Naspäť na Blog
Kvalita esenciálnych olejov

Ako spoznám, že nakupujem kvalitné esenciálne oleje?

Kvalita a čistota esenciálnych olejov je častou témou diskusií a hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje ľudí pri kúpe esenciálneho oleja. Na internete nájdeme mnoho online eshopov, ktoré predávajú a ponúkajú oleje rôzneho typu. Nie všetky oleje sú však založené na prírodnej báze.

Esenciálne oleje sú výborným prírodným doplnkom, ktorý nám dokáže skvalitniť náš život a celkovú podporu zdravia. Pýtate sa ako sa vyznať v množstve olejov, ktoré vám rôzny predajcovia ponúkajú? Je kvalitný olej drahý či lacný? Viem kúpiť levanduľový olej za 2,50€ alebo je lepší ten za 20€?

Jednoducho veľa otázok, a často krát veľmi málo kvalitných a pravdivých odpovedí, však?

TÉMA ČLÁNKU

Kvalita olejov

ČAS ČÍTANIA

4 min. 58 sek

NÁROČNOSŤ

Nízka

POČET SLOV

1 366

Je vysoká cena esenciálneho oleja zárukou kvality?

Mali by sme si uvedomiť, že cena esenciálneho oleja nie vždy odzrkadľuje jeho skutočnú kvalitu. Esenciálne obchody sa často krát pokúšajú umelo vytvoriť tzv. prémiový produkt s vysokou cenou, ktorá neodzrkadľuje jeho skutočnú hodnotu. Kto by nechcel prémiový olej, však? Realita je ale žiaľbohu niekde inde.

Ako je však možné, že olej v jednom obchode stojí 2,50 € a ten istý v druhom 80€? Ak nájdete oleje príliš lacné mali by ste zbystrieť pozornosť a zapojiť jednoducho sedliacky rozum. Veď si len zrátajte na palcoch jednej ruky ako môže stať olej 2,50€ ak na jeho výrobu je potrebné veľké a kvalitné množstvo rastliny, fľaštička z jantárového skla, kvapkadlo, výroba etikety, doprava, GC/MS test kvality, marža, ľudská práca a mnoho ďalších skrytých nákladov?

Medzi časté prípady takýchto lacných olejov patria vonné oleje, či vonné silice, ktoré nemajú s kvalitou nič spoločné. Takéto oleje nemajú žiadnu prospešnú hodnotu pre naše telo. Aromatické látky, ktoré sa nachádzajú v kvalitných esenciálnych olejoch, vedia šikovné firmy vyrobiť aj ich syntetickú umelú formu v podobne vonného oleja. Toto je dôvod prečo môžete nájsť olej za 2,50 €.

Prémiová kvalita produktu vs. MLM (multi-level-marketing)

Na opačnej strane sú však aj oleje, ktoré stoja niekoľko desiatok eur. Tu by sme vás radi upozornili na marketingové pokusy vytvoriť umelo prémiový produkt, ktorý má v skutočnosti omnoho nižšiu cenu. Ak však vytvoríte prémiový produkt a vy zákazníci tomu uveríte, potom je to pre online obchod voda na mlyn.

Prémiová kvalita esenciálnych olejov vs. Multi-level-marketing

Stretli ste sa už niekedy s pojmom MLM? Ide o tzv. multi-level-marketing čo znamená, že ide o predávanie oleja konečnému spotrebiteľovi cez ďalších 5 medzičlánkov, ktorý chcú na tom tiež zarobiť. Ide o veľké spoločnosti, ktoré vytvoria marketingovú pyramídu s riaditeľom na vrchubežným človekom, ktorý si chce privyrobiť na konci tejto reťazi predaja. Zdravý rozum nám určite napovie, že každý z toho bude chcieť niečo získať, zarobiť. To je presne dôvod prečo konečná cena oleja sa pohybuje v neúnosných cenách. (50, 80  či 300 € za esenciálny olej ruža je mimo galaxiu) Je to vaše rozhodnutie, nikdy však nekupujte mačku vo vreci a vždy si overte či esenciálne oleje spĺňajú základné kritéria kvality.

Syntetická forma vs. prírodná kvalita esenciálneho oleja

GC MS test kvality esenciálneho oleja

Na internete koluje vtip, že ak si ženy kupujú kozmetiku, je im jedno aké má zloženie, hlavne, že tú istú kozmetiku používa osobnosť, ktorú obdivujú na Instagrame či vidia v televíznej reklame. V dnešnej móde je to trendy. Ak však idú kupovať esenciálne oleje spravia si tak dôkladný výskum a prieskum, že by mohli o tom kľudne napísať diplomovú prácu.

My vám rozumieme, ak idete minúť svoje peniaze, máte právo mať dostatok informácií. Je to v poriadku. Nikto z nás predsa nechce aby ste lacné syntetické vonné oleje dýchali, či nedajbože používali na pokožku vášho tela či dieťaťa. Naozaj by to nemuselo dopadnúť dobre.

Aj keď je vašim primárnym účelom len prevoňať domácnosť a ste spokojný s vonným olejom, treba sa mať na pozore. Vonné oleje sú umelé látky. Ak ich použijeme táto umelá látka sa dostáva do nášho tela a práve dfiuzérom je to najrýchlejšie. Nechceme vás strašiť, ale zbytočne vystavujete riziku seba, ale aj ľudí pri vás. Inhaláciou sa dostáva vôňa do nášho celého tela, čo môže spôsobiť nemalá problémy ak používate syntetické oleje.

Existujú terapeutické oleje?

Sklameme vás ale žiadne oleje, ktoré sa označujú ako terapeutické, medicínske či farmaceutické neexistujú. Pýtate sa ako je to možné? Veď práve včera na mňa vyskočila reklama, kde písali “terapeutická kvalita”. Ide jednoducho o šikovné marketingové pojmy, ktorými chcú predajcovia ohúriť zákazníkov. Neexistuje totiž žiadna oficiálna a nezávislá organizácia, ktorá by posudzovala takéto prívlastky. Odporúčame vám skôr sledovať či vie predajca dokladovať nasledovné certifikáty kvality:

 • GC/MS test kvality
 • GMP certifikát (HACCP systém)
 • Leaping Bunny
 • USDA organic

Ak chceme využívať výhody modernej aromaterapie potrebujeme mať čisté a prírodné esenciálne oleje najvyššej kvality.

Je kvalita esenciálneho oleja definovaná GC/MS testom?

Tu nám nezostáva nič iné len v krátkosti odpovedať pravdivo: ÁNO! Rozumieme, že nie každý rozumie odbornej terminológii a preto sme tu my. Takýto GC/MS test totiž odhalí chemické zloženie a teda kvalitu daného oleja.

Holý fakt, že predajca dáva k dispozícií takýto test konkrétneho oleja neznamená nič iné, len to, že svojim produktom verí, a nemá čo skrývať. Takáto analýza totiž dôkladne preverí kvalitu oleja, ktorý sa chystáte zakúpiť. Takáto analýza skúma 2 základne hodnoty:

 • GC analýza (plynová chromatografia)
 • MS analýza (hmotnostná spektrometria)

GC/MS test by však mal byť test jednej konkrétnej fľaštičky, ktorú sa chystáte zakúpiť. Zistíte to podľa číselného kódu, ktorý zväčša nájdete na spodnej časti fľaštičky oleja.

Číselný kód fľaštičky pre GC MS test kvality

Latinský názov ako prvá indícia kvality esenciálneho oleja

Aj my ovládame skôr angličtinu ako latinčinu, ale nebojte sa, ak sme to zvládli my, zvládnete to aj vy. Latinský názov oleja napísaný na fľaštičke je takým odrazovým mostíkom, ktorý v skutočnosti odhalí z akej rastliny bol extrahovaný. Ako príklad by sme mohli uviesť:

 • Levanduľa – z rastliny Lavandula angustifolia
 • Čajovník – z rastliny Melaleuca alternifolia
 • Mäta – z rastliny Mentha x piperita
Latinský názov rastliny ako prvá indícia kvality esenciálneho oleja

Často krát je latinský názov rastliny dôležitý, aby sme vedeli správne identifikovať jeho účinky, napríklad:

Levanduľa ANGUSTIFOLIA (pravá) – pomáha ľahšie zaspávať, proti stresu a úzkosti, má sedatívne účinky a zmierňuje pocit stresu

Levanduľa LATIFOLIA (širokolistá) – vhodná ako úľava od bolesti, podpora vykašliavania, má proti-zápalový a anti-mikrobiálny účinok

Fľaštička plastová či jantárové sklo?

Už len myšlienka na všetkých ľudí, ktorí presadzujú menej plastov v našom svete je zjavné, (napríklad známy moderátor Mišo Sabó z Rádio Express) že plastová fľaštička nebude to pravé orechové. Ak sa bavíme o fľašovaní a typ nádoby, kde by mal byť umiestnený esenciálny olej, určite to bude jantárové sklo.

Prázdne fľaštičky z jantárového skla na esenciálny olej 4ks

Je vedecky preukázané, že plastová nádoba vie dlhým vplyvom modifikovať tekutinu. Oveľa dôležitejšie však je to, že jantárové sklo je špeciálne tmavé sklíčko, ktoré neprepúšťa slnečné žiarenieudržiava teplotu oleja na rovnakej hodnote. Esenciálne oleje je potrebné skladovať v suchomchladnom priestore, aby sa zabránilo ich vyparovaniu či kožným reakciám na pokožke tela po ich oxidácií. Chemické zloženie esenciálnych olejov je také, že ak na nich pôsobí priame slnečné žiarenie dochádza ku zmenám ich terapeutických látok, ktoré strácajú na svojej kvaliteúčinku.

USDA organic certifikát kvality

Tento certifikát jednoducho znamená, že pri pestovaní rastlín, ovocia či byliniek neboli použité na postrek žiadne pesticídy či iné škodlivé chemické látky, ktoré podporujú umelý rast rastliny. Pri tomto certifikáte by sme chceli uviesť príklad v podobne citrusových esenciálnych olejov. Tieto oleje sa väčšinou získavajú lisovaním šupky či kôry ovocia. Ak by nebola rastlina z BIO produkcie, takéto pesticídy by sme následne našli aj v našom oleji. Tieto pesticídy by sme dýchali a aplikovali na pokožku tela, čo by mohlo spôsobiť problémy, ktoré radšej ani nepíšeme. Je preto dôležité uistiť sa, že predajca poskytuje BIO oleje najvyššej kvality.

USDA certifikát esenciálnych olejov

Poďme si to teda zhrnúť, aby ste vedeli čo je dôležitá sledovať, aby ste kupovali len 100% prírodné esenciálne oleje najvyššej kvality:

 • GC/MS test kvality (analýza oleja a obsah konkrétnych zložiek)
 • latinský názov rastliny na fľaštičke oleja (rastlina z ktorej bol olej extrahovaný)
 • USDA certifikát (certifikát o BIO kvalite oleja, olej bez pesticídov)
 • jantárové tmavé sklo (ochrana oleja pred teplom a slnečným žiarením)
 • GMP certifikát (kontrola kvality daného výrobku, odborný dohľad nad výrobou)
 • Leaping Bunny (certifikát, ktorý dokazuje, že olej nebol testovaný na zvieratách)
 • rozumná cenadôveryhodnosť predajcu (nedôverovať príliš lacnej ani príliš drahej cene)

 

V neposlednom rade je to náš osobný pocit, či dôverujeme predajcovi a olejom, ktoré ponúka. Určite sa nebojte od predajcu pýtať takéto certifikáty, veď predsa ak si idete do obchodu niečo kúpiť tiež sa pýtate pretože sa chcete uistiť, že máte ten najlepší produkt, ktorý bude bezpečný aj pre vaše zdravie.

Odpovede na Vaše najčastejšie otázky

Áno, všetky naše esenciálne oleje sú 100% prírodné extrakty bez pridaných farbív, či iných nebezpečných látok. Všetky naše oleje, pred tým ako sú uvedené na predaj, prechádzajú všetkými dôležitými testami kvality pre vašu bezpečnosť.

Nie, predaj našich výrobkov nikdy nebol a nikdy nebude viazaný na predajnom marketingovom princípe multi-level-marketing. Medzi výrobcom a predajcom nie je ďalších 6 medzičlánkov, ktorý chcú na predaji zbohatnúť. Z tohto dôvodu esenciálne oleje Plant Therapy ponúkajú vysokú kvalitu za rozumnú a dostupnú cenu pre všetkých.

Akýkoľvek predajca, ktorý sa pokúša predávať kvalitné esenciálne oleje pod zámienkou terapeutickej či inej kvality sa vás snaží zavádzať. Neexistuje totiž žiadna nezávislá organizácia, ktorá by posudzovala takýto typ kvality. Vždy sa riaďte dostupnými testami ako GC/MS test kvality, USDA organic, GMP či Leaping Bunny certifikát.

Všetky naše esenciálne oleje sú len vo fľaštičkách z jantárového skla. Ak by sme používali plastové fľaše kvalita olejov by bola veľmi nízka.

V žiadnom prípade. Žiadne z našich olejov nie sú testované na zvieratách. Sme naopak veľmi hrdý, že sme získali certifikát Leaping Bunny, ktorý je udeľovaný len tým výrobcom, ktorý neskúša svoje produkty hókus-pókus na zvieratkách. Naopak v našej ponuke nájdete esenciálne oleje pre zvieratá, ktoré im vedia skôr pomôcť ako ublížiť.

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak šíriť kvalitné informácie o esenciálnych olejoch a aromaterapii. Nenechajte si ujsť ďalšie informácie a novinky zo sveta aromaterapie a pridajte sa k nám aj na jednu z vašich obľúbených sociálnych sieti.

Pre priaznivcov esenciálnych olejov sme tiež pripravili skupinu na Facebooku, kde si snažíme vymieňať navzájom informácie a skúsenosti o esenciálnych olejoch. Pridajte sa k nám.

Pridaj hodnotenie post

Zdieľať tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naspäť na Blog