Prírodné esenciálne oleje sú v dnešnej dobe známe čoraz viac. Na trhu sa objavujú stále nové typy esenciálnych olejov, ako aj rastúci spôsob využívania týchto prírodných extraktov. Mnohí z vás ich možno už dávno využívajú, a veľa z vás možno práve rozmýšľa ako začať.
Esenciálne oleje, to nie je len aromaterapia, ale aj vedomosti, ktoré sa za nimi ukrývajú. Viete ako sa vyrábajú? Viete aké sú najpoužívanejšie, či ako si vybrať 100% prírodné a kvalitné esenciálne oleje? Viete ako ich riediť a používať lokálne na pokožku? Esenciálne oleje rozhodne majú svoju silu a tieto prírodné esencie majú vysoké terapeutické účinky. Pri správnom používaní nám esenciálne oleje môžu pomôcť pri rôznych drobných ťažkostiach nám či naším deťom.
Tento článok vám pomôže sa lepšie zorientovať v problematike esenciálnych olejov od histórie až po moderné zdroje vedomostí.
Obsah článku
- Čo sú prírodné esenciálne oleje?
- Aký je rozdiel medzi esenciálnym olejom, vonným a éterickým olejom či silicou?
- História esenciálnych olejov
- Ako sa vyrábajú prírodné esenciálne oleje?
- Esenciálne oleje podľa obsahu zložiek
- Prírodné esenciálne oleje podľa vône
- Prírodné esenciálne oleje podľa účinkov
- Esenciálne oleje pre mamičky a deti
- Esenciálne oleje na yoga cvičenie a pilates
- Esenciálne oleje do sauny a wellness
- Bezpečné používanie esenciálnych olejov
- Vedľajšie a nežiadúce účinky esenciálnych olejov
- Najlepšie esenciálne oleje do aróma difuzérov
- Najznámejšie značky prírodných esenciálnych olejov
- Kvalita prírodných esenciálnych olejov
- Účinky esenciálnych olejov v starostlivosti o byt
- Literatúra pre vzdelávanie o esenciálnych olejoch
- Zhrnutie článku o prírodných esenciálnych olejoch
“Nemôžeš spraviť šťastným každého, nie si esenciálny olej.”
Neznámy autor
Hľadáte odpovede na otázku čo sú esenciálne oleje? Pýtate sa aký je rozdiel medzi prírodnými esenciálnymi a éterickými olejmi? A poznáte tiež vonné oleje alebo také silice? Mnoho názvov môže byť mätúcich najmä pre tých, ktorý s aromaterapiou začínajú a chcú používať čisté, 100% prírodné esenciálne oleje najvyššej kvality.
Esenciálne oleje sú teda vysoko koncentrované kvapaliny, ktoré obsahujú voľne rozpustné arómové zložky z rastlín. Sú používané na rôzne účely, vrátane aromaterapie, starostlivosti o osobnú hygienu a v prírodných čistiacich produktov. Sú získavané pomocou parného rozpúšťania alebo studeného stláčania rôznych častí rastlín, ako sú kvety, listy, stonky, korene alebo šupky. Esenciálne oleje by sa mali používať s opatrnosťou, pretože to sú silné extrakty a môžu mať nežiadúce účinky ak sa nepoužívajú správne.
Poďme teda postupne a na začiatok si rozdeľme oleje na dve základné veľké skupiny olejov:
- Prchavé oleje
- Neprchavé oleje
Tieto dva typy olejov majú rozličné chemické zloženie a teda aj ich terapeutické účinky. Poďme sa teda zoznámiť s týmito pojmami.
Prchavé oleje sú vlastne esenciálne oleje, ktoré majú schopnosť sa vyparovať. Prchavé oleje sú teda organické zlúčeniny, lipofilné (rozpustné v tukoch) a hydrofóbne (odpudzujúce vodu), ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach rastlín. V krátkosti to teda znamená, že esenciálne oleje sa výborne rozpúšťajú v tukoch, alebo spájajú. Esenciálne oleje odpudzujú vodu a preto nie je možné ich zmiešať s vodou, ale len v alkohole či stálych olejoch. Neobsahujú vitamíny a minerálne látky, a teda nemajú výživovú hodnotu.
Neprchavé oleje, tiež známe ako mastné či lisované oleje sa získavajú z rastlín a živočíchov. Tieto oleje sú teda bežne dostupné na varenie a pečenie (napr. olivový olej, kokosový olej či mandľový olej). Tieto oleje obsahujú vitamíny, minerály, ale aj mastné kyseliny triglyceridy. Na rozdiel od esenciálnych olejov, nepodliehajú procesu vyparovania a nie je možné ich destilovať. Získavajú sa lisovaním alebo extrakciou. Ich konzistencia môže byť pevná, polo pevná, ale aj tekutá v závislosti od teploty.
Prchavé esenciálne oleje sú vyrobené z rastlín a sú charakteristické pre svoju vôňu a vlastnosti. Tieto oleje sú prchavé, čo znamená, že ich vôňa sa rýchlo vyparuje.
Neprchavé oleje sú vyrobené z kokosového oleja, mandľového oleja a iných rastlinných olejov, ktoré nemajú vôňu a sú používané skôr ako nosné alebo základné oleje pri používaní esenciálnych olejov. Neprchavé oleje nevyparujú a slúžia ako základ pre esenciálne oleje, ktoré sa nanášajú na pokožku tela.
V skratke, prchavé esenciálne oleje sú používané pre svoju vôňu a neprchavé oleje sú používané skôr ako základ pre esenciálne oleje.
Určite ste sa už stretli s pojmami ako vonné oleje, esenciálne oleje, éterické oleje či nebodaj silica. Viete aký je medzi nimi rozdiel a čo jednotlivé slová vlastne znamenajú? Je správne pomenovanie éterický alebo esenciálny olej? Poďme si to teda dať na pravú mieru, aby sme vám dali odpovede na vaše otázky, ktoré nám často dávate.
Prírodné esenciálne oleje sú vysoko koncentrované prchavé oleje, ktoré sa získavajú z rôznych častí rastlín (napríklad kôra, kvety, stonky, semená a podobne). Tieto rôzne časti rastlín obsahujú rastlinnú hmotu tzv. silica. Po úspešnej destilácii silíc vznikne prchavá látka, ktorú voláme esenciálny olej. Tieto esenciálne oleje majú vysoko účinné aromaterapeutické účinky. Prírodné 100% esenciálne oleje teda obsahujú aromatické zložky, ktoré sú pre každý typ rastliny výnimočné a jedinečné.
Vonné oleje, tiež nazývané aróma oleje sú syntetické látky, ktoré nemajú s prírodnými olejmi nič spoločné. Sú to umelo vytvorené oleje z takých zdrojov, ktoré v prírode bežne nenájdeme alebo extrakcia z týchto rastlín jednoducho nie je možná (napr. jahody, čučoriedky, egreše či také ríbezle). Áno, niekedy môžeme nájsť vonné oleje aj z rastlín, z ktorých sa vyrábajú esenciálne oleje. Ide však o také rastliny, z ktorých je výroba esenciálnych olejov príliš nákladná, napríklad ruža alebo jazmín. Výrobcovia sa preto snažia dodať podobný tovar, ale v umelej syntetickej forme, ktorý je podstatne lacnejší. Tieto oleje však majú nulový účinok. Vonné oleje nemajú z hľadiska aromaterapie žiaden význam.
Vonné oleje teda sú umelo vytvorené vône, ktoré sa používajú na imitáciu prírodnej vône esenciálnych olejov. Tieto syntetické látky sa veľmi často používajú v sviečkach, mydlách, parfémoch a iných produktoch, kde sa požaduje konzistentná a dlhotrvajúca vôňa. Na rozdiel od prírodných esenciálnych olejov vonné oleje neobsahujú prírodné zložky nachádzajúce sa v rastlinách a môžu obsahovať syntetické zložky a prísady.
Éterické oleje je synonymum k slovu esenciálne oleje. Ak si vyhľadáte slovo éterický v slovníku cudzích slov nájdete, že ide o niečo nehmotné, nadpozemské, veľmi prchavé či vzdušné a jemné. Ak sa pokúsite preložiť slovné spojenie éterický olej do Anglického jazyka dostanete výsledok „essential oil“. V stredoveku bol využívaný najmä Latinský jazyk, ktorý sa neskôr používal aj v botanike či medicíne. Slovo éterický olej je teda prevzaté a zaužívané slovné spojenie z latinského slova „oleum aethereum“. Každopádne nie je až tak dôležitý pôvod slova ako to, že sú to synonymá, aj keď to na prvý pohľad nevyzerá.
Silica by sa dali definovať ako istá forma rastlinného materiálu (nachádzajúca sa v rôznych častiach rastlín). Táto silica obsahuje aromatické látky (v tzv. siličnatých žľazách/bunkách). Tieto sa následne spracúvajú rôznou metódou extrakcie (najčastejšie destiláciou) a vzniká koncový produkt – esenciálny / éterický olej. Odborná aromaterapia však používa slovné spojenie Esenciálne oleje, ktoré je prevzaté z anglického slova “Essential oils”.
Poďme si teda tieto definície zjednodušiť, aby sme mali lepší prehľad. Esenciálne oleje sa tiež nazývajú éterické oleje. Je to synonymum slov. Tieto oleje sú teda vo väčšine prípadov 100% extrakt z rastlín. Vonné oleje sú syntetické, umelé a s prírodnou látkou nemajú nič spoločné. Vonné oleje nemajú žiadne terapeutické účinky. Esenciálne oleje sú na základe kvality väčšinou drahšie produkty. No a silica je teda základná látka obsiahnutá v rastlinách. Procesom destilácie sa táto rastlinná hmota mení na esenciálny (éterický) olej. Ak niekto tvrdí, že slovo silica je jediné a pravé názvoslovie tak ide jednoducho o marketingový ťah a nie je to vôbec pravda. Medzinárodné zaužívané slovné spojenie spájané s modernou a kvalitnou aromaterapiou sú rozhodne ESENCIÁLNE OLEJE.
Prečo niektoré obchody používajú slová esenciálny, éterický olej alebo slovo silica?
Odpoveď je taká, že z veľkej časti ide o ľubozvučnosť, respektíve marketingové záujmy danej firmy. Silica, esenciálny olej ako aj éterický olej je vo svojej hrubej podstate to isté. Dôležitejšie ako názov je kvalita rastlín, z ktorých sa daný olej vyrába ako aj proces výroby (tých faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu oleja je viac). Nie je vhodné zamerať sa teda na názov produktu, ale na kvalitu ingrediencií, ako aj to čo vyhovuje vášmu telu viac. Dôležité sú aromaterapeutické účinky a reakcia vášho tela. Vaše telo a zmysly, pocity sú najdôležitejšie, preto im treba načúvať.
Používanie rôznych názvov môže viesť k zmätku medzi spotrebiteľmi, keďže nie všetci poznajú rozdiel medzi jednotlivými typmi týchto olejov. Z tohto dôvodu je dôležité, aby bežní spotrebitelia vedeli čo hľadajú a preštudovali si informácie o produkte predtým ako si ho kúpia.
Esenciálne oleje sa používajú tisíce rokov pre ich potenciálne zdravotné výhody a ich príjemnú prírodnú vôňu. Dnes už používanie esenciálnych olejov berieme ako samozrejmosť. Avšak, aromatické rastliny esenciálnych olejov sa datujú až do starovekých čias. Podľa všetkého to boli Egypťania, ktorý mali prvú skúsenosť s týmito liečivými rastlinami. Možno nie práve v takej forme ako máme teraz my, no už z historických čias vieme o tom, že na ich pohrebných miestach boli nájdete aromatické látky ako fenikel, koriander či kmín. Od Ázie až po Egypt bolo nájdených mnoho textov odkazujúcich na tzv. “čarovné parfémy“, ktoré zvyšujú príťažlivosť a sľubujú šťastie. Tieto aromatické rastliny boli už vtedy využívané na pomoc liečenia chorôb či povznesenie ducha.
História esenciálnych olejov siaha až 3 500 r. pred našim letopočtom. Ich používanie a informácie o nich sa pravidelne vyskytovali v priebehu vekov u všetkých hlavných civilizácií našej zeme. Presný dátum používania aromatických rastlín je ťažké určiť pretože sa vyvíjali v čase. Dnes vieme spoľahlivými testami určiť kvalitu, ale aj vlastnosti esenciálnych olejov. V minulosti tieto kvality, účinky či vlastnosti boli objavené často formou pokus omyl alebo pozorovaním účinkov na zvieratách. Takéto informácie sa následne podávali ústnym podaním z generácie na generáciu. Z daných účinných byliniek sa teda neskôr stal bylinný liek, ktorý sa dnes používa v modernej aromaterapii.
Fajčenie sa pokladá za jednu z prvých amatérskych foriem liečby bylinkami. V prvých civilizáciách sa často používali na vyháňanie zlých duchov z ich duší. Tieto rituály súviseli s náboženstvom, pretože aróma sa nesie vzduchom a všetko vo vzduchu sa považovalo za svetské a božské. Podobné rituálne tradície máme možnosť vidieť aj dnes. Východné chrámy pália rituálne kadidlo na hinduistických či budhistických oltároch. Dokonca aj rímskokatolícka cirkev využíva v rámci svojich bohoslužieb horiace kadidlo.
V staroveku boli esenciálne oleje používané v Egypte, Grécku, Rímskej ríši a v Indii. V stredoveku boli esenciálne oleje známe v Európe ako prostriedok na liečenie rôznych chorôb a ako súčasť parfumérie. V modernom svete sa používanie esenciálnych olejov a aromaterapie rozšírilo a stáva sa čoraz populárnejším spôsobom liečenia a zlepšenia zdravia ľudí.
Históriu aromatických rastlín v 5 úsekoch:
- India
- Čína
- Egypt
- Grécko
- 20. storočie

- Staroveká India – prvá civilizácia, ktorá sa snažila aplikovať holistické zaobchádzanie s ľuďmi
- tradičná Indická Ajurvédska medicína – jedna z najstarších foriem lekárskej praxe na svete
- Ajurvédska medicína bola založená na používaní rastlín a výťažkov z nich
- najstaršia kniha o rastlinách pochádza z Indie – opisuje viac ako 700 rastlín (napríklad myrha, koriander, zázvor či santalové drevo)
- Čína bola známa svojimi pokročilými znalosťami liečivých rastlín
- akupunktúra – najznámejšia metóda liečenia, využíva sa dodnes
- iné známe medicíny – Jin Jang; medicína 5 elementov (oheň, zem, kov, voda a drevo)
- všetky druhy citrusového ovocia, ktoré dnes používame ako esenciálne oleje v aromaterapii pochádzajú práve z Číny
- niekedy koncom 10. storočia sa citrusové ovocie dostáva do stredozemia a Európy vďaka Arabom
Akokoľvek je známa Čína alebo India za svoje medicínske úspechy, je to práve Egypt, ktorý sa považuje za priekopníkov používania esenciálnych (aromatických) rastlín. Potvrdzuje to hneď niekoľko faktov:
- používali esenciálne oleje do liekov, masáži, pleťovej kozmetiky a balzamovanie mŕtvych
- využívali spôsob macerácie a enfleurage
- záhrady faraónov boli plné liečivých bylín z celého sveta
- kňazi a vtedajší lekári vyrábali aromatické oleje pre faraónov
- osobná hygiena bola pre nich veľmi dôležitá (1. telový deodorant na svete)
- oleje, ktoré mali antiseptické a antibakteriálne účinky sa používali na balzamovanie (pomáhalo to chrániť ľudské telo pred hnitím, telo sa zachovalo neporušene vyše 3 000 rokov) …viete prečo? Starí Egypťania verili, že takto dlho trvá pokiaľ ľudská duša prejde všetkými zvieratami na zemi a vráti sa späť do svojho tela.
- “kyphi“ najobľúbenejší parfém Egypťanov (obsahoval až 23 rôznych zložiek a aromatických látok)
- Bohovia boli pálením aromatických (esenciálnych) rastlín uctievaní 3x denne (ráno sa pálila živica, na poludnie myrha, kyphi zasa pri západe slnka)
- po rozpade tejto civilizácie sa stala Európa centrom medicíny
- ústredná postava Hippokrates (známy so svojou lekárskou prísahou)
- zriadil lekársku školu, pomohol Aténam zbaviť sa moru
- Hippokratesov výrok ,,Cesta k zdraviu je mať každý deň aromatický kúpeľ a voňavú masáž´´
- Hippokrates známy ako “otec medicíny“
- už vo 4. storočí poznal, že spaľovanie niektorých aromatických rastlín ochraňuje pred nákazlivými chorobami
- základ gréckej medicíny – duševná, emočná a fyzická rovnováha
- Gréci verili, že sladké aromatické arómy majú božský pôvod
- vytvorili parfém Megaleion (obsahuje myrhu, škoricu, cassiu) známy pre svoje protizápalové vlastnosti a hojenie rán
- grécki vojaci brali do boja masť obsahujúcu myrhu na hojenie rán
- grécky lekár Marestheus zistil, že ružová, ovocná a korenistá vôňa povzbudzuje unavenú myseľ
- talianski lekári Cayola a Garri – prvé experimenty zamerané na psychologické účinky esenciálnych olejov (účinky na krvný tlak, pulz, dýchanie či stimuláciu a upokojenie)
- po 2. svetovej vojne bol aromaterapeutický priemysel v útlme
- jeho prvotné využitie v kozmetike sa presunulo do nemocníc a zdravotníckeho prostredia
- francúzsky vedec Maurice Girault vytvoril prvý “Aromatogram“ (identifikuje antibakteriálne účinky esenciálnych olejov na mikrobiálne patogény)
- francúzsky študent medicíny Daniel Penoel pracoval na tzv. “Vedeckej aromaterapii“ (liečba infekcií pomocou esenciálnych olejov – tzv. „aromatológia“)
- francúzsky chemik a vedec René-Maurice Gattefossé čistou náhodou dokázal vyliečiť svoje ochorenie (plynovú gangrénu na ruke) pomocou esenciálneho oleja z levandule
- postupom času boli založené rôzne profesionálne organizácie pre tento aromaterapeutický priemysel
- prvá významná organizácia bola – Medzinárodná Federácia Aromaterapeutov
- Aromaterapia, a teda využívanie 100% prírodných esenciálnych olejov, je známa ako najefektívnejšia doplnková medicína
- klinické testy a výskumy po celom svete preukazujú, že tieto aromatické rastliny (esenciálne oleje) vo forme aromaterapie sú vysoko účinné

Viete ako sa vyrábajú prírodné esenciálne oleje? Ich výroba nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Kvalita a účinnosť esenciálnych olejov sú ovplyvnené nielen výrobným procesom, ale aj podmienkami, v ktorých sa rastliny pestujú. Získavajú sa z rôznych častí rastlín, napríklad z koreňov, listov, ihličia, kvetov, šupiek či semien.
Pre niekoho nemusí byť dôležité ako sa esenciálne oleje vyrábajú, no verte nám aj spôsob extrakcie nám môže čo to napovedať o ich kvalite. Vedeli ste, že na výrobu jednej 15 ml fľaštičky, ktorú máte v domácej lekárničke je potrebných napríklad:
- 130 kg lupeňov ruží (Esenciálny olej Ruža)
- 13 kg levandule (Esenciálny olej Levanduľa)
- 45 kg citrónov (Esenciálny olej Citrón)
Nie všetky esenciálne oleje podliehajú rovnakému spôsobu extrakcie. Niektoré rastliny sa získavajú ľahšie, iné zas ťažšie. Spôsob extrakcie preto do veľkej miery záleží podľa typu rastliny a jej časti, ktorá je hlavným zdrojom esencie.
- Parná destilácia
Parná destilácia patrí medzi najobľúbenejšie a najčastejšie formy extrakcie esenciálnych olejov. Aromatické zložky z rastlín sa získavajú pomocou vodnej pary pod vysokou teplotou. Takáto vodná para obsahuje esenciálne váčiky danej rastliny. V nádobe so studenou vodou sa skvapalní a následne sa esencia oddelí od vody. Esencia je ľahšia ako voda a preto ostane plávať na povrchu. Takto sa destiluje napríklad Levanduľa. - Lisovanie za studena
Lisovanie za studena sa využíva pri extrakcii najmä citrusových plodov, napríklad pomaranč alebo grep. Ide teda o lisovanie/stláčanie kôry pre získanie esencie. Je to väčšinou kôra (šupka), ktorá obsahuje esenciálne látky. - Extrakcia pomocou CO2
Ide o podobný proces extrakcie esenciálneho oleja ako pri parnej destilácií. Rozdiel je ten, že táto metóda prebieha pri nižších teplotách ako ta parná. Pri extrakcii pomocou CO2 je to 35-37 stupňov a pri parnej 60-100 stupňov Celzia. CO2 vďaka svojim vlastnostiam funguje ako rozpúšťadlo a extrahuje z rastlín ich esencie. CO2 sa napokon znova premení do plynného stavu, ktorého výsledkom je esenciálny olej. - Extrakcia pomocou rozpúšťadla
Esencia z rastlín sa môže extrahovať aj pomocou aplikácie rozpúšťadla (napr. benzén, hexán). Rastliny sa týmito látkami zalejú a zahrievajú. Vzniká teda zmes, ktorá sa následne zalieva čistým liehom, ktorý pomáha oddeliť aromatické zložky z tejto hmoty. Procesom odparovania a filtrácie sa napokon získava esenciálny olej. Takto sa vyrába napríklad esenciálny olej Neroli, Ruža či Jazmín. - Enfleuráž (z franc. slova enfleurage)
Ide o najdrahší spôsob extrakcie esenciálnych olejov. Dnes sa už používa len zriedka. Využíva sa pri extrakcií jemných a veľmi krehkých rastlín ako jazmín a ruža. Tento spôsob extrakcie využíva živočíšny tuk. Vzniká tzv. pomáda, ktorá sa následne premýva alkoholom za účelom odstrániť tento nadbytočný tuk. Výsledkom je extrakt nazývaný absolue, teda esenciálny olej.

Prírodné esenciálne oleje patria do skupiny prchavých látok, ktoré sa získavajú z aromatických častí rastlín ako napr. listov, koreňov, semien, šupiek, dreva, ovocia alebo dokonca celej časti rastliny. Esenciálne oleje sa v rastline nachádzajú v sekrečných kanáloch, olejových bunkách či dutinách. Esenciálny olej je zmes komplexných zlúčenín polárnych a nepolárnych častí. Kvalitu a zloženie esenciálneho oleja ovplyvňuje druh rastliny, doba zberu, extrakčná metóda ako aj geografická poloha pestovania.
Bežnými zložkami esenciálnych olejov sú terpény, alkoholy, aldehydy, ketóny, estery a fenoly. Niektoré esenciálne oleje obsahujú aj ďalšie voľné zlúčeniny, ako sú zlúčeniny obsahujúce sulfid a oxidy.
Konkrétne chemické zloženie esenciálneho oleja môže veľmi ovplyvniť jeho arómu aj liečivé vlastnosti. Napríklad niektoré esenciálne oleje sú bohaté na protizápalové zlúčeniny, zatiaľ čo iné obsahujú zlúčeniny, ktoré sa považujú za antiseptické alebo antifungálne.
Prírodné zlúčeniny, ktoré sú obsiahnuté v rastlinách je možné rozdeliť do 4 základných skupín:
- terpény
- zlúčeniny s priamym chemickým reťazcom
- fenylpropanoidy (deriváty benzénu)
- ostatné (zlúčeniny, ktoré nie sú obsiahnuté v prvých troch)

Terpény sú dominantnou zložkou esenciálnych olejov. Tieto organické zlúčeniny obsahujú viacero izoprénových jednotiek. Patria medzi hlavné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v esenciálnych olejoch (cca 80%).
Vo svete esenciálnych olejov sú dve hlavné skupiny terpénov:
- monoterpény
- seskviterpény
Monoterpény sú najmenšie molekuly terpénu s desiatimi atómami uhlíka. Sú malé a preto sa veľmi ľahko odparujú. Napríklad limonén je terpén, ktorý sa nachádza v esenciálnych olejoch ako Citrón, Ružový grep, Pomaranč a Bergamot.
Terpén pinén je ďalší monoterpén, ktorý sa nachádza napríklad v esenciálnom oleji Rozmarín.
Seskviterpény sú naopak ťažšie ako monoterpény. Obsahujú 15 atómov uhlíka (o 5 viac ako monoterpény) čo znamená, že sa vyparujú pomalšie ako monoterpény. Sú obsiahnuté napríklad v Esenciálny olej Ylang Ylang.
Sesquiterpény majú široké spektrum terapeutických vlastností, vrátane protizápalových, antibakteriálnych a antifungálnych účinkov. Sú tiež považované za regulátor imunitného systému a majú upokojujúce a zemité účinky na myseľ a telo. Niektoré esenciálne oleje, ktoré sú bohaté na sesquiterpény, zahŕňajú pačuli, santalové drevo a cédrové drevo.

Okrem svojej vône poskytujú nášmu telu aj isté výhody. Prebiehajú v nich významné fyziologické premeny. Ethen Russo tvrdí, že terpény „môžu pomáhať pri liečbe bolesti, depresie, závislosti, epilepsie, zápalu či pri rôznych plesňových a bakteriálnych infekciách”. Limonén, ktorý sa nachádza v citrusových esenciálnych olejoch pomáha stimulovať imunitný systém vďaka spolupráci s bielymi krvinkami. Limonén má však aj upokojujúce vlastnosti, ktoré robia prírodný esenciálny olej Levanduľa tým pravým pomocníkom, keď potrebujeme uvoľniť telo a myseľ po náročnom dni.
Je dôležité si uvedomiť, že účinky terpénov v esenciálnych olejoch sa môžu veľmi líšiť v závislosti od konkrétneho terpénu a jeho koncentrácie v oleji, ako aj jedinečnej biochemickej štruktúry jednotlivca.
Je dôležité byť si vedomý chemotypu pri používaní esenciálnych olejov na terapeutické účely, pretože to môže významne ovplyvniť účinky esenciálneho oleja. Niektorí dodávatelia esenciálnych olejov uvádzajú jednotlivé chemotypy dokonca na štitku esenciálneho oleja.
Carvacrol je monoterpenový fenol, ktorý sa často nachádza v esenciálnych olejoch, najmä v olejoch získaných z tymiánu a oregána. Má silnú, pálivú arómu a je známy svojimi silnými antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Carvacrol bol preukázaný ako účinný proti širokému spektru mikroorganizmov, vrátane baktérií, plesní a vírusov, čím sa stal užitočnou prísadou do prírodných prostriedkov proti infekciám a kožným ochoreniam.
Okrem svojich antimikrobiálnych a protizápalových účinkov má carvacrol tiež potenciálne účinky na zmiernenie bolesti, antioxidačné účinky a účinky proti cukrovke. Je však dôležité si uvedomiť, že účinky carvacrolu sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho esenciálneho oleja, v ktorom sa nachádza, a jedinečnej biochemickej štruktúry jednotlivca.
Carvón je terpén, ktorý sa bežne nachádza v éterických olejoch získaných z rastlín, ako napríklad kôpor či mäta pieporna. Má sviežu, mätovú vôňu a používa sa v mnohých potravinách a kozmetických výrobkoch pre svoju chuť a vôňu. Carvón je tiež známy pre svoje potenciálne prínosy pre zdravie, ako sú antioxidačné a protizápalové účinky.
Cinnamaldehyde je organická zlúčenina, ktorá sa nachádza predovšetkým v kôre cédrového dreva. Je to bezfarebná kvapalná látka so silnou, sladkou a pikantnou arómou. Často sa používa ako prísada na ochutenie a vôňu v potravinách, kozmetike a domácich výrobkoch. Cinnamaldehyd sa tiež ukázal, že má potenciálne zdravotné prínosy, vrátane protizápalových, antioxidačných a antifungálnych vlastností.
1,8-Cineol (tiež známy ako eucalyptol) je monoterpenová olejová látka, ktorá sa nachádza v mnohých rastlinách, ako je eukalyptus, rozmarín a borievka. Má silnú bylinnú vôňu a používa sa ako prísada do parfumov, kozmetiky a liečiv. 1,8-Cineol má tiež potenciálne zdravotné prínosy, vrátane protizápalových, antiseptických a analgetických účinkov.
Citronellal je monoterpenový alkohol, ktorý sa nachádza v mnohých rastlinách, ako je citrónová tráva, rozmarín a lemongrass. Má sviežu a citrusovú vôňu a často sa používa ako prísada do parfumov, kozmetiky a domácich výrobkov. Citronellal má tiež potenciálne účinné odpudzujúce účinky a používa sa v niektorých repelentoch proti hmyzu.
Eugenol je zložka, ktorá sa nachádza v mnohých rastlinách, ako je klinček, škorica a nové korenie. Má pikantnú a korenistú vôňu a často sa používa ako prísada do korenia, zázvorového nápoja a parfumov. Eugenol má tiež potenciálne zdravotné prínosy, ako napríklad protizápalové, antiseptické a anestetické účinky.
Geranial je iný názov pre chemickú látku známu ako citral, ktorá je prírodným zdrojom citrusového zápachu. Je to koreňový olej používaný v parfumérii, kozmetike a potravinárskom priemysle ako prísada na pridanie citrusovej arómy.
Geraniol je prírodný terpénový alkohol, ktorý sa vyskytuje v mnohých rastlinách, najmä v koreňových olejoch a esenciách z rozmarínu, levandule, citrónu a grapefruitu. Je používaný v parfumérii a kozmetike ako zdroj citrusového zápachu a je tiež zdrojom prírodných farbív a antioxidantov. Geraniol má tiež významné použitie v farmaceutickom priemysle ako surovina na výrobu liekov a insekticídov.
B-himachalene je prírodný terpén, ktorý sa nachádza v niektorých rastlinách, ako sú napríklad héliovka, borovica a jedľa. Má silný húževnatý zápach a používa sa v parfumérii ako prísada na zlepšenie vône. B-himachalene tiež vykazuje antiseptické a protizápalové vlastnosti a jeho účinky na ľudské zdravie sú naďalej skúmané.
Limonén je prírodný terpén, ktorý sa vyskytuje v mnohých citrusových plodoch, ako sú napríklad pomaranče, citróny a grapefruity. Je to jedna z najbežnejších prírodných zložiek v koreňových olejoch, esenciách a má charakteristický citrusový zápach. Limonén sa často používa v parfumérii, kozmetike, potravinárskom priemysle a ako prísada do čistiacich prostriedkov. Okrem toho sa skúmajú aj jeho účinky na ľudské zdravie, ako sú napríklad antiseptické a protizápalové vlastnosti.
Linalool je prírodný terpénový alkohol, ktorý sa vyskytuje v mnohých rastlinách, ako sú levanduľa, borovica, mäta a koriander. Má jemnú a kvetinovú vôňu a používa sa v parfumérii ako prísada na zlepšenie vône. Linalool tiež vykazuje antidepresívne a protizápalové účinky a jeho účinky na ľudské zdravie sú naďalej skúmané.
Thymol je prírodný terpénový alkohol, ktorý sa vyskytuje v mnohých druhoch rastlín, ako je napríklad tymian. Má charakteristickú vôňu a používa sa ako prísada do parfumov a potravín, ako aj v kozmetike. Thymol tiež vykazuje antiseptické, antibakteriálne a protizápalové účinky. Používa sa tiež v liečivách na liečenie kožných infekcií, bolestiach zubov a iných zdravotných problémov. Thymol sa tiež využíva v pestovateľstve ako účinný prípravok proti škodcom a plesniam.
Linalyl acetát je ester prírodného terpénového alkoholu známeho ako linalool, ktorý sa vyskytuje v mnohých rastlinách, ako sú levanduľa, borovica, mäta a koriander. Má jemnú a kvetinovú vôňu a používa sa v parfumérii ako prísada na zlepšenie vône. Linalyl acetát tiež vykazuje antidepresívne a protizápalové účinky.
Mentol je prírodný mentolový alkohol, ktorý sa vyskytuje v mnohých rastlinách, ako je napríklad mäta. Má charakteristickú osviežujúcu vôňu a chuť. Používa sa v mnohých produktoch, ako sú lieky na bolesť hlavy, lieky na chladivý účinok a mentolové cukríky. Mentol tiež vykazuje analgetické a anestetické účinky a používa sa na zmiernenie bolesti kože a na podporu ľahkého dýchania.
A-pinén je prírodný terpén, ktorý sa vyskytuje v mnohých druhoch rastlín, ako sú napríklad borovica, jedľa a eukalyptus. Má charakteristickú vôňu lesa a používa sa v parfumérii ako prísada na zlepšenie vône. A-pinén tiež vykazuje antiseptické, antibakteriálne a protizápalové účinky a jeho účinky. Okrem toho sa a-pinén používa aj v rôznych priemyselných výrobkoch, ako sú napríklad výroba plastov a syntetických polymérov.
Terpinen-4-ol je prírodný terpénový alkohol, ktorý sa vyskytuje v mnohých druhoch rastlín, ako sú napríklad melaleuca (čajovník), rozmarín a eukalyptus. Má antiseptické, antibakteriálne a protizápalové účinky. Terpinen-4-ol je jedným z hlavných účinných látok v esenciálnych olejoch z čajovníka a rozmarínu a používa sa v mnohých produktoch, ako sú lieky na kožné infekcie a pomôcky na zmiernenie bolesti kože.
Esenciálne oleje môžeme rozdeliť podľa obsahu zložiek v oleji na jednozložkové a viaczložkové synergie. Oba typy majú svoje pevné miesto v modernej aromaterapii. Prostredníctvom jednoduchých esenciálnych olejoch si môžeme miešať vlastné esenciálne zmesi, ktoré môžeme používať v aróma difuzéroch.
Jednoduché (jednozložkové) esenciálne oleje sú také oleje, ktoré obsahujú len jednu zložku, jeden typ oleja. Tieto jednoduché esenciálne oleje majú všestranné využitie a majú mnoho účinkov, ktoré môžeme využiť prostredníctvom aróma difuzéra, ale aj lokálne na pokožku či do kozmetických výrobkov.
Viaczložkové zmesi esenciálnych olejov (synergie) sú esenciálne oleje, ktoré obsahujú 2 a viac typov 100% prírodných esenciálnych olejov, ktoré zvyšujú svoje účinky mnohonásobne viac ako jednozložkové oleje. Tieto esenciálne zmesi sú miešané profesionálnymi aromaterapeutmi a vyrábajú sa za účelom pomôcť zmierniť rôzne problémy, bolesti a ťažkosti, ktoré môžu byť pre človeka nepríjemne. Patria medzi veľmi obľúbené esenciálne oleje s výnimočnou vôňou, ktorá vzniká kombináciou viacerých unikátnych esenciálnych olejov.
Aromaterapia rozoznáva 5 základných vôni esenciálnych olejov, ktoré majú na ľudské telo rôzne účinky. Vôňa aktivizuje neuróny v mozgu, na základe ktorých dochádza k zmierneniu či odstráneniu rôznych bolesti, emócií či zdravotných problémov. Vôňa aktívne podporuje dobrý spánok, relax a meditáciu či dobrú náladu. K piatim základným vôňam sme pridali ešte jednu našu súkromnú – medicínsku vôňu.
Vône esenciálnych olejov majú mnoho pozitívnych účinkov a zaraďujú sa do vrchných, stredných a spodných tónov na základe ich intenzity.
Vôňa esenciálnych olejov sa veľmi často využíva na výrobu parfumov pre ženy a mužskej kolínskej.
Je dôležité poznamenať, že vôňa môže byť subjektívna a môže sa líšiť u každého jednotlivca.
Citrusové esenciálne oleje patria medzi najobľúbenejšie esenciálne oleje v modernej aromaterapii. Ich nádherná sladká vôňa dokáže vyčariť úsmev na tvári každého, kto ich raz ovonia. Základným chemotypom citrusových esenciálnych olejov je limonene. Citrusové oleje patria medzi vrchné tóny a ich vôňa vypŕcha rýchlejšie ako iné vône. Citrusové esenciálne oleje sa vhodne dopĺňajú s kvetinovými tónmi a často sa spolu miešajú pre vytvorenie jedinečnej zmesi. Jedným z hlavných rizík citrusových olejov je ich fotosenzitivita, čo znamená, že nie je vhodné vystavovať sa slnečnému žiareniu po ich aplikácii na pokožku tela. Môže dôjsť k popáleniu či podráždeniu kože.
Kvetinové esenciálne oleje patria medzi obľúbené esenciálne oleje pre ženy. Ich nádherná kvetinová vôňa dokáže ženám pomôcť v období tehotenstva či počas PMS. Základným chemotypom kvetinových esenciálnych olejov je linalool a linalyl-acetát. Kvetinové oleje patria medzi stredné tóny a ich vôňa vypŕcha pomalšie ako citrusové vône. Kvetinové esenciálne oleje sa vhodne dopĺňajú s citrusovými tónmi a často sa spolu miešajú pre vytvorenie kvetinovej flower bomb vône. Ich výnimočné účinky a vôňa sa využíva na výrobu ženského parfému.
Bylinné esenciálne oleje patria medzi najuniverzálnejšiu skupinu prírodných esenciálnych olejov. Ich bylinná vôňa je často krát silné protizápalové účinky a podporuje imunitu. Obsahujú rôzny mix chemotypov, ktoré z nich vytvárajú dary zeme na každú príležitosť. Bylinné oleje patria medzi stredné tóny a ich vôňa je príjemná a veľmi intenzívna. Bylinné esenciálne oleje sa vhodne spájajú s mätovými a drevnatými tónmi. Bylinné esenciálne oleje nie sú fototosenzitívne, čo znamená, že po ich aplikácií na pokžku tela môžete isť priamo na slnko.
Korenisté esenciálne oleje nepatria medzi najobľúbenejšie esenciálne oleje pre svoju korenistú vôňu. Ich korenistá vôňa však má mnoho účinkov na naše telo – antibakteriálne, protizápalové či dezinfekčné. Vône sú populárne najmä v jesennom a zimnom počasí, no dokážu krásne prevoňať aj počas leta a jari. Extrémne vhodné pri bolesti zubov, ďasien, chrípke a prechladnutí. Korenisté oleje patria medzi stredné a spodné tóny, ktoré sa vhodne miešajú so zemitými a drevnatými tónmi.
Zemité a drevité esenciálne oleje svojou vôňou nepatria medzi obľúbené tóny ako citrusové či kvetinové. Ich vôňa je zmyselná, mužná a pižmová. Hlavný chemotyp tejto vône sú terpény a využívajú sa na výrobu mužskej kolínskej. Majú antiseptické a protizápalové účinky, navyše dokážu odpudzovať letný hmyz, vši či domácu plošticu. Ich tonizujúci efekt sa používa na liečenie kožného tkaniva a v aróma difuzéri majú silný dezinfekčný účinok. Patria medzi stredné a spodné tóny, ktoré sa vhodne miešajú s citrusovými, kvetinovými, ale aj bylinnými olejmi.
Medicínska vôňa nepatrí medzi základné tóny esenciálnych olejov, no niektoré z našich olejov vykazujú medicínsku vôňu, ktorú sme sa rozhodli predstaviť aj vám. Tieto esenciálne oleje majú široké využitie a sú vhodné na akúkoľvek formu aromaterapie – či už v aróma difuzéroch alebo lokálne na pokožku tela zriedené s nosným olejom. Majú protizápalové, antivírusové či dezinfekčné účinky. Dokážu posilniť imunitu a obranyschopnosť organizmu. Vhodné na soplíky, výtok z nosa, baktérie, vírusy či rôzne bolesti.
Esenciálne oleje majú mnoho účinkov, ktoré sú vhodné na rôzne pozitívne a negatívne emócie, menšie či väčšie bolesti, zdravotné problémy či rôzne kožné ochorenia, ktoré nám vedia život veľmi znepríjemniť.
Účinky, pri ktorých sú esenciálne oleje veľmi užitočné:
- emócie
- bolesti
- zdravotné problémy
- kožné ochorenia
- dezinfekcia a upratovanie bytu a auta
Emócie patria medzi základné psychologické procesy, ktorými človek vyjadruje svoj aktuálny stav tela a mysle. Emócie môžu byť pozitívne, ale aj negatívne, čo sa môže odrážať aj na našom zdravotnom stave. Mnoho detí trpí napríklad autizmom, ADHD či stres a hnev, ktoré sa radia vo svojej základnej podstate k negatívnym emóciám. Na opačnej strane je tu emócia lásky, príťažlivosť, meditácia či relax.
Esenciálne oleje nám vedia pomôcť a zmierniť rôzne bolesti pre svoje protizápalové, dezinfekčné, antivírusové a antidepresívne účinky. Používaním v aróma difuzéri alebo lokálne na pokožku tela si vieme poradiť s bolesťou hlavy po náročnom a vyčerpávajúcom dni v práci alebo v škole, s bolesťou svalov po náročnom tréningu či fyzicky namáhavej celodennej práci, s bolesťou zubov pri raste nových dospelých zubov či kazu a zapáleným ďasnám. Nemenej nepríjemná je bolesť ucha spôsobená nadmerným vetrom a prievanom či z dôvodu vysokého tlaku a hučanie v ušiach. Bolesť brucha patrí medzi najčastejšie bolesti, ktoré vznikajú zo stresu, dlhé cestovania či narušeného trávenia a peristaltiky čriev. Bolesť kostí a kĺbov často krát prežívajú naše deti pri rýchlom raste, kedy dostávajú ich malé kosti a kĺby poriadne zabrať.
Esenciálne oleje sa používajú aj na rôzne zdravotné problémy, ktoré pomáhajú zdravotný stav zlepšiť, zmierniť či potlačiť používaním éterických olejov v aróma difuzéry či lokálne na pokožku tela. Esenciálne oleje sú vyrobené z čisto prírodného materiálu a patria medzi alternatívne formy medicíny. Rôzne vedecké výskumy preukázateľne dokázali ich pozitívne účinky na naše telo. Sú vhodné pri tráviacich problémoch, podpora a ochrana imunitného systému, na nespavosť, ochrana a podpora zdravej činnosti obličiek a pečene, na dýchací systém a astmu bronchiale, obličkové kamene, ochorenie prostaty, srdca, na dezinfekciu a ochranu pred rôznymi baktériami, vírusmi či infekciami. Vysoké účinky preukazujú aj v prípade chrípky a prechladnutia, myómov a polypov či na vyrovnanie činnosti štítnej žľazy, ktorá produkuje životne dôležité hormóny stabilizujúce rovnováhu ľudského tela.
Kožné ochorenia sú veľmi nepríjemné pretože priamo ovplyvňujú kvalitu nášho života. Pri väčšine kožných ochorení ide o zápalové ochorenie kože, ktoré môže mať rôzne prejavy. Esenciálne oleje svojimi protizápalovými, antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami sú vhodným riešením pri akné, na ekzém, kožnú mykózu, vyhladenie jaziev, pri problémoch s bradavicami, oparom na pere, strie po pôrode, plesni, vyrážkam z dôvodu puberty, pigmentových škvŕn na tvári, vrásky tvorené prirodzeným starnutím pokožky, popáleniny či nepríjemné uštipnutie komárom a iného hmyzu. Patria medzi vhodný prírodný doplnok na odstránenie lupín z vlasov či ako prísada do šampónov na odstránenie vši, ktoré deti často získavajú v školskom prostredí.
Dezinfekcia a upratovanie bytu je možne vykonávať aj pomocou prírodných látok, ktoré nemajú na naše telo negatívne účinky ako v prípade umelých syntetických látok nachádzajúcich sa v rôznych komerčných čistiacich prostriedkoch predávaných v drogériách. Ich účinky sú obľúbené aj v príprave kozmetických výrobkoch využívaných pre osobnú hygienu. Ženy si z esenciálnych olejoch vyrábajú parfémy a muži zas kolínske. Esenciálne oleje sú vhodné aj ako prírodná vôňa do auta a do bytu.
Esenciálne oleje vo veľkej miere používajú aj mamičky či už počas tehotenstva alebo po pôrode. Počas tehotenstva môžu pomôcť pri ranných nevoľnostiach na žalúdku, občasnému zvracaniu či pálení záhy. Po pôrode pomáhajú dostať ženské telo znova do hormonálnej stability, posilňujú tvorbu materského mlieka či psychiky po ťažkom a náročnom pôrode.
Esenciálne oleje nie sú žiadne taboo ani pre novorodencov od 3 mesiacoch či pre deti od 2 rokov, keďže toto sú kľúčové vekové hranice pre bezpečné používanie esenciálnych olejov.
Používanie esenciálnych olejov v období tehotenstva (gravidita) má svoje pravidlá a nie všetky esenciálne oleje sú vhodné pre toto prekrásne obdobie ženy. Sú esenciálne oleje, ktorým by sa mala žena jednoznačne vyhnúť, ale aj také, ktoré sú svojim zložením dostatočne jemné pre bezpečné používanie.
Nevhodné esenciálne oleje v období tehotenstva:
- Aníz, Bazalka, Camphor, Petržlen, Rozmarín, Blue Tansy, Tymián, Wintergreen
Vhodné esenciálne oleje v tehotenstve:
- Kadidlo, Kamilka, Levanduľa, Ruža, Slamienka, Čajovník a iné
Počas prvého trimestra sa neodporúča používať žiadne esenciálne oleje a ani v prvých troch mesiacoch novorodenca. Po prvých troch mesiacoch ale môžeme začať používať esenciálne oleje, ktoré patria medzi najjemnejšie bud v aróma difuzéroch alebo lokálne na pokožku tela (tieto oleje však musia byť zriedené s nosným olejom vo vyššom množstve). Dokážu pomôcť pri novorodeneckej žltačke, záparom z plienok či rannej detskej kolike masírovaním bruška s esenciálnymi olejmi.
Tak ako nie sú všetky esenciálne oleje vhodné pre novorodencov a bábätká, tak nie sú vhodné ani pre deti od 2 rokov. Mnohé esenciálne oleje majú silné účinky a môžu spôsobiť podráždenie kože našich detí. Spoločnosť Plant Therapy v spolupráci so svetovo uznávaným certifikovaným aromaterapeutom Robert Tisserand vytvorili jedinečnú detskú KidSafe sadu prírodných esenciálnych olejov, ktoré sú svojim zložením omnoho jemnejšie, no zároveň rovnako účinné aj pre dospelých ľudí. Robert Tisserand patrí medzi priekopníkov vo vzdelávaní a vedomostiach o esenciálnych olejoch a modernej aromaterapie.
Yoga cvičenie a pilates patria medzi veľmi náročné formy cvičenia, aj keď sa to nemusí zdať na prvý pohľad. Základom týchto cvičení je nadmerné preťahovanie svalstva, správne a hlboké dýchanie. Yoga je mimoriadne obľúbená medzi ženami, ktoré ho často krát vykonávajú aj počas tehotenstva. Precvičovaním yogy nepomáha len našim svalom, ale aj duši.
Poznáme rôzne formy yoga cvičení a medzi obľúbené patria:
- hot yoga
- power yoga
- tvárová yoga
Používaním esenciálnych olejov pri yoga cvičení a pilates vytvárame pre svoje telo meditačné, relaxačné a uvoľňujúce účinky, ktoré nám z cvičenia vytvárajú maximálny zážitok.
Mnohé z esenciálnych olejov pôsobia respiračne a antidepresívne. Kombináciou esenciálnych olejov s yoga cvičením vytvárame harmóniu tela a duše.
Esenciálne oleje môžeme využiť pred, počas a po cvičení yogy:
1.) pred cvičením: príprava svalov a respiračného systému
2.) počas cvičenia: ľahké dýchanie, upokojenie a relax
3.) po cvičení: masáž, esenciálny kúpeľ, vymasírovanie svalov
Používanie esenciálnych olejov do sauny a wellness je veľmi populárne o čom svedčí aj fakt, že väčšina prevádzok, ktoré poskytujú svojím hosťom sauny dávajú možnosť využívať aj rôzne bylinky pre zvýšenie pôžitku zo saunovania. Saunovanie je dá sa povedať doslova športovou záležitosťou v krajine tisícich jazier Fínsku. Saunovanie a wellness prispievajú k lepšiemu dýchaniu a posilňujú celkovo imunitný systém.
Esenciálne oleje počas saunovania pridávame do vody s kaďou, ktorú následne prilievame na lávové kamene. Takáto aplikácia esenciálnych olejov je bezpečná a prospešná pre naše zdravie.
Esenciálne oleje v saune nášmu telu prinášajú mnohé blahodarne pocity, ale aj liečivé a upokojujúce účinky. Tieto dary zeme vytvárajú antistresové účinky, pôsobia relaxačne a uvoľňujúco. zlepšujú kvalitu nášho spánku či náladu. Saunovaním sa prirodzene otvárajú póry na pokožke tela, na ktoré následne pôsobia tieto esenciálne oleje s čistiacim, dezinfekčným a vyhladzujúcim účinkom.
Používanie prírodných esenciálnych olejov môže byť na prvý pohľad jednoduché. Áno, naozaj je jednoduché, no je veľmi dôležité, aby sme ich používali a dávkovali opatrne a správne. Aj keď sa to nezdá, esenciálne oleje vedia nielen pomôcť, ale aj ublížiť ak sa s nimi nezaobchádza s rešpektom.
Esenciálne oleje môže používať rozhodne každý. Ak sa esenciálne oleje používajú s rozumom a dbá sa na ich vplyv na organizmus, vedia byť veľmi užitočné. Esenciálne oleje dnes už vedia mať samostatnú receptúru pre dospelé osoby, pre deti ale aj domáce zvieratá.
Spravidla esenciálne oleje pre dospelých sú výraznejšieho zloženia, naopak esenciálne oleje pre deti od Plant Therapy sú jemnejšie. KidSafe esenciálne oleje majú špeciálnu receptúru, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s Robert Tisserand. Robert Tisserand je expert v oblasti aromaterapie s dlhoročnými skúsenosťami. Čoraz viac sa dostávajú do popredia aj esenciálne oleje pre domáce zvieratá ako kone, psy alebo mačky.

- esenciálne oleje pre deti (napr. Levanduľa, Šalvia, Relax)
- éterické oleje pre dospelých (napr. Káva, Čokoláda)
- pre domáce zvieratá (napr. Sebadôvera, Šťastie)

Prírodné esenciálne oleje pre deti

Esenciálne oleje pre dospelých

Esenciálne oleje pre zvieratá
Pre používanie s aróma difuzérom je dôležité vedieť správny pomer na 100 ml, ako dlho môžeme difúzovať a ako sa o aróma difuzér pravidelne starať. Pre vonkajšie použitie je kľúčové poznať správny pomer riedenia esenciálneho oleja so základným nosným olejom. Čo sa týka vnútorného použitia je to na zvážení každého individuálne. Samostatné vnútorné použitie NEODPORÚČAME (len ak to robíte pod dohľadom certifikovaného aromaterapeuta, ktorý dôkladne pozná esenciálny olej a jeho jednotlivé chemotypy). Vnútorné však použitie môže byť zaujímavé ako prísada do varenia, pečenia a nápojov. Takéto použitie esenciálnych olejov je však na vašom zvážení.
- Difúzovanie
- Lokálna aplikácia
- Vnútorná aplikácia
1.) Difúzovanie (inhalácia) patrí medzi najbežnejšie a najpoužívanejšie formy používania esenciálnych olejov. Pri tejto metóde sa esenciálne oleje kvapkajú do aróma difuzéra, pomocou ktorého difúzujeme vodnú paru v kombinácií s našim obľúbeným esenciálnym olejom.
- domáci ultrazvukový aróma difuzér
- pasívny aróma difuzér do auta
- osobný inhalátor
- naparovanie
- esenciálny šperk

2.) Vonkajšia aplikácia je druhý najčastejší spôsob používania esenciálnych olejov. Vonkajšie použitie esenciálnych olejov je v jednoduchosti akákoľvek aplikácia esenciálneho oleja na pokožku tela. V tomto prípade je mimoriadne dôležité vedieť ako riediť esenciálne oleje v základnom nosnom oleji.
Prírodné esenciálne oleje môžeme používať lokálne týmito spôsobmi:
- lokálna aplikácia na pokožku
- esenciálny kúpeľ
- esenciálne obklady a zábaly
- esenciálne masky na tvár a telové zábaly
- esenciálne peelingy a telové maslá

3.) Vnútornú aplikáciu esenciálnych olejov samostatne rozhodne neodporúčame. Pripúšťame však, že je možnosť ich kombinovať v kuchyni s inými ingredienciami či potravinami. Ich použitie je výhradne na vašom osobnom rozhodnutí. Ak sa rozhodnete pre toto využitie, prosím majte dostatok informácií o esenciálnom oleji, ktorý sa chystáte použiť.

Prírodné esenciálne oleje a ich použitie v kuchyni:
- na varenie (napr. esenciálny olej Rozmarín)
- pri pečení (napr. esenciálny olej Škorica)
- ako prísada do nápojov (napr. esenciálny olej Mäta)
Bezpečné používanie prírodných esenciálnych olejov je základný kameň toho, aby ste využívali ich kvalitu a terapeutické účinky na 100%. Pripravili sme pre vás pár tipov, ako používať esenciálne oleje bezpečne pre seba, pre vaše deti ale aj vašu rodinu.
Odporúčame dodržiavať nasledovné inštrukcie:
- esenciálne oleje nikdy nepoužívajte na pokožku neriedené
- odporúčame riediť esenciálne oleje základným rastlinným olejom bez vône (aby ste cítili vôňu svojho esenciálneho oleja)
- najlepšie základné nosné oleje na riedenie (Kokosový frakcionovaný nosný olej, Mandľový nosný olej, Avokádový nosný olej, Jojobový základný nosný olej)
- v prípade akéhokoľvek podráždenia esenciálnym olejom ho prestaňte ihneď používať
- ak vaša pokožka príde do styku s esenciálnym olejom, nikdy sa ho nesnažte zmyť vodou, ale základným nosným olejom
- neriedené esenciálne oleje skladujte mimo dosahu detí a zvierat
- fľaštičky s esenciálnymi olejmi dôkladne zatvárajte a skladujte na chladnom, tmavom mieste
- citrusové a ihličnaté esenciálne oleje majú kratšiu trvanlivosť kvôli oxidácii (má vplyv na ich liečivé terapeutické účinky)
- esenciálne oleje používajte s rozumom (jedna kvapka môže obsahovať až 100 g rastlinného materiálu)
- nikdy neskúšajte esenciálne oleje priamo z fľaštičky (na okraji fľaštičky sa môže nachádzať skazený esenciálny olej, ktorý oxidoval a nemusí vam voňať)
- ak chceme esenciálny olej vyskúšať radšej ho nakvapkajte na vatový tampón alebo vatovú tyčinku

Prírodné esenciálne oleje sa z dôvodu prchavosti a ich vysokej koncentrácii potrebujú riediť so základným nosným olejom vždy pred tým ako sa rozhodneme ich použiť lokálne na pokožku. Neriedené esenciálne oleje môžu spôsobiť kožné problémy, ktoré vôbec nie sú príjemne. Správnym riedením esenciálnych olejov sa tomuto problému dokážeme vyhnúť.
Riedenie ma za účel vyhnúť sa dvom hrozbám:
1.) kožná reakcia – podráždenie, senzibilizácia, fototoxicita
2.) systémová toxicita – hepatotoxicita, karcinogenita, neurotoxicita
Riedenie esenciálnych olejov nepoteší len vašu pokožku, ale aj vašu peňaženku. Správne riedenie esenciálneho oleja zamedzuje jeho rýchlemu odparovaniu v porovnaní s tým, ak by bol použitý neriedený.
Zabránenie vyparovaniu esenciálneho oleja teda znásobuje nie len terapeutický účinok esenciálneho oleja, ale znižuje aj množstvo, ktoré potrebujete použiť.
Prinášame vám prehľadnú tabuľku, ktorá vás navedie správnym smerom v akom % pomere by mali byť esenciálne oleje riedené so základným nosným olejom (najčastejšie riedenie sa pohybuje medzi 0,5-2% podľa potreby):

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa výpary z esenciálnych olejov dostávajú do nášho tela a čo spôsobujú?
Difúzovanie je jednou zo základných metód aromaterapie. Pomocou tejto metódy výpary esenciálneho oleja jednoducho vnikajú do nosnej sliznici a následne sa pripoja k jednotlivým čuchovým receptorom. Čuchové receptory následne vysielajú signály do limbického systému, ktorý funguje ako také centrum v našej centrálnej nervovej sústave. Tento limbický systém je následne zodpovedný za naše emočné správanie, sexuálne správanie ako aj vyvolanie príjemných a menej príjemných pocitov.
Limbický systém sa ďalej napája na ďalšie časti našej sústavy:
- amygdala, hypokampus (ovplyvňuje pamäť, učenie či emócie)
- kortex (intelektuálne procesy)
- hypothalamus (ovládanie agresie či sexuálna reakcia)
Esenciálne oleje ako Levanduľa či Bergamot takýmto spôsobom dávajú nášmu mozgu signály, aby sa uvoľnilo a upokojilo. Naopak, esenciálne oleje Energia či Citrón vysielajú vnemy nášmu mozgu pre sústredenie sa a energiu.

Silu esenciálnych olejov dnes môžeme využívať z rôznych rastlín. Ich presný počet nepoznáme, no je ich vyše 3 000 typov. Komerčne sa však využíva len čosi vyše 400 z nich. Niektoré z nich sú používané viac a niektoré menej. Niektoré sú viac a niektoré menej známe. Väčšina ľudí však vsadí na osvedčenú klasiku. Netreba však zabúdať na to, že existujú aj také esenciálne oleje, ktoré sú menej známe, no vedia pomôcť rovnako dobre ako najznámejšie esenciálne oleje. Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam najznámejších, ale aj doplnkových esenciálnych olejov.
Svetový trh nám ponúka esenciálne oleje rôznych značiek a každým dňom pribúdajú nové. Vybrali sme pre vás tie najznámejšie svetové značky najvyššej kvality, ktoré sú na trhu už veľa rokov. Nie všetky značky sú dostupné na Slovensku. Niektoré značky je možné zakúpiť len zo zahraničia, no ich cena je príliš vysoká. Vždy máme na výber a je len čisto na nás, ktorá značka nám viac vyhovuje. Na každého pôsobia tieto esenciálne oleje inak. Vždy treba pozerať na to čo viac vyhovuje vám a vášmu telu. Niekedy vysoká cena prírodných esenciálnych olejov neznamená automatický to pravé pre vaše telo. Naopak, ak je cena príliš nízka treba byť veľmi opatrný a dôkladne preskúmať čo vlastne nakupujeme, a či sa jedná naozaj o 100% prírodné esenciálne oleje.
- Plant Therapy <<<
- Young Living
- Florihana
- Public Goods
- Revive
- Eden´s Garden
- Rocky Mountain oils
- Saje natural wellness

Prírodné esenciálne oleje a ich kvalita sa dostáva do pozorností ľudí čoraz viac. Nie je to zo žiadneho iného dôvodu ako to, že zákazníci vyhľadávajú čisté a 100% prírodné esenciálne oleje najvyššej kvality. Dnes však nie je jednoduché zistiť, ktoré esenciálne oleje sú prírodné, a ktoré sú umelé tzv. syntetické oleje.
Rozdiel medzi týmito pojmami je významný pretože ovplyvňuje konečnú kvalitu aromaterapie, ale aj náš pohľad na prírodné esenciálne oleje. Ak o nich nemáme dostatok vedomostí a nebolo nám dostatočne vysvetlené ako fungujú, môže to spôsobiť, že na nich zanevrieme.
Veľa predajcov najmä v kamenných obchodoch neponúka nič iné ako umelé syntetické oleje, v tom lepšom prípade obsahujú možno pár % kvalitného oleja, to však nie je dostačujúce na kvalitnú aromaterapiu. Ak nechceme ublížiť seba či svojim deťom mali by sme si jednoznačne zaobstarať 100% prírodné esenciálne oleje, ktoré budú spĺňať tie najprísnejšie kritéria a certifikáty kvality.

Kvalitu esenciálnych olejov ovplyvňuje množstvo faktorov. Za väčšinu týchto faktorov zodpovedá výrobca respektíve predajca. Niektoré faktory však vieme ovplyvniť aj my spotrebitelia.
1.) Faktory, za ktoré zodpovedá výrobca:
- rastlina, z ktorej sa vyrába esenciálny olej
- krajina pestovania
- nadmorská výška
- klimatické podmienky
- látky použité na podporu rastu rastlín
- zloženie pôdy
- celková starostlivosť o rastlinu
- proces spracovania rastliny na výrobu esenciálneho oleja
- spôsob spracovania rastliny
- čistota spracovania
- spôsob zberu (mechanický – menej šetrný a lacnejší, ručný – viac šetrný k rastlinám a drahší)
- balenie a skladovanie rastlín
- balenie v hygienických podmienkach
- skladovanie v čistých a suchých nádobách
2.) Faktory, za ktoré zodpovedá predajca:
- fľaštička, v ktorej je naplnený esenciálny olej
- čím tmavšia, tým väčšia ochrana pred oxidáciou
- sklo (nie plast) – esenciálny olej v kombinácii s plastom nepôsobí priaznivo na molekuly esenciálneho oleja
- typ skla jantárové – chráni olej pred UV žiarením a modrým svetlom
- fľaštička s hrdlom označené ako 18 DIN pre bezpečné používanie esenciálnych olejov (fľaštičky s označením GCMI by sa nemali používať pre esenciálne oleje)
- kvapkadlo na fľaštičke (horizontálne kvapkadlo ponúka väčšiu možnosť precízneho kvapkania esenciálneho oleja)

- etiketa s potrebnými údajmi o esenciálnom oleji
- názov konkrétneho esenciálneho oleja
- latinský názov rastliny, z ktorej bol esenciálny olej vyrobený
- množstvo oleja
- návod na použitie
- použité ingrediencie
- ako zachovať bezpečnosť používania
- skladovanie esenciálneho oleja pred jeho predajom
- čisté a suché priestory
- bez priameho slnečného žiarenia

3.) Faktory, za ktoré zodpovedajú spotrebitelia:
- správne používanie esenciálnych olejov
- riadiť sa výlučne odporúčaniami predajcu/výrobcu
- nikdy nepoužívať na pokožku neriedené esenciálne oleje
- riediť podľa odporúčanej tabuľky
- nikdy nekonzumovať esenciálne oleje priamo do úst
- správne skladovanie esenciálnych olejov
- skladovať esenciálne oleje v tmavých a chladných priestoroch
- po otvorení ho aktívne využívať až do spotrebovania celého objemu
- dostatočne uzatvárať esenciálne oleje po použití
- dĺžka spotreby esenciálnych olejov
- dodržiavať odporúčaný čas spotrebovania (väčšina olejov 1-2 roky, niektoré aj dlhšie)
Ak chceme nakupovať kvalitné esenciálne oleje s čisto prírodným zložením mali by sme si vyhľadať certifikovaných predajcov či výrobcov na Slovensku. Určite nekupujte lacné silice z kvetinárstiev, kníhkupectiev či drogérií, pretože tam rozhodne nenájdete kvalitné prírodné oleje, ale len syntetické a slabé vonné oleje.
Skôr ako utratíte bez rozmýšľania svoje peniaze uistite sa, že nakupujete kvalitné, čisté a certifikované esenciálne oleje dokladované rôznymi certifikátmi kvality. Z našej skúseností je veľmi málo kamenných obchodov, ktoré ponúkajú kvalitné oleje. Odporúčame vám radšej vyhľadať certifikovaného predajcu kvalitnej značky, ktorá je ponúkaná zväčša v online priestore – esenciálny olej e-shop.
Kvalitné esenciálne oleje (aj keď nie sme certifikovaný aromateraputi) dokážeme rozpoznať na základe týchto faktov:
- fľaštička esenciálneho oleja (tmavá, jantárové sklo)
- latinský názov rastliny (lavandula angustifolia lavandula latifolia)
- ak ide o synergiu mali by byť dostupné informácie, ktoré esenciálne oleje sú v danej zmesi
- názov krajiny, v ktorej bola rastlina vypestovaná
- senzorické vlastnosti (vôňa)
- MS/GC test kvality (je to testovacia metóda, na identifikáciu rôznych látok obsiahnutých v esenciálnom oleji. Ide o kombináciu plynovej chromatografie a hmotnostnej spektrometrie.
- porovnať ceny s predajcom rovnakej značky (cena predávaných produktov by mala byť v priemere rovnaká)

- olej je balený v plastovej fľaštičke
- olej nemá latinský názov
- olej s označením voňavka tzv. anglický názov fragrance
- neschopnosť dokladovať akýkoľvek test kvality (GC/MS test kvality)
- príliš nízka cena oleja napr. 3,50 € (zaručene nejde o 100% prírodný esenciálny olej)
Prírodné esenciálne oleje to je investícia do vášho zdravia. Ich správne skladovanie je teda dôležitým bodom ako ochrániť vaše investície v podobe esenciálnych olejov a maximalizovať ich terapeutické účinky. Správne skladovanie koniec koncov prospieva aj vašej peňaženke.
- Po použití ich poriadne zatvorte – dotiahnite vŕšok fľaštičky pevne. Pevným uzatvorením zabránite ich oxidácii. Čím menší je kontakt esenciálneho oleja so vzduchom, tým viac si esenciálne oleje zachovávajú svoje terapeutické účinky. Esenciálne oleje sú prchavé látky a preto ak sú vystavené vzduchu majú tendenciu sa vypariť. Skúste nechať jednu noc otvorený esenciálny olej a uvidíte, že máme pravdu.
- Neodstraňujte spodnú časť vŕšku na fľaštičke – napomáha k eliminácii prenikaniu vzduchu dovnútra.
- Držte ich mimo slnečného žiarenia, ktoré znehodnocuje esenciálne oleje. Snažte sa vyhnúť vyššiemu teplu, pretože spôsobuje vyparovanie esenciálneho oleja.
- Skladujte esenciálne oleje v nádobách na to určené, napríklad v úložnom boxe na esenciálne oleje alebo v drevenom organizéry.
- Nenechávajte svoje esenciálne oleje uskladnené v aute – najmä v letnom období, kedy je teplota v aute mnoho násobne vyššia ako vonku.
- Skladovanie esenciálneho oleja v chladničke nie je nutné, postačí tmavé a suché skladovacie miesto. Ak však máte esenciálne oleje v chladničke, uistite sa, že pred ich použitím ich vytiahnete a použijete až keď dosiahnu izbovú teplotu.
- Nikdy sa nesnažte skladovať esenciálne oleje v plastových fľaštičkách. Esenciálne oleje sú silné látky, ktoré dokážu niektoré plasty rozpustiť.
- Uskladnenie esenciálnych olejov do mrazničky nie je podľa nás nutné, no rozhodne by sa im nemalo nič stať. Mraznička totiž má stálu teplotu a nepreniká tam žiadne slnečné žiarenie.
Pes či mačka, všetci ich milujeme no každý pozná ich prirodzenú vôňu. Nechceli by sme to definovať ako zápach, no je to vôňa, ktorá nemusí byť každému po vôli. Zdrojom zápachu však nie sú len domáci miláčikovia, ale aj my ľudia a naše návyky. Určite sa už každý stretol so zápachom z topánok či odpadkového koša. Veľkým nepriateľom je aj cigaretový dym, ktorý je niekedy nočnou morou v každej domácnosti. Je načase s týmto zápachom skoncovať!
Často krát sa stretávame s tým, že sa ľudia pokúšajú eliminovať zápach umelou vôňou, sviečkou alebo inou syntetickou látkou. Nie je to však správne, pretože takéto umelé syntetické vône nepríjemný zápach neodstránia, ale len prekryjú.
Esenciálne oleje sú prírodné a silno koncentrované látky, ktoré majú schopnosť nepríjemný zápach nie len prekryť, ale hlavne odstrániť. Svojim prírodným zložením majú schopnosť rozložiť drobné molekuly zápachu a zničiť ich. Navyše, mnohé esenciálne oleje majú, okrem odstránenia zápachu, aj antibakteriálne účinky a vášmu vzduchu dodajú prírodnú vôňu. Na prevoňanie bytu a odstránenie nepríjemných pachov môžeme použiť aróma difuzér alebo sprej rozprašovač.
Esenciálne oleje majú široké možnosti využitia v domácnosti. Stali sa súčasťou našich obľúbených krémov, vlasových produktov, séra či čistiacich prostriedkov na podlahu. Ich využitie je všestranné a okrem prírodnej aromaterapie ich môžeme využiť aj ako čistiace prostriedky do pračiek a sušičiek.
Klasický aviváže a pracie prostriedky môžu obsahovať aj karcinogénne látky, ktoré majú vplyv na našu pokožku. Naše telo ovplyvňuje nie len vzduch, ktorý dýchame, ale aj to čo nosíme. Bežne si to neuvedomujeme, ale to čo máme na sebe preniká aj do našej pokožky a do celého tela. Ak ste sa rozhodli zachovať svoje zaužívané prianie klasickými metódami, odporúčame používať aspoň neparfumované pracie prostriedky do práčky.
Pre tých, ktorý majú radi svoje prádlo nie len čisté, ale aj krásne voňavé prírodnou cestou odporúčame používať esenciálne oleje na pranie. Takto použité esenciálne oleje dodajú vášmu prádlu nie len skvelú prírodnú vôňu, ale majú aj rôzne antibakteriálne, antiseptické či antivírusové účinky.

Využitie esenciálnych olejov v našej kúpelni
- na pranie do pračiek
- na sušenie do sušičiek
Ako používať esenciálne oleje do pračiek
- zmiešajte 20 kvapiek esenciálneho oleja so základným neparfumovaným pracím prostriedkom (pridať ho môžete dovnútra alebo do hornej nádobky ako pri klasickom praní)
- pridať 20 kvapiek esenciálneho oleja na samostatnú čistú handričku, alebo hubku a vložiť do práčky (silu vône môžete upraviť podľa vlastnej potreby – pridať alebo ubrať pár kvapiek)
Ako používať prírodné esenciálne oleje do sušičiek
- pridať 15-20 kvapiek esenciálneho oleja na čistú handričku a pridať priamo do sušičky
Z času na čas sa aj naša práčka dostane do problémov a potrebuje starostlivosť. Práčka nám pomáha udržiavať naše prádlo čisté a preto by sme jej mali venovať svoju pozornosť. Odporúčame prečistiť svoju práčku aspoň raz za mesiac a zbaviť ju tak mydlovej špiny, rôznych plesní v záhyboch či neželaný zápach (najčastejšie montérky a iné pracovné odevy).

Ingrediencie na prípravu:
- 2 dcl bieleho octu
- 10 kvapiek esenciálny olej Čajovník
- 5 kvapiek esenciálny olej Grapefruit
Návod na prípravu:
Do rozprašovača pridajte biely ocot, prírodný esenciálny olej Čajovník a Grapefruit a poriadne premiešajte. Pri manipulácii s esenciálnymi olejmi opatrne, pretože neriedené vedia podráždiť pokožku.
Návod na použitie:
Premiešaný roztok nastriekajte okolo tesnenia práčky (okolo bubna), dvierok vašej práčky a do bubna. Vezmite jemnú handričku a dôkladne utrite najprv vnútro bubna a následne tesnenia a dvierka práčky. Vyberte zásobník pracej práčky a nastriekajte ho. Následne zásobník ponorte do horúcej vody a prepláchnite. Suchý zásobník vložte späť do práčky. Hotovo!
Nezabudnite pred ďalším praním nechať takto vyčistenú práčku vyschnúť na vzduchu.
Všetky tieto esenciálne oleje nám pomáhajú udržiavať naše oblečenie čisté a voňavé. Esenciálne oleje na pranie si vyberajte podľa toho aká vôňa vám viac vyhovuje.
- zbavuje prádlo nečistoty
- dodáva sviežu a povznášajúcu vôňu
- podporuje imunitu
- bojuje proti plesniam
- na čistenie plachiet, uterákov po chorobe
- výnimočná svieža aróma
- pôsobí relaxačne a upokojujúco
- pôsobí ako prírodný deodorant
- anti-mikrobiálny účinok
- antibakteriálne vlastnosti
- antivírusový účinok
- pôsobí relaxačne a upokojujúco
- ideálny na čistenie plachiet a prikrývok
- ľahšie zaspávanie
- pomáha dezinfikovať
- zvyšuje imunitu
- protiplesňové účinky
- antibakteriálny účinok
Vzdelávanie patrí medzi neoddeliteľnú súčasť celej histórie esenciálnych olejov ako aj aromaterapie. Sú to práve naše skúsenosti a vedomosti, ktoré nám pomáhajú využiť silu prírodných esenciálnych olejov na viac ako 100%. V dnešnej dobe máme možnosť získavať vedomosti vďaka náučným knihám, audiovizuálnym videám či kurzom s danou tématikou.
Veríme, že naše blogové články využívate k zlepšeniu vedomostí o esenciálnych olejov, no rozhodne je skvelé ak sa viete vzdelávať a inšpirovať aj pomocou kníh, videí či kurzov. Prinášame vám prehľad o užitočných zdrojoch:
- E. Zielinski, D.C. – Liečivá sila esenciálnych olejov
- KG STILES – Esenciální oleje kompletní příručka
- J. Parry – The Chemistry of Essential Oils and Artificial Parfumes Vol 1.
- J. Parry – The Chemistry of Essential Oils and Artificial Parfumes Vol 2.
- Ja´kúba al-Kindi – The Book of Perfume Chemistry and Distillation
- F. Daniaele – Guia de La Aromaterapia
- M. Gattefossé – Arómaterapia: esenciálne oleje – rastlinné hormóny
- J. Valnet – The Practice of Aromatherapy
- M. Maury – The Secret of Life and Youth
- R. Tisseranda – The Art of Aromatherapy
V prípade, že sa chcete dozvedieť viac informácií o jednotlivých rastlinách, z ktorých sa vyrábajú prírodné esenciálne oleje, pripravili sme pre vás jedinečný herbár rastlín, ktorý nikde inde nenájdete.
V prípade, že ste začiatočník alebo si jednoducho neviete dať rady s výberom tých najlepších prírodných esenciálnych olejov skúste sa poradiť s našim online sprievodcom použitím esenciálnych olejov.
Ak s modernou aromaterapiou práve začínate alebo si chcete jednoducho len doplniť svoje vedomosti pripravili sme pre vás online kurz aromaterapie úplne ZDARMA. Tento kurz vám je k dispozícií 24 hodín denne a prináša mnoho vzdelávacieho materiálu o esenciálnych olejoch, nosných olejoch, profesionálnych aróma difuzéroch a ako tieto dary zeme používať bezpečne a efektívne.

Esenciálne oleje patria medzi prírodné dary zeme, ktoré môžu používať deti, dospelý ale aj domáce zvieratá na zlepšenie nálady či ako podpora, ochrana a prevencia pred zdravotnými problémami počas celého roka. Ich dezinfekčná a príjemná vôňa prečistí vzduch a ich účinky potlačia a zmiernia rôzne bolesti, emócie, kožné ochorenia a zdravotné problémy. Esenciálne oleje sú vhodné ako vône do bytu a vône do auta, ktoré vieme difúzovať prostredníctvom moderného ultrazvukového aróma difuzéra. Čím viac vedomostí o esenciálnych olejoch budeme mať, tým lepšie im budeme rozumieť a využívať ich terapeutické účinky efektívne.
Zdieľajte tento článok, pomôžete ostatným pri získavaní kvalitných informácií o esenciálnych olejoch a ich bohatom využití kdekoľvek. Nájdete nás tiež na populárnej sociálnej sieti Facebook či virálnom Instagrame. Pre fanúšikov aromaterapie sme pripravili aj skupinu na FB, kde budete mať prístup k informáciám, rôznym ponukám, užitočným receptom a zároveň sa snažíme vymieňať si cenné informácie a skúsenosti o esenciálnych olejoch.