Naspäť na Blog
100% prírodné esenciálne oleje a aromaterapia

Aromaterapia a jej účinky – vedomosti, ktoré pomôžu aj začiatočníkom

Aromaterapia sa v dnešnej dobe považuje za alternatívnu medicínu. Slovo ”aromaterapia” má svoje korene v histórii, no po prvý krát slovo aromaterapia použil francúzsky vedec a chemik René-Maurice Gattefossé začiatkom 20. storočia. Práve tento chemik je spájaný s najslávnejším príbehom, ktorý viedol k vyliečeniu jeho plynovej gangrény spôsobenej jeho prácou. Traduje sa príbeh, že pri výrobe parfému došlo v jeho laboratóriu k výbuchu, ktorý mu spôsobil popáleniny. Vďaka rýchlemu ponoreniu rúk do vody s levanduľou sa mu podarilo zabrániť splynovaniu tkaniva. Splyňovanie tkaniva viedlo v tej dobe k úmrtnosti, ktorá mala 20-25% úspech. Tieto prírodné látky ho natoľko zaujali, že zvyšok svojho života venoval ich výskumu. Citrónový, klinčekový či harmančekový esenciálny olej využíval aj na čistenie a dezinfekciu lekárskeho náradia počas oboch vojen. Svoje nadšenie pre esenciálne oleje zachytil Gatefossé vo svojej knihe Aromaterapia: esenciálne oleje-rastlinné oleje.

TÉMA ČLÁNKU

Aromaterapia

ČAS ČÍTANIA

10 min 19 sekúnd

NÁROČNOSŤ

Stredná

POČET SLOV

2 838

“Aromaterapia bez masáže je ako orchester bez dirigenta.“

R. Tisserand

ČO JE AROMATERAPIA?

Doniesol vám manžel kyticu ruží a vy ste pocítili jej nádhernú vôňu? Pripravili ste si špeciálnu citrónovú limonádu na vašu letnú terasu a zacítili ste v kuchyni svieži vzduch? Práve ste prešli procesom, ktorý sa volá aromaterapia. Zmysel aromaterapie však nie je len o tom, že vdychujete esenciálne oleje. Aromaterapia vo svojej podstate znamená to, že využívame ich terapeutické účinky. V jednoduchosti to znamená, že aromaterapia je využívanie esenciálnych olejov akýmkoľvek spôsobom, napríklad: rozptyľovanie pomocou difuzéra, lokálna aplikácia na pokožku po zriedení so základným nosným olejom, naparovanie, vodná kúpeľ, obklady, masáž a iné.

Aromaterapia citrusových esenciálnych olejov

HISTÓRIA AROMATERAPIE

Rozdiel medzi aromaterapiou v minulosti a dnes je zásadný, no predsa v niečom rovnaký. V minulosti nikto nevedel, že ju vlastne využíva, pretože tento termín bol známy až začiatkom 20. storočia. Napriek tomu sa aromaterapia využívala už 4 000 rokov pred Kristom. Využitie aromaterapie malo obmedzené možnosti a základné využitie.

AROMATERAPIA V MINULOSTI

Starí Egypťania vyrábali rôznu kozmetiku, medicínu či parfémy s použitím esenciálnych olejov. Gréci a Rimania ju využívali pri rôznych náboženských, rituálnych či hygienických aktivitách. Neskôr to bol grécky vedec Hippokrates, kto dával do popredia medicínske využitie esenciálnych olejov.

V minulosti nikto nepoužíval slovo aromaterapia. Ľudia nemali možnosť využívať oleje z týchto rastlín. Využívali sa len celé korienky, listy, kvety, živice. Tie boli buď namáčané alebo drvené, či pálené.

Aromaterapia v minulosti

MODERNÁ AROMATERAPIA

Moderná aromaterapia vznikla na začiatku 20. storočia vďaka francúzskemu vedcovi Gatefossé, ktorého sme spomínali vyššie. Ľudská vynaliezavosť a šikovnosť viedla k rôznym destilačným procesom, ktoré dokázali extrahovať prírodné organické zlúčeniny. Vďaka týmto moderným technológiám dnes môžeme využívať silu esenciálnych olejov z rôznych rastlín, bylín a ovocia v olejovej podobe. Aj keď je aromaterapia považovaná za alternatívnu medicínu, vedci a aromaterapeuti sa snažia čoraz viac využiť jej silu na rôzne novodobé ochorenia či problémy. Rôzne štúdie jej efektívnosť potvrdzujú čoraz viac. Napriek tomu sa esenciálne oleje a aromaterapia nemôžu považovať za náhradnú liečbu ochorení. Aromaterapia je však vhodným doplnkom a prevenciou, ktorú využívajú ľudia po celom svete.

AKO FUNGUJE AROMATERAPIA?

Aromaterapia je proces, kedy sa prírodné látky v podobe esenciálnych olejov dostávajú do nášho tela. Tento proces môže byť buď prostredníctvom vône alebo cez pokožku čiže lokálne.

Aromaterapiu môžeme rozdeliť podľa jej efektu na náš organizmus:

 • fyziologický efekt (vnútorné orgány)
 • psychologický efekt (mozog)

FYZIOLOGICKÝ EFEKT AROMATERAPIE

Fyziologický efekt aromaterapie sa dosiahne aplikáciou esenciálnych olejov priamo na pokožku tela po zriedení so základným nosným olejom. Takto zriedené esenciálne oleje vnikajú do jemných buniek pokožky, somatických tkanív a následne do celého tela. Zdravá pokožka prináša pre naše telo pocit pohody a celkového zdravia. Koža je ako stena, ktorá oddeľuje naše vnútorné orgány od vonkajšieho sveta. Zohráva významnú rolu a chráni nás pred:

 • chladom
 • teplom
 • stratou vody
 • UV žiarením
Lokálna aromaterapia na pokožku tela

PROCES FYZIOLOGICKÉHO EFEKTU AROMATERAPIE

Po vmasírovaní esenciálnych olejov do pokožky sa aktivujú tepelné receptory, ktoré majú schopnosť ničiť baktérie, vírusy či iné mikroorganizmy. Vždy však treba mať na pamäti, že esenciálne oleje sú silné koncentrované látky, ktoré môžu našu pokožku ľahko podráždiť. Každá bunka v našom tele má vonkajšiu ale aj vnútornú vrstvu tzv. bunková membrána, ktorá sa skladá z dvoch vrstiev tuku. Pokožku priťahuje tuk (lipofilný) a naopak odpudzuje vodu (hydrofóbny). Skúste si len predstaviť, čo by sa dialo ak by to bolo naopak – napríklad v sprche. Ak by naša pokožka mala rada vodu a absorvovala všetku tú vodu zo sprchy ako pôda. Jednoducho by sme sa nafúkli ako balón, preto buďme radi, že to tak nie je.

Esenciálne oleje sú tiež tvorené prchavými lipidmi (tukmi) a sú lipofilné, čo znamená, že ich priťahujú iné lipidy (tuky). V jednoduchosti to teda znamená, že esenciálne oleje sú priťahované našou pokožkou.

Aromaterapia a jej fyziologický efekt na pokožku

ČO SA DEJE AK SA ESENCIÁLNY OLEJ DOTKNE POKOŽKY?

Pri aplikovaní esenciálnych olejov na pokožku dochádza k stretu s jej vonkajšou vrstvou, ktorá sa nazýva epiderma. Epiderma je ochranná vrstva, ktorá chráni našu pokožku pred vstupom do tela.

Väčšina nosných olejov má problém prejsť cez túto prvú vrstvu pretože ich molekulárne zloženie chemických zložiek je príliš veľké a nedokážu preniknúť cez túto stenu. Znamená to, že takéto nosné oleje budú mať skôr dobrý účinok na povrchové hojenie a ochranu kože.

Existujú však aj esenciálne oleje, ktoré sú tvorené veľmi malými molekulami a tie nemajú problém preniknúť do pokožky tela, krvného obehu a celého tela.

Nie všetky esenciálne oleje sú však rovnaké. Nie všetky esenciálne oleje sú vhodné pre lokálnu aplikáciu na pokožku. Niektoré sú zložené z príliš malých molekúl tzv. monoterpény. Ak sú príliš malé nedokážu preniknúť do pokožky v dostatočnom množstve a mnohé z nich sa jednoducho vyparia do ovzdušia. Medzi takéto esenciálne oleje patria napríklad citrusové alebo borovicové.

Existujú však aj také esenciálne oleje, ktorých molekuly sú väčšie a ťažšie tzv. sesquiterpény. Takéto esenciálne oleje dokážu preniknúť hlbšie do pokožky tela.

Ako pôsobí aromaterapia na štruktúru pokožky

ČO SA DEJE AK SA ESENCIÁLNY OLEJ DOSTANE DO KRVNÉHO OBEHU?

Eesenciálne oleje tak ako mnohé iné látky sú pre telo cudzie (vrátane akýchkoľvek liekov). Tieto látky, ktoré vstupujú do tela, nie sú určené na to aby v ňom aj ostali. Tu prichádza na scénu ľudská pečeň, ktorej hlavnou úlohou je detoxikácia a proces odstrániť tieto látky von z tela. Avšak pokiaľ celý tento proces prebehne esenciálny olej má dostatok času na to, aby dokázal svojimi účinkami ovplyvniť naše telo. Tento vplyv môže trvať niekoľko minúť, hodín ale aj dní v závislosti od typu a množstva oleja, ako aj miesta aplikácie.

Je to rovnaké ako u liekoch. Doktor ich predpíše a povie vám aby ste ich užívali každých XY hodín, však? Je to preto, lebo takýto časový úsek trvá nášmu telu pokiaľ túto látku dostane z tela von. To isté platí aj pre esenciálne oleje. Ak chceme, aby sa dosiahol želaný výsledok, je potrebné nanášať esenciálny olej zriedený so základným nosným olejom niekoľko krát denne pre želaný účinok.

Aromaterapia v krvnom obehu

PSYCHOLOGICKÝ EFEKT AROMATERAPIE

Psychologický efekt aromaterapie sa dosiahne vdychovaním esenciálnych olejov. Sú to čuchové receptory, ktoré v tomto prípade zohrávajú významnú úlohu. Čuch je najemocionálnejší zmysel ľudského tela. Pomáha nám pri týchto činnostiach:

 • ochranná funkcia pred nebezpečenstvom (plyn)
 • vyhľadávanie potravy (vôňa z kuchyne)
 • sexuálna funkcia – feromóny (pocit lásky)
 • obranná funkcia – kýchanie
 • je signálom prichádzajúcich chorôb
Aromaterapia a čuchový systém

PROCES PSYCHOLOGICKÉHO EFEKTU AROMATERAPIE

Psychologický efekt aromaterapie nastáva pri vdychovaní esenciálnych olejov. Čuchový systém jedinca zahŕňa:

 • sliznicu nosa
 • mihalnice (rozšírenie nervových vlákien)
 • čuchové bunky
 • čuchová žiarovka (umiestnená v mozgu)

Pri dýchaní sa molekuly vône zachytávajú a rozpúšťajú v sliznici. Následne ich môžu spracovať jemné chĺpky-mihalnice. Čuchové bunky sa nachádzajú v hornej časti nosnej dutiny a zasahujú do limbického systému
mozgu, v ktorej leží:

 • amygdala
 • septum
 • hypokampus
 • predný talamus
 • hypotalamus

Amygdalahypokampus analyzujú prichádzajúce informácie a vyvolávajú spomienky.
Talamus vylučuje encefalíny, ktoré pomáhajú zmierniť zlú náladu.
Hypofýza stimuluje hormóny spájané s reprodukciou, pôrodom, rastom a metabolizmom. Hypofýza je tiež prostriedkom prenosu signálov bolesti a stimuluje pocity eufórie.

Nervový a endokrinný systém spolupracujú na riadení všetkých funkcií ľudského tela. Z tohto dôvodu je jasné prečo sa inhalácia medzi odborníkmi považuje za najúčinnejší spôsob používania esenciálnych olejov.

ESENCIÁLNE OLEJE ŠETRNÉ K POKOŽKE

SPÔSOB APLIKÁCIE AROMATERAPIE

Aromaterapia, ako sme už spomínali, je akýkoľvek bezpečný spôsob využívania esenciálnych olejov v prospech nášho zdravia. Poznáme rôzne spôsoby ako aplikovať esenciálne oleje, no najzakladanejšie delenie aromaterapie je:

 • difúzia (vdychovanie vodnej pary v kombinácii s esenciálnym olejom pomocou difuzéra)
 • lokálna aplikácia (priamo na pokožku tela po zriedení so základným nosným olejom)
Aromaterapia lokálne a difuzérom

LOKÁLNA AROMATERAPIA

Lokálna aromaterapia je druhý najčastejší spôsob aplikácie esenciálnych olejov. Základným princípom takejto aromaterapie je tekutá aplikácia esenciálnych olejov. Lokálna aromaterapia je vhodná ak máme konkrétne miesto na tele, ktoré nám robí problémy napr. bolesť svalov, kĺbov, či ťažké dýchanie na hrudníku. Táto aromaterapia zabezpečuje prienik aromaterapeutických účinkov esenciálnych olejov do nášho tela cez pokožku. Esenciálne oleje je nutné pred použitím priamo na pokožku riediť so základným nosným olejom.

AROMATERAPIA DIFUZÉROM

Aromaterapia difuzérom je najčastejší spôsob využívania esenciálnych olejov. Tento typ aromaterapie je založený na pasívnom difúzovaní vodnej pary v kombinácii so 100% prírodným esenciálnym olejom. Vodné výpary vnikajú do nášho tela cez nos a prostredníctvom čuchových receptorov a ďalej do nášho tela. Aromaterapia difuzérom je vhodná pri zaspávaní, relaxovaní, cvičení yogy či pri akejkoľvek inej činnosti, ktorá si nevyžaduje našu plnú pozornosť.

Aromaterapia difuzérom nie je limitovaná miestom. Aromaterapiu difuzérom môžeme využívať:

 • v domácnosti
 • v aute
 • v kancelárii
 • kdekoľvek so sebou

AROMATERAPIA DIFUZÉROM PODĽA MIESTA POUŽITIA

Ultrazvukový difúzer Životsolejom.sk

V DOMÁCNOSTI

Detský difúzer Lesný Kamarát líška predná časť

V DETSKEJ IZBE

Difúzer basic Životsolejom.sk

V KANCELÁRII

Difúzer do auta Plant Therapy

V AUTE

USB difúzer

NA CESTY

Prebiehajú rôzne výskumy či je lokálna aromaterpia rýchlejša a účinnejšia na naše telo oproti difúzovaní. Náš názor je taký, že obe spôsoby sú účinné. Podľa nás však záleží na tom, aký máme cieľ.

Ak chceme len pasívne vdychovať esenciálne oleje a na základe toho využívať aromaterapeutické účinky, rozptyľovanie oleja pomocou difuzéra je úplne v poriadku. Ak je našim záujmom pomôcť drobnému problému, napríklad uvoľniť dýchanie, ošetriť bolestivé svaly či časť pokožky, potom odporúčame lokálnu aplikáciu esenciálnych olejov. Obe typy aromaterapie majú svoje zákonitosti a odporúčania.

Odporúčania pre lokálnu aplikáciu aromaterapie:

 • pred aplikáciou urobiť alergický test (aplikovať malé množstvo a kontrolovať či nedôjde k alergickej reakcii)
 • esenciálne oleje riediť so základným nosným olejom
 • využívať esenciálne oleje šetrné k pokožke
 • potierať miesto niekoľkokrát denne
 • vždy dodržiavať hygienické pravidlá

 

Odporúčania pre aromaterapiu difuzérom:

 • dávkovanie esenciálneho oleja podľa objemu vody (100 ml vody / 5-6 kvapiek esenciálneho oleja)
 • difuzér umiestniť na pevný povrch
 • difuzér mimo dosahu detí (difuzér nie je hračka)
 • vzdialenosť od difuzéra podľa potreby
Aromaterapia a spôsob jej aplikácie

BEZPEČNÁ AROMATERAPIA

Aromaterapia nám môže pomôcť, ale aj uškodiť. Pri každom využívaní aromaterapie je dôležité dodržiavať bezpečné používanie esenciálnych olejov a spôsoby aplikácie. Aromaterapia nie je určená pre každého. Ak si nie ste istý či je aromaterapia pre vás bezpečná, odporúčame vám poradiť sa so svojim ošetrujúcim lekárom.

ZÁSADY BEZPEČNEJ AROMATERAPIE

Pre bezpečné používanie aromaterapie je potrebné sa riadiť odporúčaním odborníkov. Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri aromaterapii:

 • vek osoby (je rozdiel používať esenciálny olej pre školáka či dospelého)
 • aktuálny zdravotný stav (výrazné zdravotné problémy)
 • aktuálne používanie liekov (niektoré lieky sú v kontraindikácií esenciálnych olejov)
 • chemické zloženie a čistotu olejov (vždy používať overených predajcov a výrobcov, používať len 100% čísté a prírodné esenciálne oleje)
 • spôsob aplikácie aromaterapie (aromaterapia difuzérom, kúpeľom, obkladmi, masážou)
 • dĺžku aromaterapie (prerušovaná aromaterapia)
 • dávkovanie esenciálneho oleja (riadiť sa podľa toho akú aromaterapiu využívame)
 • alergické reakcie jedinca (treba byť obzvlášť opatrný ak človek trpí výraznými alergickými reakciami)

AROMATERAPIA A JEJ VÝHODY

Aromaterapia je doplňujúca terapia. Nedokáže liečiť ochorenia, je však vhodnou alternatívou k riešeniu drobných ťažkostí a prevenciou proti ochoreniu najmä počas sezónnych ochorení. Bolo dokázané, že vhodne aplikovaná aromaterapia pomáha pri:

 • nevoľnosť a bolesť časti tela
 • úzkosť, nepokoj, stres či depresia
 • únava a nespavosť
 • bolesť svalov a hlavy
 • problémy s krvným obehom
 • menštruačné problémy
 • problémy v menopauze
 • vypadávanie vlasov
 • kožné problémy
 • dýchacie ťažkosti
Aromaterapia a jej zdravotné výhody

AROMATERAPIA A JEJ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Aromaterapia so sebou prináša aj vedľajšie účinky, ktoré mnoho ľudí nepovažuje za dôležité. My si však myslíme opak. Ak si chceme aromaterapiu užívať a vyťažiť z nej čo najviac, odporúčame mať o jej rizikách dostatok vedomostí. Dostatok vedomosti vám pomôže vyhnúť sa nepríjemným následkom.

Niektoré riziká aromaterapie:

 • niektoré oleje môžu mať jedovaté účinky
 • citrusové oleje, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu spôsobujú fototoxicitu
 • neriedené esenciálne oleje aplikované na pokožku spôsobujú alergické reakcie
 • nepoužívať esenciálne oleje vnútorne
 • rozptyľovať esenciálne oleje difuzérom v dobre vetranej miestnosti

KTO JE AROMATERAPEUT?

Aromaterapeut je človek, ktorý sa špecializuje v odbore aromaterapia. Aromaterapeut využíva esenciálne oleje pri alternatívnej forme využitia ich terapeutických účinkov pri rôznych fyzických problémoch, chorôb či psychických porúch jedincov. Medzi základnú náplň práce aromaterapeuta patrí:

 • konzultácia s pacientami
 • identifikácia vhodných esenciálnych olejov
 • plánovanie a vysvetlenie terapeutického liečenia
 • vytvára zmesi esenciálnych olejov podľa potreby
 • aplikácia esenciálnych olejov
 • neustále vzdelávanie sa vo svojom odbore (znalosť najnovších trendov a výskumov)
Aromaterapeut

AROMATERAPIA PODĽA TOHO PRE KOHO JE URČENÁ

Aromaterapia je používanie esenciálnych olejov v prospech človeka. Najlepšie výsledky má aromaterapia ak sú dodržiavané všetky zásady a odporúčania pri používaní esenciálnych olejov. Aromaterapia môže byť použitá pre:

 • dospelých
 • deti
 • domáce zvieratá

Netreba však zabúdať, že nie každý olej je bezpečný pre deti, domáce zvieratá či dospelú osobu, ktorá má príznaky závažných ochorení alebo je tehotná. Preto vám radíme, ak si nie ste istý radšej sa informujte u svojho ošetrujúceho lekára.

AROMATERAPIA PRE DOSPELÝCH

Aromaterapia pre dospelých je založená na dodržiavaní bezpečných zásad používania esenciálnych olejov. Faktory, ktoré treba zvážiť pri dospelej osobe:

 • vek
 • aktuálny zdravotný stav (tehotenstvo, závažné ochorenia)
 • používanie liekov
 • alergie

AROMATERAPIA V TEHOTENSTVE

Aromaterapia v tehotenstve je veľmi kontroverzná téma najmä počas prvých 3 mesiacoch tehotenstva. Niektorí ľudia sa obávajú, že používanie esenciálnych olejov lokálne na pokožku môže preniknúť placentou a poškodiť plod. Podľa štúdií niektoré esenciálne oleje môžu pomôcť znížiť strach a úzkosť z pôrodu.

Aromaterapia pre dospelých

AROMATERAPIA PRE DETI

Aromaterapia pre deti je rovnako zaujímavá a kontroverzná ako aromaterapia v tehotenstve. Vo všetkom si však treba zachovať zdravý rozum. Vo všeobecnosti však platí, že deti najmä ak ide o lokálnu aplikáciu esenciálnych olejov:

 • majú jemnejšiu a tenšiu pokožku
 • pečeň nie je dokonale vyvinutá
 • majú menej odolný imunitný systém
 • používať jemnejšiu koncentráciu esenciálnych olejov
Aromaterapia bezpečná pre deti

Pokiaľ používame esenciálne oleje pre deti treba rozlišovať ich vek. Pri novorodencoch a kojencoch by sa nemali používať esenciálne oleje. Najskôr od 2 rokoch je možné používať niektoré esenciálne oleje pre deti na pokožku a difuzérom. Odporúčame esenciálne oleje v jemnejšej forme a menších dávkach ako u dospelej osoby. Bezpečný pomer riedenia je niekde medzi 0,5-2,5%.

Bezpečné riedenie esenciálnych olejov si môžete pozrieť v našej tabuľke.

Oleje značky Plant Therapy s označením KidSafe sú jemnejšie a bezpečné pre deti.

Aromaterapia pre deti

BEZPEČNOSTNÉ UPOZORNENIE

 • Esenciálny olej Mäta by sa nemal používať lokálne ani v difuzéry pre deti mladšie ako 6 rokov.
 • Esenciálny olej Eukalyptus by sa nemal používať lokálne ani v difuzéry pre deti mladšie ako 10 rokov.

AROMATERAPIA PRE DOMÁCE ZVIERATÁ

Domáce zvieratká sú súčasť našej rodiny, nebojte poznáme to! Vieme tiež, že pre našu rodinu chceme to najlepšie. Často krát však svojou nevedomosťou vieme ublížiť aj našim domácim zvieratkám. Aromaterapia pre domáce zvieratká existuje a je ju možné používať najmä pre kone a psíkov. Ak si nie ste istý esenciálnym olejom odporúčame sa poradiť so svojim ošetrujúcim zverolekárom poprípade so zverolekárom školeným na aromaterapiu pre domáce zvieratá.

Aromaterapia pre kone a psov

Pri zvieratách dodržiavajte tieto princípy aromaterapie:

 • používajte esenciálne oleje pre domáce zvieratá výhrade s označením PetSafe alebo PupPony
 • esenciálne oleje skladujte mimo dosahu detí a zvierat
 • nepodávajte zvieratám esenciálne oleje vnútorne
 • zvieratá si často lížu časť srsti na ktorú bol esenciálny olej aplikovaný (nie je to problémom no pre istotu pozorujte svoje zvieratko či nenastanú nejaké vedľajšie účinky)
 • nepodávajte esenciálne oleje v blízkosti očí, pohlavných orgánov, uší, nosa či úst
 • nikdy nepoužívajte esenciálne oleje na zviera neriedené so základným nosným olejom
 • v prípade problému vyhľadajte skúseného veterinára

Denne sa stretávame s otázkou či je možné používať esenciálne oleje aj pre iné zvieratá. Naša odpoveď je bohužiaľ nie pretože iné zvieratá nemajú vyvinutý čuchový systém na takej úrovni, aby to bolo pre nich bezpečné. Navyše niektoré zvieratká nemajú vhodné enzýmy, ktoré by dokázali spracovať látky obsiahnuté v esenciálnych olejoch.

AROMATERAPIA JE NEBEZPEČNÁ PRE TIETO ZVIERATÁ

Aromaterapia je nebezpečná pre mačky, plazy, vtákov, rybky a iné

Mačky – kvôli veľmi citlivým metabolickému systému esenciálne oleje pre mačky nepoužívajú.
Ryby a plazy – aromaterapia sa pre nich nepoužíva kvôli ich hodnotám pH a vodnému prostrediu.
Vtáky – aromaterapia pre nich nie je možná z dôvodu respiračných a metabolických systémov.
Domáce hlodavce a malé cicavce – na túto tému nie je k dispozícii dostatok výskumu

AROMATERAPIA PODĽA MIESTA POUŽÍVANIA

Aromaterapiu je možné využívať takmer kdekoľvek. Spôsob jej používania je však limitovaný aj podľa miesta. Nie je totiž možné využívať každý typ aromaterapie kdekoľvek a zároveň nie každý esenciálny olej je vhodný na každom mieste. Vo všeobecnosti však platí, že aromaterapia je dostupná pre každého.

Asi ťažko by sme využívali aromaterapiu masážou v aute, alebo typ esenciálnych olejov na meditáciu a relax počas jazdy autom, keď prioritou je sústrediť sa na bezpečné šoférovanie. Difuzér patrí medzi najobľúbenejší a najčastejší spôsob využívania aromaterapie.

Aromaterapia je vlastne proces, ktorý vplýva na našu náladu, emócie či celkovú pohodu v prostredí v ktorom sa nachádzame. V domácnosti si radi zrelaxujeme, v aute sme radšej sústredení a v kancelárií potrebujeme byť nabudený a podať kvalitný pracovný výkon.

AROMATERAPIA V DOMÁCNOSTI

Domácnosť je ideálne miesto, kde si môžeme vychutnávať akúkoľvek formu aromaterapie, ktorá nám práve vyhovuje. Masáž, inhalácia, esenciálny kúpeľ či jednoduché rozptyľovanie 100% prírodných esenciálnych olejov aróma difuzérom je jednoduchšie a ľahšie na prípravu. Domácnosť je pre nás prirodzeným miestom, kde sa cítime komfortne a bezpečne čo znamená, že sa môžeme na proces aromaterapie viac sústrediť a v konečnom dôsledku využívať 100% aromaterapeutický účinok esenciálnych olejov.

Difuzér v domácnosti

Ideálny difuzér v domácnosti je taký, ktorý má ultrazvukovú technológiu, vyšší objem vody a jednoduchú manipuláciu. Ak hľadáme difuzér pre detičky tak treba dbať aj na vzhľad a funkcie, ktoré našim ratolestiam pomôžu lepšie si vychutnať proces aromaterapie napr. zmena svetielok, príjemná jemná melódia, časovač zapínania a vypínania, poistka samostatného vypnutia či celkový vizuál aróma difuzéra.

Deluxe

Ultrazvukový difúzer Životsolejom.sk

Basic

Difúzer basic Životsolejom.sk

Detský

Detský difúzer Lesný Kamarát s obalom

Obľúbené esenciálne oleje v domácnosti

Esenciálny olej LevanduľaEsenciálny olej ylang ylang Plant TherapyEsenciálny olej Kadidlo Serrata 10mlEsenciálny olej Cédrové drevo 10mlEsenciálny olej Kamilka 5ml Plant Therapy

Esenciálny olej Bolesť hlavy 10ml Plant TherapyEsenciálny olej eukalyptus globulus Plant TherapyEsenciálny olej káva Plant Therapy 10 mlEsenciálny olej mäta Plant Therapy

Esenciálny olej Oregano 10ml Plant TherapyEsenciálny olej škorica Plant TherapyEsenciálny olej bojovník Plant TherapySet esenciálnych olejov PRVÁ POMOC Plant Therapy

Esenciálny olej čisté dýchanie Plant TherapyEsenciálny olej eukalyptus globulus Plant TherapyEsenciálny olej rozmarín Plant TherapyEsenciálny olej mäta Plant Therapy

AROMATERAPIA V AUTE

Vďaka technológiám si môžeme aromaterapiu vychutnávať aj z pohodlia nášho auta či už cestou do práce, alebo počas výletu s rodinou. Pri aromaterapii v aute platia viac menej rovnaké zásady ako v domácnosti. Jedným z dôležitých faktorov je to, aby sme nenechávali svoje esenciálne oleje v aute najmä počas letných mesiacov, kedy sú auta vystavené enormným teplotám, ktoré vaše oleje znehodnotia. Zároveň sa tieto oleje stávajú pre naše telo nebezpečné.

Difuzér v aute

Difuzér do auta môže byť aktívny ale aj pasívny. Aktívny USB difuzér má ultrazvukovú technológiu a umožňuje vám využívať aromaterapiu počas jazdy (dokonca bez potreby ho mať na kably), alebo si ho môžete vziať so sebou na piknik do prírody na deku. Pasívny difuzér je založený na pasívnom vyparovaní esenciálneho oleja, ktorý nakvapkáte na jeho tyčinku. Zakladá sa na ventiláciu akéhokoľvek auta a vy sami si dokážete regulovať intenzitu aromaterapie pomocou ventilácie.

USB

Prenosný USB difuzér v cestovnom balení

Do auta

Difúzer do auta

Premium

Autodifúzer Prémium

Esenciálne oleje vhodné do auta

Esenciálny olej Citrusová explóziaEsenciálny olej energia Plant TherapyEsenciálny olej mandarin Plant TherapyEsenciálny olej káva Plant Therapy 10 ml

AROMATERAPIA V KANCELÁRII

V dnešnej dobe máme na výber množstvo esenciálnych olejov. Nie všetky sú určené len na prevenciu či liečenie. Mnohé z nich sa vhodne využívajú aj vtedy, ak chceme naše telo nabudiť a dopriať mu aktívne sústredenie a pozornosť, ktorá sa vyžaduje najmä počas pracovnej doby. Esenciálne oleje sú teda vhodným pomocníkom aj v kancelárií. Dokážu prevoňať miestnosť a zároveň vášho kolegu či zamestnanca vypnúť k lepším výkonom.

Praktický difuzér do kancelárie

Kancelária je väčšinou menšia miestnosť, kde bude postačovať difuzér s menším rozsahom pokrytia a objemom vody. Keďže v office sa využívajú počítače ideálne je mať difuzér priamo pri ňom. USB difuzér je tým pádom ideálnym riešením pretože aromaterapiu môžete mať priamo pod nosom. Vhodný je aj klasický Basic difuzér, ktorý ak je uložený na skrinke si ani nevšimnete. Je úplne tichý a svojou činnosťou nebude nikoho pri práci vyrušovať.

Basic

Difúzer basic Životsolejom.sk

USB

Prenosný USB difuzér v cestovnom balení

Esenciálne oleje využívané v kancelárií

Esenciálny olej energia Plant TherapyEsenciálny olej Citrusová explóziaEsenciálny olej káva Plant Therapy 10 mlEsenciálny olej mandarin Plant Therapy

AROMATERAPIA PODĽA PROBLÉMU

BOLESŤ HLAVY A MIGRÉNA

BOLESŤ SVALOV

DÝCHACÍ SYSTÉM

IMUNITA A OCHRANA

KOŽNÉ PROBLÉMY

NEVOĽNOSŤ PRI CESTOVANÍ

SPÁNOK A UPOKOJENIE

STRES A DEPRESIA

SÚSTREDENIE A ENERGIA

TRÁVIACI SYSTÉM

ŽENSKÉ PROBLÉMY

AROMATERAPIA AKO ALTERNATÍVNA MEDICÍNA

JE AROMATERAPIA PLACEBO ALEBO NIE?

AROMATERAPIA vs. MODERNÁ MEDICÍNA

AROMATERAPIA PRE ZAČIATOČNÍKOV

DOPLNKY PRE AROMATERAPIU

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak šíriť kvalitné informácie o esenciálnych olejoch a aromaterapii. Nenechajte si ujsť ďalšie informácie a novinky zo sveta aromaterapie a pridajte sa k nám aj na jednu z vašich obľúbených sociálnych sieti.

Pre priaznivcov esenciálnych olejov sme tiež pripravili skupinu na Facebooku, kde si snažíme vymieňať navzájom informácie a skúsenosti o esenciálnych olejoch. Pridajte sa k nám.

Pridaj hodnotenie post

Zdieľať tento článok

komentáre

 • Jana Novotna Odpoveď

  dobry den, ponukate aj difuzer ktory nie je potrebne mat v nabijacke?

  13. mája 2021 at 22:20
  • Julka Odpoveď

   Dobrý večer p. Novotná. Máme rôzne typy difuzérov. Ak hľadáte výhradne difuzér, ktorý nemusí byť v nabíjačke máme pre vás skvelý USB prenosný difuzér, ktorý vydrží difúzovať až 3 hodiny bez nabíjania. V rámci USB difuzéra dávame zdarma aj esenciálny olej Travel ako pozornosť. Jeho aróma je príjemná citrusová a je bezpečný aj pre deti. V sekcii difuzér do domácnosti si ho môžete pozrieť. Prikladám aj link:
   https://www.zivotsolejom.sk/eshop/difuzer-do-domacnosti/usb-difuzer/

   Tento difuzér je výborný v tom, že ho môžete nabíjať aj cez počítač, a teda je ideálny pre home office či použitie v kancelárii. Má USB C kábel do difuzéra a klasický USB kábel do adaptéra. Difuzér má krásne prenosné puzdro a tak si ho môžete vziať so sebou kdekoľvek. Je ideálny aj do každého auta – jeho veľkosť sa vojde do priehradky na nápoj v každom aute.
   Ak budete mať nejaké doplňujúce otázky neváhajte nás kontaktovať.
   Sme tu pre vás každý deň.
   Pekný večer

   19. mája 2021 at 21:20

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naspäť na Blog
Práve ste pridali tento produkt do košíka: