich výroba

Viete ako sa vyrábajú prírodné esenciálne oleje? Ich výroba nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Kvalita a účinnosť esenciálnych olejov sú ovplyvnené nielen výrobným procesom, ale aj podmienkami, v ktorých sa rastliny pestujú. Získavajú sa z rôznych častí rastlín, napríklad z koreňov, listov, ihličia, kvetov, šupiek či semien.

Pre niekoho nemusí byť dôležité ako sa esenciálne oleje vyrábajú, no verte nám aj spôsob extrakcie nám môže čo to napovedať o ich kvalite. Vedeli ste, že na výrobu jednej 15 ml fľaštičky, ktorú máte v domácej lekárničke je potrebných napríklad:

 • 130 kg lupeňov ruží (Esenciálny olej Ruža)
 • 13 kg levandule (Esenciálny olej Levanduľa)
 • 45 kg citrónov (Esenciálny olej Citrón)

Nie všetky esenciálne oleje podliehajú rovnakému spôsobu extrakcie. Niektoré rastliny sa získavajú ľahšie, iné zas ťažšie. Spôsob extrakcie preto do veľkej miery záleží podľa typu rastliny a jej časti, ktorá je hlavným zdrojom esencie.

Prírodné esenciálne oleje a 5 spôsobov ich extrakcie

 • Parná destilácia
 • Lisovanie za studena
 • Extrakcia pomocou CO2
 • Extrakcia pomocou rozpúšťadla
 • Enfleuráž (z franc. enfleurage)
Esenciálne oleje a ich výroba
 1. Parná destilácia
  Parná destilácia patrí medzi najobľúbenejšie a najčastejšie formy extrakcie esenciálnych olejov. Aromatické zložky z rastlín sa získavajú pomocou vodnej pary pod vysokou teplotou. Takáto vodná para obsahuje esenciálne váčiky danej rastliny. V nádobe so studenou vodou sa skvapalní a následne sa esencia oddelí od vody. Esencia je ľahšia ako voda a preto ostane plávať na povrchu. Takto sa destiluje napríklad Levanduľa.
 2. Lisovanie za studena
  Lisovanie za studena sa využíva pri extrakcii najmä citrusových plodov, napríklad pomaranč alebo grep. Ide teda o lisovanie/stláčanie kôry pre získanie esencie. Je to väčšinou kôra (šupka), ktorá obsahuje esenciálne látky.
 3. Extrakcia pomocou CO2
  Ide o podobný proces extrakcie esenciálneho oleja ako pri parnej destilácií. Rozdiel je ten, že táto metóda prebieha pri nižších teplotách ako ta parná. Pri extrakcii pomocou CO2 je to 35-37 stupňov a pri parnej 60-100 stupňov Celzia. CO2 vďaka svojim vlastnostiam funguje ako rozpúšťadlo a extrahuje z rastlín ich esencie. CO2 sa napokon znova premení do plynného stavu, ktorého výsledkom je esenciálny olej.
 4. Extrakcia pomocou rozpúšťadla
  Esencia z rastlín sa môže extrahovať aj pomocou aplikácie rozpúšťadla (napr. benzén, hexán). Rastliny sa týmito látkami zalejú a zahrievajú. Vzniká teda zmes, ktorá sa následne zalieva čistým liehom, ktorý pomáha oddeliť aromatické zložky z tejto hmoty. Procesom odparovania a filtrácie sa napokon získava esenciálny olej. Takto sa vyrába napríklad esenciálny olej Neroli, Ruža či Jazmín.
 5. Enfleuráž (z franc. slova enfleurage)
  Ide o najdrahší spôsob extrakcie esenciálnych olejov. Dnes sa už používa len zriedka. Využíva sa pri extrakcií jemných a veľmi krehkých rastlín ako jazmín a ruža. Tento spôsob extrakcie využíva živočíšny tuk. Vzniká tzv. pomáda, ktorá sa následne premýva alkoholom za účelom odstrániť tento nadbytočný tuk. Výsledkom je extrakt nazývaný absolue, teda esenciálny olej.

Prírodné esenciálne oleje a ich chemické zloženie

Prírodné esenciálne oleje patria do skupiny prchavých látok, ktoré sa získavajú z aromatických častí rastlín ako napr. listov, koreňov, semien, šupiek, dreva, ovocia alebo dokonca celej časti rastliny. Esenciálne oleje sa v rastline nachádzajú v sekrečných kanáloch, olejových bunkách či dutinách. Esenciálny olej je zmes komplexných zlúčenín polárnych a nepolárnych častí. Kvalitu a zloženie esenciálneho oleja ovplyvňuje druh rastliny, doba zberu, extrakčná metóda ako aj geografická poloha pestovania.

Prírodné zlúčeniny, ktoré sú obsiahnuté v rastlinách je možné rozdeliť do 4 základných skupín:

 1. terpény
 2. zlúčeniny s priamym chemickým reťazcom
 3. fenylpropanoidy (deriváty benzénu)
 4. ostatné (zlúčeniny, ktoré nie sú obsiahnuté v prvých troch)
Esenciálne oleje a ich zloženie

Terpény sú dominantnou zložkou esenciálnych olejov. Tieto organické zlúčeniny obsahujú viacero izoprénových jednotiek. Patria medzi hlavné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v esenciálnych olejoch (cca 80%).

Vo svete esenciálnych olejov sú dve hlavné skupiny terpénov:

 • monoterpény
 • seskviterpény

Monoterpény sú najmenšie molekuly terpénu s desiatimi atómami uhlíka. Sú malé a preto sa veľmi ľahko odparujú. Napríklad limonén je terpén, ktorý sa nachádza v esenciálnych olejoch ako Citrón, Ružový grep, Pomaranč a Bergamot.

Terpén pinén je ďalší monoterpén, ktorý sa nachádza napríklad v esenciálnom oleji Rozmarín.

Seskviterpény sú naopak ťažšie ako monoterpény. Obsahujú 15 atómov uhlíka (o 5 viac ako monoterpény) čo znamená, že sa vyparujú pomalšie ako monoterpény. Sú obsiahnuté napríklad v Esenciálny olej Ylang Ylang.

Esenciálne oleje a ich chemické zloženie

Takže ako nám teda terpény pomáhajú?

Okrem svojej vône poskytujú nášmu telu aj isté výhody. Prebiehajú v nich významné fyziologické premeny. Ethen Russo tvrdí, že terpény „môžu pomáhať pri liečbe bolesti, depresie, závislosti, epilepsie, zápalu či pri rôznych plesňových a bakteriálnych infekciách”. Limonén, ktorý sa nachádza v citrusových esenciálnych olejoch pomáha stimulovať imunitný systém vďaka spolupráci s bielymi krvinkami. Limonén má však aj upokojujúce vlastnosti, ktoré robia prírodný esenciálny olej Levanduľa tým pravým pomocníkom, keď potrebujeme uvoľniť telo a myseľ po náročnom dni.

Prírodné esenciálne oleje a ich používanie

Používanie esenciálnych olejov môže byť na prvý pohľad jednoduché. Áno naozaj je jednoduché, no je veľmi dôležité, aby sme ich používali a dávkovali opatrne a správne. Aj keď sa to nezdá, esenciálne oleje vedia nielen pomôcť, ale aj ublížiť ak sa s nimi nezaobchádza s rešpektom.

Kto môže používať prírodné esenciálne oleje?

Esenciálne oleje môže používať rozhodne každý. Ak sa esenciálne oleje používajú s rozumom a dbá sa na ich vplyv na organizmus vedia byť veľmi prospešné. Esenciálne oleje dnes už vedia mať samostatnú receptúru pre dospelé osoby, deti ale aj domáce zvieratká.

Spravidla esenciálne oleje pre dospelých sú výraznejšieho zloženia, naopak esenciálne oleje pre deti od Plant Therapy sú jemnejšie a so špeciálnou receptúrou, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s Robert Tisserand. Robert Tisserand je expert v oblasti aromaterapie s dlhoročnými skúsenosťami. Čoraz viac sa dostávajú do popredia aj esenciálne oleje pre domáce zvieratá ako kone, psy alebo mačky.

Prírodné esenciálne oleje podľa toho pre koho sú určené:

 • esenciálne oleje pre deti (napr. LEVANDUĽA, ŠALVIA, RELAX)
 • pre dospelých (napr. KÁVA, ČOKOLÁDA)
 • pre domáce zvieratká (napr. SEBADÔVERA, ŠŤASTIE)
Esenciálne oleje pre deti, dospelých a domáce zvieratá

Prírodné esenciálne oleje a možnosti ich používania

Pre používanie s difuzérom je dôležité vedieť správny pomer na 100 ml, ako dlho môžeme difúzovať a ako sa o difuzér pravidelne starať. Pre vonkajšie použitie je kľúčové poznať správny pomer riedenia esenciálneho oleja so základným nosným olejom. Čo sa týka vnútorného použitia je to na zvážení každého individuálne. Samostatné vnútorné použitie NEODPORÚČAME (len ak to robíte pod dohľadom certifikovaného aromaterapeuta, ktorý dôkladne pozná esenciálny olej). Vnútorné však použitie môže byť zaujímavé ako prísada do varenia, pečenia a nápojov. Takéto použitie esenciálnych olejov je však na vašom zvážení.

Používanie esenciálnych olejov delíme na tri hlavné kategórie:

 1. Difúzovanie
 2. Lokálna aplikácia
 3. Vnútorná aplikácia

Difúzovanie patrí medzi najbežnejšie a najpoužívanejšie formy používania esenciálnych olejov. Pri tejto metóde sa esenciálne oleje kvapkajú do difuzéra, pomocou ktorého difúzujeme vodnú paru v kombinácií s našim obľúbeným esenciálnym olejom.

Prírodné esenciálne oleje môžeme difúzovať týmito spôsobmi:

 • domáci ultrazvukový difuzér
 • difuzér do auta
 • osobný inhalátor
 • naparovanie
 • esenciálny šperk

Ultrazvukový detský difuzér Lesný kamarát

Esenciálne oleje a možnosti ich používania - inhalácia

Vonkajšia aplikácia je druhý najčastejší spôsob používania esenciálnych olejov. Vonkajšie použitie esenciálnych olejov je v jednoduchosti akákoľvek aplikácia esenciálneho oleja na pokožku tela. V tomto prípade je mimoriadne dôležité vedieť ako riediť esenciálne oleje v základnom nosnom oleji.

Prírodné esenciálne oleje môžeme používať lokálne týmito spôsobmi:

 • lokálna aplikácia na pokožku
 • esenciálny kúpeľ
 • esenciálne obklady
 • esenciálne zábaly
 • esenciálne masky na tvár
 • esenciálne telové zábaly
 • esenciálne peelingy
 • telové maslá
Esenciálne oleje a ich lokálna aplikácia na pokožku

Vnútornú aplikáciu esenciálnych olejov samostatne rozhodne neodporúčame. Pripúšťame však, že je možnosť ich kombinovať v kuchyni s inými ingredienciami či potravinami. Ich použitie je výhradne na vašom osobnom rozhodnutí. Ak sa rozhodnete pre toto využitie, prosím majte dostatok informácií o esenciálnom oleji, ktorý sa chystáte použiť.

Prírodné esenciálne oleje a ich použitie v kuchyni:

 • varení (napr. Esenciálny olej ROZMARÍN)
 • pečení (napr. Esenciálny olej CITRÓNOVÝ CUPCAKE, ŠKORICA)
 • ako prísada do nápojov (napr. Esenciálny olej CITRÓN, MÄTA)
Esenciálne oleje a ich využitie v kuchyni

Prírodné esenciálne oleje a ich bezpečné používanie

Bezpečné používanie prírodných esenciálnych olejov je základný kameň toho, aby ste využívali ich kvalitu a terapeutické účinky na 100%. Pripravili sme pre vás pár tipov ako používať esenciálne oleje bezpečne pre seba, ale aj vašu rodinu.

Odporúčame dodržiavať nasledovné inštrukcie:

 • esenciálne oleje nikdy nepoužívajte na pokožku neriedené
 • odporúčame riediť esenciálne oleje základným rastlinným olejom bez vône (aby ste cítili vôňu svojho esenciálneho oleja)
 • najlepšie základné nosné oleje na riedenie (Kokosový frakcionovaný základný olej, Mandľový základný olej, Avokádový základný olej, Jojobový základný olej)
 • v prípade akéhokoľvek podráždenia esenciálnym olejom ho prestaňte ihneď používať
 • ak vaša pokožka príde do styku s esenciálnym olejom nikdy sa ho nesnažte zmyť vodou, ale základným nosným olejom
 • neriedené esenciálne oleje skladujte mimo dosahu detí a zvierat
 • fľaštičky s esenciálnymi olejmi dôkladne zatvárajte a skladujte na chladnom, tmavom mieste
 • citrusové a ihličnaté esenciálne oleje majú kratšiu trvanlivosť kvôli oxidácii (má vplyv na ich liečivé terapeutické účinky)
 • esenciálne oleje používajte s rozumom (jedna kvapka môže obsahovať až 100 g rastlinného materiálu)
 • nikdy neskúšajte esenciálne oleje priamo z fľaštičky (na okraji fľaštičky sa môže nachádzať skazený esenciálny olej, ktorý oxidoval)
 • ak chceme esenciálny olej vyskúšať radšej ho nakvapkajte na vatový tampón alebo tyčinku
Esenciálne oleje a ich bezpečné používanie

Riedenie prírodných esenciálnych olejov

Prírodné esenciálne oleje sa z dôvodu prchavosti a ich vysokej koncentrácii potrebujú riediť so základným nosným olejom vždy pred tým ako sa rozhodneme ich použiť lokálne na pokožku. Neriedené esenciálne oleje môžu spôsobiť kožné problémy, ktoré vôbec nie sú príjemne. Správnym riedením esenciálnych olejov sa tomuto problému dokážeme vyhnúť.

Riedenie ma za účel vyhnúť sa dvom hrozbám:
1.) kožná reakcia – podráždenie, senzibilizácia, fototoxicita
2.) systémová toxicita – hepatotoxicita, karcinogenita, neurotoxicita

Riedenie esenciálnych olejov nepoteší len vašu pokožku, ale aj vašu peňaženku. Správne riedenie esenciálneho oleja zamedzuje jeho rýchlemu odparovaniu v porovnaní s tým, ak by bol použitý neriedený.
Zabránenie vyparovaniu esenciálneho oleja teda znásobuje nie len terapeutický účinok esenciálneho oleja, ale znižuje aj množstvo, ktoré potrebujete použiť.

Prinášame vám prehľadnú tabuľku, ktorá vás navedie správnym smerom v akom % pomere by mali byť esenciálne oleje riedené so základným nosným olejom (najčastejšie riedenie sa pohybuje medzi 0,5-2% podľa potreby):

Tabuľka riedenia esenciálnych olejov Zivotsolejom.sk

Prírodné esenciálne oleje a ich účinky na naše psychologicko-emocionálne zmysly

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa výpary z esenciálnych olejov dostávajú do nášho tela a čo spôsobujú?

Difúzovanie je jednou zo základných metód aromaterapie. Pomocou tejto metódy výpary esenciálneho oleja jednoducho vnikajú do nosovej sliznici a následne sa pripoja k jednotlivým čuchovým receptorom. Čuchové receptory následne vysielajú signály do limbického systému, ktorý funguje ako také centrum v našej centrálnej nervovej sústave. Tento limbický systém je následne zodpovedný za naše emočné správanie, sexuálne správanie ako aj vyvolanie príjemných a menej príjemných pocitov.

Limbicky systém sa ďalej napája na ďalšie časti našej sústavy:

 • amygdala, hypokampus (ovplyvňuje pamäť, učenie či emócie)
 • kortex (intelektuálne procesy)
 • hypothalamus (ovládanie agresie či sexuálna reakcia)

Esenciálne oleje ako Levanduľa či Bergamot takýmto spôsobom dávajú nášmu mozgu signály, aby sa uvoľnilo a upokojilo. Naopak, esenciálne oleje Energia či Citrón vysielajú vnemy nášmu mozgu pre sústredenie sa a energiu.

Esenciálne oleje a ich vplyv na čuch a hormonálny systém - prehľadná tabuľka

Najpoužívanejšie esenciálne oleje

Silu esenciálnych olejov dnes môžeme využívať z rôznych rastlín. Ich presný počet nepoznáme, no je ich vyše 3 000 typov. Komerčne sa však využíva len čosi vyše 400 z nich. Niektoré z nich sú používané viac a niektoré menej. Niektoré sú viac a niektoré menej známe. Väčšina ľudí však vsadí na osvedčenú klasiku. Netreba však zabúdať na to, že existujú aj také esenciálne oleje, ktoré sú menej známe, no vedia pomôcť rovnako dobre ako najznámejšie esenciálne oleje. Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam najznámejších, ale aj doplnkových esenciálnych olejov.

Najznámejšie prírodné esenciálne oleje

 • Esenciálny olej Bergamot
 • Eukalyptový esenciálny olej
 • Kadidlový esenciálny olej
 • Levanduľový esenciálny olej
 • Citrónový esenciálny olej
 • Mätový esenciálny olej
 • Esenciálny olej Tea Tree
 • Esenciálny olej Harmanček
 • Esenciálny olej Ylang Ylang

Najznámejšie svetové značky prírodných esenciálnych olejov

Svetový trh nám ponúka esenciálne oleje rôznych značiek a každým dňom pribúdajú nové. Vybrali sme pre vás tie najznámejšie svetové značky najvyššej kvality, ktoré sú na trhu už veľa rokov. Nie všetky značky sú dostupné na Slovensku. Niektoré značky je možné zakúpiť len zo zahraničia, no ich cena je príliš vysoká. Vždy máme na výber a je len čisto na nás, ktorá značka nám viac vyhovuje. Na každého pôsobia tieto esenciálne oleje inak. Vždy treba pozerať na to čo viac vyhovuje vám a vášmu telu. Niekedy vysoká cena prírodných esenciálnych olejov neznamená automatický to pravé pre vaše telo. Naopak, ak je cena príliš nízka treba byť veľmi opatrný a dôkladne preskúmať čo vlastne nakupujeme, a či sa jedná naozaj o 100% prírodné esenciálne oleje.

 • Plant Therapy
 • Young Living
 • Florihana
 • Public Goods
 • Revive
 • Eden´s Garden
 • Rocky Mountain oils
 • Saje natural wellness
Esenciálne oleje svetových značiek

Prírodné esenciálne oleje a ich kvalita

Prírodné esenciálne oleje a ich kvalita sa dostáva do pozorností ľudí čoraz viac. Nie je to zo žiadneho iného dôvodu ako to, že zákazníci vyhľadávajú čisté a 100% prírodné esenciálne oleje najvyššej kvality. Dnes však nie je jednoduché zistiť, ktoré esenciálne oleje sú prírodné, a ktoré sú umelé tzv. syntetické oleje.

Rozdiel medzi týmito pojmami je významný pretože ovplyvňuje konečnú kvalitu aromaterapie, ale aj náš pohľad na prírodné esenciálne oleje. Ak o nich nemáme dostatok vedomostí a nebolo nám dostatočne vysvetlené ako fungujú, môže to spôsobiť, že na nich zanevrieme.

Veľa predajcov najmä v kamenných obchodoch neponúka nič iné ako umelé syntetické oleje, v tom lepšom prípade obsahujú možno pár % kvalitného oleja, to však nie je dostačujúce na kvalitnú aromaterapiu. Ak nechceme ublížiť seba či svojim deťom mali by sme si jednoznačne zaobstarať 100% prírodné esenciálne oleje, ktoré budú spĺňať tie najprísnejšie kritéria a certifikáty kvality.

Esenciálne oleje a ich kvalita

Čo ovplyvňuje kvalitu prírodných esenciálnych olejov?

Kvalitu esenciálnych olejov ovplyvňuje množstvo faktorov. Za väčšinu týchto faktorov zodpovedá výrobca respektíve predajca. Niektoré faktory však vieme ovplyvniť aj my spotrebitelia.

Faktory, za ktoré zodpovedá výrobca:

 • rastlina, z ktorej sa vyrába esenciálny olej
  • krajina pestovania
  • nadmorská výška
  • klimatické podmienky
  • látky použité na podporu rastu rastlín
  • zloženie pôdy
  • celková starostlivosť o rastlinu
 • proces spracovania rastliny na výrobu esenciálneho oleja
  • spôsob spracovania rastliny
  • čistota spracovania
  • spôsob zberu (mechanický – menej šetrný a lacnejší, ručný – viac šetrný k rastlinám a drahší)
 • balenie a skladovanie rastlín
  • balenie v hygienických podmienkach
  • skladovanie v čistých a suchých nádobách

Faktory, za ktoré zodpovedá predajca:

 • fľaštička, v ktorej je naplnený esenciálny olej
  • čím tmavšia, tým väčšia ochrana pred oxidáciou
  • sklo (nie plast) – esenciálny olej v kombinácii s plastom nepôsobí priaznivo na molekuly esenciálneho oleja
  • typ skla jantárové – chráni olej pred UV žiarením a modrým svetlom
  • fľaštička s hrdlom označené ako 18 DIN pre bezpečné používanie esenciálnych olejov (fľaštičky s označením GCMI by sa nemali používať pre esenciálne oleje)
  • kvapkadlo na fľaštičke (horizontálne kvapkadlo ponúka väčšiu možnosť precízneho kvapkania esenciálneho oleja)
Hrdlo fľaše a kvapkadlo pre esenciálne oleje
 • etiketa s potrebnými údajmi o esenciálnom oleji
  • názov konkrétneho esenciálneho oleja
  • latinský názov rastliny, z ktorej bol esenciálny olej vyrobený
  • množstvo oleja
  • návod na použitie
  • použité ingrediencie
  • ako zachovať bezpečnosť používania
 • skladovanie esenciálneho oleja pred jeho predajom
  • čisté a suché priestory
  • bez priameho slnečného žiarenia
Údaje na etikete pre esenciálne oleje

Faktory, za ktoré zodpovedajú spotrebitelia:

 • správne používanie esenciálnych olejov
  • riadiť sa výlučne odporúčaniami predajcu/výrobcu
  • nikdy nepoužívať na pokožku neriedené esenciálne oleje
  • riediť podľa odporúčanej tabuľky
  • nikdy nekonzumovať esenciálne oleje priamo do úst
 • správne skladovanie esenciálnych olejov
  • skladovať esenciálne oleje v tmavých a chladných priestoroch
  • po otvorení ho aktívne využívať až do spotrebovania celého objemu
  • dostatočne uzatvárať esenciálne oleje po použití
 • dĺžka spotreby esenciálnych olejov
  • dodržiavať odporúčaný čas spotrebovania (väčšina olejov 1-2 roky, niektoré aj dlhšie)

Ako nájdem kvalitné prírodné esenciálne oleje?

Kvalitné esenciálne oleje (aj keď nie sme certifikovaný aromateraputi) dokážeme rozpoznať na základe týchto faktov:

 • fľaštička esenciálneho oleja (tmavá, jantárové sklo)
 • latinský názov rastliny (lavandula angustifolia lavandula latifolia)
 • ak ide o synergiu mali by byť dostupné informácie, ktoré esenciálne oleje sú v danej zmesi
 • názov krajiny, v ktorej bola rastlina vypestovaná
 • senzorické vlastnosti (vôňa)
 • MS/GC test kvality (je to testovacia metóda, na identifikáciu rôznych látok obsiahnutých v esenciálnom oleji. Ide o kombináciu plynovej chromatografie a hmotnostnej spektrometrie.
 • porovnať ceny s predajcom rovnakej značky (cena predávaných produktov by mala byť v priemere rovnaká)
Esenciálne oleje a ich latinské názvy rastlín

Ako spoznám nekvalitné esenciálne oleje?

 • olej je balený v plastovej fľaštičke
 • olej nemá latinský názov
 • olej s označením voňavka tzv. anglický názov fragrance
 • neschopnosť dokladovať akýkoľvek test kvality (GC/MS test kvality)
 • príliš nízka cena oleja napr. 3,50 € (zaručene nejde o 100% prírodný esenciálny olej)

Prírodné esenciálne oleje a ich správne skladovanie

Prírodné esenciálne oleje to je investícia do vášho zdravia. Ich správne skladovanie je teda dôležitým bodom ako ochrániť vaše investície v podobe esenciálnych olejov a maximalizovať ich terapeutické účinky. Správne skladovanie koniec koncov prospieva aj vašej peňaženke.

Tipy ako správne skladovať esenciálne oleje doma:

 • Po použití ich poriadne zatvorte – dotiahnite vŕšok fľaštičky pevne. Pevným uzatvorením zabránite ich oxidácii. Čím menší je kontakt esenciálneho oleja so vzduchom, tým viac si esenciálne oleje zachovávajú svoje terapeutické účinky. Esenciálne oleje sú prchavé látky a preto ak sú vystavené vzduchu majú tendenciu sa vypariť. Skúste nechať jednu noc otvorený esenciálny olej a uvidíte, že máme pravdu.
 • Neodstraňujte spodnú časť vŕšku na fľaštičke – napomáha k eliminácii prenikaniu vzduchu dovnútra.
 • Držte ich mimo slnečného žiarenia, ktoré znehodnocuje esenciálne oleje. Snažte sa vyhnúť vyššiemu teplu, pretože spôsobuje vyparovanie esenciálneho oleja.
 • Skladujte esenciálne oleje v nádobách na to určené, napríklad v úložnom boxe na esenciálne oleje alebo v drevenom organizéry.
 • Nenechávajte svoje esenciálne oleje uskladnené v aute – najmä v letnom období, kedy je teplota v aute mnoho násobne vyššia ako vonku.
 • Skladovanie esenciálneho oleja v chladničke nie je nutné, postačí tmavé a suché skladovacie miesto. Ak však máte esenciálne oleje v chladničke, uistite sa, že pred ich použitím ich vytiahnete a použijete až keď dosiahnu izbovú teplotu.
 • Nikdy sa nesnažte skladovať esenciálne oleje v plastových fľaštičkách. Esenciálne oleje sú silné látky, ktoré dokážu niektoré plasty rozpustiť.
 • Uskladnenie esenciálnych olejov do mrazničky nie je podľa nás nutné, no rozhodne by sa im nemalo nič stať. Mraznička totiž má stálu teplotu a nepreniká tam žiadne slnečné žiarenie.
Úložný box na esenciálne oleje 30 ks

Esenciálne oleje a ich využitie v starostlivosti o domov

Pes či mačka, všetci ich milujeme no každý pozná ich prirodzenú vôňu. Nechceli by sme to definovať ako zápach, no je to vôňa, ktorá nemusí byť každému po vôli. Zdrojom zápachu však nie sú len domáci miláčikovia, ale aj my ľudia a naše návyky. Určite sa už každý stretol so zápachom z topánok či odpadkového koša. Veľkým nepriateľom je aj cigaretový dym, ktorý je niekedy nočnou morou v každej domácnosti. Je načase s týmto zápachom skoncovať!

Často krát sa stretávame s tým, že sa ľudia pokúšajú eliminovať zápach umelou vôňou, sviečkou alebo inou syntetickou látkou. Nie je to však správne, pretože takéto umelé syntetické vône nepríjemný zápach neodstránia, ale len prekryjú.

Prírodné esenciálne oleje na odstránenie zápachov

Esenciálne oleje sú prírodné a silno koncentrované látky, ktoré majú schopnosť nepríjemný zápach nie len prekryť, ale hlavne odstrániť. Svojim prírodným zložením majú schopnosť rozložiť drobné molekuly zápachu a zničiť ich. Navyše, mnohé esenciálne oleje majú, okrem odstránenia zápachu, aj antibakteriálne účinky a vášmu vzduchu dodajú prírodnú vôňu.

2 spôsoby ako využiť prírodné esenciálne oleje na odstránenie zápachu:

 1. rozprašovačom
 2. difuzérom

Najlepšie prírodné oleje na odstránenie zápachov:

 • Esenciálny olej Bergamot
 • Esenciálny olej Grapefruit
 • Esenciálny olej Citrón
 • Esenciálny olej Limetka
 • Esenciálny olej Mandarin
 • Esenciálny olej Sweet Orange
 • Esenciálny olej Tangerin
 • Esenciálny olej Čajovník

NAJLEPŠIE ANTI-BAKTERIÁLNE ESENCIÁLNE OLEJE

Prírodné esenciálne oleje pre starostlivosť o prádlo

Esenciálne oleje majú široké možnosti využitia v domácnosti. Stali sa súčasťou našich obľúbených krémov, vlasových produktov, séra či čistiacich prostriedkov na podlahu. Ich využitie je všestranné a okrem prírodnej aromaterapie ich môžeme využiť aj ako čistiace prostriedky do pračiek a sušičiek.

Klasický aviváže a pracie prostriedky môžu obsahovať aj karcinogénne látky, ktoré majú vplyv na našu pokožku. Naše telo ovplyvňuje nie len vzduch, ktorý dýchame, ale aj to čo nosíme. Bežne si to neuvedomujeme, ale to čo máme na sebe preniká aj do našej pokožky a do celého tela. Ak ste sa rozhodli zachovať svoje zaužívané prianie klasickými metódami, odporúčame používať aspoň neparfumované pracie prostriedky do práčky.

Pre tých, ktorý majú radi svoje prádlo nie len čisté, ale aj krásne voňavé prírodnou cestou odporúčame používať esenciálne oleje na pranie. Takto použité esenciálne oleje dodajú vášmu prádlu nie len skvelú prírodnú vôňu, ale majú aj rôzne antibakteriálne, antiseptické či antivírusové účinky.

Najpoužívanejšie esenciálne oleje na pranie

Využitie esenciálnych olejov v našej kúpelni

 • na pranie do pračiek
 • na sušenie do sušičiek

Ako používať esenciálne oleje do pračiek

 • zmiešajte 20 kvapiek esenciálneho oleja so základným neparfumovaným pracím prostriedkom (pridať ho môžete dovnútra alebo do hornej nádobky ako pri klasickom praní)
 • pridať 20 kvapiek esenciálneho oleja na samostatnú čistú handričku, alebo hubku a vložiť do práčky (silu vône môžete upraviť podľa vlastnej potreby – pridať alebo ubrať pár kvapiek)

Ako používať prírodné esenciálne oleje do sušičiek

 • pridať 15-20 kvapiek esenciálneho oleja na čistú handričku a pridať priamo do sušičky

NAJLEPŠIE ANTI-VÍRUSOVÉ ESENCIÁLNE OLEJE

BONUS TIP: Ako využiť esenciálne oleje na čistenie našej práčky?

Z času na čas sa aj naša práčka dostane do problémov a potrebuje starostlivosť. Práčka nám pomáha udržiavať naše prádlo čisté a preto by sme jej mali venovať svoju pozornosť. Odporúčame prečistiť svoju práčku aspoň raz za mesiac a zbaviť ju tak mydlovej špiny, rôznych plesní v záhyboch či neželaný zápach (najčastejšie montérky a iné pracovné odevy).

Ingrediencie:

 • 2 dcl bieleho octu
 • 10 kvapiek esenciálny olej Čajovník
 • 5 kvapiek esenciálny olej Grapefruit
Esenciálne oleje na čistenie práčky

Návod na prípravu:

Do rozprašovača pridajte biely ocot, prírodný esenciálny olej Čajovník a Grapefruit a poriadne premiešajte. Pri manipulácii s esenciálnymi olejmi opatrne, pretože neriedené vedia podráždiť pokožku.

Návod na použitie:

Premiešaný roztok nastriekajte okolo tesnenia práčky (okolo bubna), dvierok vašej práčky a do bubna. Vezmite jemnú handričku a dôkladne utrite najprv vnútro bubna a následne tesnenia a dvierka práčky. Vyberte zásobník pracej práčky a nastriekajte ho. Následne zásobník ponorte do horúcej vody a prepláchnite. Suchý zásobník vložte späť do práčky. Hotovo!

Nezabudnite pred ďalším praním nechať takto vyčistenú práčku vyschnúť na vzduchu.

Najpoužívanejšie esenciálne oleje ako prísada do pračiek a sušičiek k prádlu

Všetky tieto esenciálne oleje nám pomáhajú udržiavať naše oblečenie čisté a voňavé. Esenciálne oleje na pranie si vyberajte podľa toho aká vôňa vám viac vyhovuje.

Esenciálny olej citrón Plant Therapy

Esenciálny olej CITRÓN

 • zbavuje prádlo nečistoty
 • dodáva sviežu a povznášajúcu vôňu
Esenciálny olej čajovník Plant Therapy

Esenciálny olej ČAJOVNÍK

 • podporuje imunitu
 • bojuje proti plesniam
 • na čistenie plachiet, uterákov po chorobe
Esenciálny olej eukalyptus globulus Plant Therapy

Esenciálny olej EUKALYPTUS

 • výnimočná svieža aróma
 • pôsobí relaxačne a upokojujúco
 • pôsobí ako prírodný dezodorant
Esenciálny olej Levanduľa

Esenciálny olej LEVANDUĽA

 • pôsobí relaxačne a upokojujúco
 • ideálny na čistenie plachiet a prikrývok
 • ľahšie zaspávanie
Esenciálny olej mäta Plant Therapy

Esenciálny olej MÄTA

 • antimikrobiálny efekt
 • antibakteriálne vlastnosti
 • antivírusový účinok
Esenciálny olej rozmarín Plant Therapy

Esenciálny olej ROZMARÍN

 • pomáha dezinfikovať
 • zvyšuje imunitu
 • protiplesňové účinky
 • antibakteriálny efekt

Prírodné esenciálne oleje a vzdelávanie

Vzdelávanie patrí medzi neoddeliteľnú súčasť celej histórie esenciálnych olejov ako aj aromaterapie. Sú to práve naše skúsenosti a vedomosti, ktoré nám pomáhajú využiť silu prírodných esenciálnych olejov na viac ako 100%. V dnešnej dobe máme možnosť získavať vedomosti vďaka náučným knihám, audiovizuálnym videám či kurzom s danou tématikou.

Veríme, že naše blogové články využívate k zlepšeniu vedomostí o esenciálnych olejov, no rozhodne je skvelé ak sa viete vzdelávať a inšpirovať aj pomocou kníh, videí či kurzov. Prinášame vám prehľad o užitočných zdrojoch:

Odporúčaná literatúra o prírodných esenciálnych olejoch

Esenciálne oleje a vzdelávanie

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak šíriť kvalitné informácie o esenciálnych olejoch a aromaterapii. Nenechajte si ujsť ďalšie informácie a novinky zo sveta aromaterapie a pridajte sa k nám aj na jednu z vašich obľúbených sociálnych sieti.

Pre priaznivcov esenciálnych olejov sme tiež pripravili skupinu na Facebooku, kde si snažíme vymieňať navzájom informácie a skúsenosti o esenciálnych olejoch. Pridajte sa k nám.

Pridaj hodnotenie post

Zdieľať tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naspäť na Blog
Práve ste pridali tento produkt do košíka: