Nad 100 € Packeta ZDARMA + darček

Herbár rastlín

Herbár rastlín

Herbár rastlín je zväčša zbierka suchých a lisovaných rastlín, ktoré sú zoradené podľa rodov a druhov. Je to dôležitý nástroj pre botanikov, záhradkárov, liečiteľov a všetkých, ktorí majú záujem o štúdium rastlín.

Pripravili sme pre vás užitočný herbár rastlín (herbarium), v ktorom nájdete opísané všetky rastliny nachádzajúce sa v našich jednoduchých esenciálnych olejoch a zmesí esenciálnych olejov. Spolu ich je 30 rastlín rôzneho druhu (citrusové, bylinkové, kvetinové), ktoré nám pomáhajú svojimi účinkami v našom každodennom živote. Zoznam rastlín budeme postupne dopĺňať. Je potrebné si uvedomiť, že je veľmi veľký rozdiel medzi extraktom rastliny v podobe esenciálneho oleja alebo tinktúrou či čajom. V esenciálnom oleji je daná rastlina vo veľkej a silnej koncentrácií a má odlišné liečivé účinky oproti čaju či tinktúre. Tento fakt z neho robí prírodný dar zeme vhodný na rôzne zdravotné či kožné problémy.

Ako príklad by sme radi uviedli rastlinu mätu piepornú (peppermint), ktorej jedná kvapka esencialneho oleja sa rovná 25 šálkam čaju. Čaj však nebude mať také výhodné účinky na telo ako mäta vo forme esenciálneho oleja.

Herbár slúži na identifikáciu rastlín a na uchovávanie informácií o ich biologických vlastnostiach. V herbári môžu byť uvedené informácie o morfológii rastlín (tvar, farba, veľkosť), rozšírení rastliny, habitat a ekologických nárokoch rastlín, biologických cykloch, obsahu a účinkoch liečivých látok a podobne.

Herbáre môžu byť vytvorené z rôznych dôvodov, ako napríklad pre výskumné účely, pre výučbu botaniky, pre zachovanie druhov rastlín, ktoré sú ohrozené alebo vzácne, alebo pre osobnú zbierku rastlín. Herbáre môžu byť tvorené z rastlín z jednej oblasti alebo z celého sveta.

Herbár rastlín môže byť fyzicky uložený v botanických záhradách, múzeách, univerzitách a vedeckých inštitúciách. V súčasnosti sa herbáre tiež digitalizujú a sú k dispozícii online pre širšiu verejnosť.

Zoznam liečivých rastlín herbára

esenciálny olej z cédrového dreva na dýchanie a vypadávaniu vlasov

Cédrové drevo

Atlas Cedarwood (cedrus atlantica)

Prírodný esenciálny olej Bergamot pre yoga studio a tvárovú yogu

Bergamot

Bergamot (citrus bergamia)

kamilka na lupienku a hystériu

Rumanček rímsky (kamilka)

Roman chamomile (anthemis nobilis)

škorica - zub múdrosti čo proti bolesti

Škoricovník cejlónsky (škorica)

Cinnamon (cinnamon zeylanicum)

citronella na kožné infekcie a mykózu

Citronella

Citronella (cymbopogon winterianus)

Prírodný esenciálny olej Šalvia na predmenštruačný syndróm

Šalvia muškátová

Clary sage (salvia sclarea)

klinček na menštruačné bolesti a vši

Klinčekovec voňový (klinček)

Clove bud (eugenia caryophyllus)

káva na prebudenie (kávovník arabský)

Kávovník arabský (káva)

Coffee (coffea arabica)

cypruštek - prírodný deodorant

Cypruštek

Cypress (cupressus sempervirens)

kadidlo na hlieny v hrdle

Kadidlovník pilovitý (kadidlo)

Frankincense serrata (boswellia serrata)

Prírodný esenciálny olej Mandarin - najlepší liek na akné

Zelená mandarínka

Green mandarin (citrus nobilis)

slamienka na podliatiny a rekonvalescenciu po ožarovaní

Slamienka

Helichrysum italicum (helichrysum italicum)

Prírodný esenciálny olej Levanduľa na bolesť hlavy v tehotenstve

Levanduľa lekárska

Lavender (lavendula angustifolia)

Lemongrass na lymfatické uzliny a regeneráciu

Citrónová tráva

Lemongrass (cymbopogon flexuosus)

Prírodný esenciálny olej Citrón na dezinfekciu a žihľavku

Citrónovník pravý (citrón)

Lemon (citrus x limon)

Prírodný esenciálny olej Limetka na celulitídu a chudnutie

Citrónovník limetový (limetka)

Lime (citrus x aurantifolia)

oregano na kožné ochorenia

Pamajorán obyčajný (oregano)

Oregano (origanum vulgare)

esenciálny olej z pačuli na lásku a vášeň

Pačula obecná (pačuli)

Patchouli (pogostemon cablin)

Prírodný esenciálny olej Mäta na psoriázu a svrab

Mäta pieporná

Peppermint (mentha x piperita)

Prírodný esenciálny olej Grep na obezitu a celulitídu

Citrónovník rajský (grapefruit)

Pink Grapefruit (citrus x paradisi)

esenciálny olej z ruže na výrobu parfémov

Ruža stolistá (damascénska)

Rose absolute (rosa x centifolia)

rozmarín proti vypadávaniu vlasov

Rozmarín lekársky

Rosemary 1,8 cineole (rosmarinus officinalis)

borovica na príznaky prechladnutia a pľúca

Borovica lesná

Scots pine (pinus sylvestris)

spearmint - domáci liek na vykašliavanie hlienov

Mäta klasnatá (spearmint)

Spearmint (mentha spicata)

Tangerine ako prírodný antioxidant a vôňa do bytu

Mandarínka obecná (tangerine)

Tangerine (citrus reticulata)

Prírodný esenciálny olej Čajovník na kožné choroby

Čajovník austrálsky

Tea Tree (melaleuca alternifolia)

Esenciálny olej Tymián na trávenie a plynatosť

Dúška tymiánová (tymián)

Thyme linalool (thymus vulgaris)

Prírodný esenciálny olej Ylang Ylang na ADHD syndróm

Kananga voňavá (ylang ylang)

Ylang Ylang complete (cananga odorata)

Prírodný esenciálny olej Eukalyptus najlepší liek na prechladnutie

Blahovičník guľatoplodný (eukalyptus)

Eucalyptus globulus (eucalyptus globulus)

pomaranč na nespavosť (insomnia)

Citrusovník pomarančový (pomaranč)

Sweet orange (citrus sinensis)

rastlina Copaiba Oleoresin

Copaiba Oleoresin (copaifera officinalis)

Copaiba Oleoresin (copaifera officinalis)

Odpovede na vaše najčastejšie otázky

Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zlúčeniny, ktoré sa bežne vyskytujú v rastlinách rôzneho typu. Vyrábajú sa najčastejšie procesom dôslednej destilácie z rôznych častí rastlín (stonky, kvety, listy, korene, kôra, plody) pričom si uchovávajú svoje terapeutické vlastnosti. Každý z esenciálnych olejov má svoje výnimočné účinky a ich podmanivá vôňa pôsobí na všetky naše zmysly.

Aromaterapia je teda akákoľvek forma využívania týchto prírodných esenciálnych olejov a ich pozitívnych účinkov v prospech ľudského tela. (inhalácia, masáž, kúpeľ, obklady, zábaly, pečenie a varenie, v kozmetike, dezinfekcia a upratovanie domácnosti, prevoňanie auta a odstránenie nepríjemných pachov)

Esenciálny olej je 100% prírodný produkt vyrobený z prírodného materiálu, bez chemických a iných syntetických prísad a parabénov, ktoré sú škodlivé pre ľudský organizmus. Esenciálne oleje majú mnoho pozitívnych účinkov na ľudské telo a sú najpoužívanejšie zo všetkých olejov v modernej aromaterapii.

Vonný olej je syntetický produkt, ktorý obsahuje množstvo umelých farbív, vôni a iných škodlivých látok pre človeka. Vonný olej nemá žiaden pozitívny účinok na ľudské telo. Takýto olej nemá žiadne terapeutické účinky, skôr vás z neho môže bolieť hlava alebo žalúdok, v tom lepšom prípade.

Majte na pamäti, to čo ide cez váš nos ide do vášho tela a ovplyvňuje činnosť všetkých vašich vnútorných orgánov.

Ultrazvukový aróma difuzér a zvlhčovač vzduchu majú spoločné funkcie, no v zásade to sú 2 odlišné zariadenia. Zatiaľ čo aróma difuzér je primárne určený na rozptyľovanie esenciálneho oleja v kombinácií s vodou do ovzdušia – tzv. aromaterapia. Zvlhčovač vzduchu je hlavne určený na zvlhčovanie ovzdušia v miestnosti.

Oba zariadenia vytvárajú príjemnú vodnú paru, no nefungujú na princípe rovnakej technológie. Zvlhčovač vzduchu funguje na princípe odparovania vody do vzduchu prostredníctvom filtra, ktorý ťahá vodu a mení ju na vodnú paru. Profesionálny aróma difuzér funguje na princípe ultrasonických vibrácií, ktoré dokážu kvapky esenciálneho oleja rozbiť na drobné molekuly, ktoré sa prostredníctvom sliznice a čuchových receptorov dostávajú do krvi a následne do celého tela.

Zvlhčovač vzduchu sa nemôže používať ako náhrada za difuzér, pretože nie je na to prispôsobený, navyše relatívne vyššia teplota pri ktorej pracuje dokáže zničiť všetky terapeutické účinky esenciálneho oleja. V neposlednom rade môže dôjsť k jeho znehodnoteniu a pokazeniu (hlavne pri používaní citrusových esenciálnych olejov).

Profesionálny aróma difuzér má väčšinou menší objem nádržky, a preto sa nepoužíva ako náhrada za zvlhčovač vzduchu, množstvo zvlhčenej pary je omnoho nižšie. Alternatívou môže byť ultrazvukový aróma difuzér Deluxe s veľkým objemom vodnej nádržky, ktorý môžete využiť aj ako zvlhčovač vzduchu.

Používanie esenciálnych olejov v aróma lampe rozhodne neodporúčame. Aróma lampa neslúži ako náhrada za profesionálny aróma difuzér a to hneď z niekoľkých dôvodov:

 • aróma lampa využíva priamy oheň na odparovanie vody a oleja v hornej časti (vysoká teplota doslova zabíja všetky terapeutické účinky esenciálnych olejov)
 • objem vody v aróma lampe je markantne menší ako v difuzéri
 • pôsobenie priameho tepla aróma lampy mení charakter a terapeutické účinky esenciálnych olejov
 • oheň dramatický mení vôňu esenciálneho oleja (v aróma difuzéri jeho vôňa doslova prekvitá, naproti tomu v aróma lampe vám esenciálny olej nebude vôbec voňať)
 • aróma difuzér využíva adiabatický proces – znamená to, že pôsobí na vodu a olej ultrasonickou vibráciou bez pôsobenia priameho tepla
 • v neposlednom rade používaním esenciálneho oleja v aróma lampe vyhadzujete peniaze doslova do koša, pretože aróma lampa nedokáže vyťažiť z esenciálneho oleja jeho priaznivé terapeutické účinky (likvidujete ho)

Poznáme 3 základne formy používania esenciálnych olejov

1.) lokálna aplikácia – aplikácia esenciálneho oleja zriedeného v nosnom oleji priamo na pokožku tela (odporúčame vždy riediť esenciálny olej s nosným olejom kvôli lepšiemu vstrebávaniu do kože, využitiu jeho účinkov so želaným efektom a navyše zabránite tým podráždeniu a poraneniu pokožky nakoľko sú esenciálne oleje veľmi silné rastlinné extrakty), tento spôsob sa často využíva pri lokálnom probléme ako sú poranenia, rany, kožné problémy, zdravotné problémy, či bolesť žalúdka, bolesť hlavy (migréna) a nespavosť (insomnia). Existujú aj hotové roll on aplikátory, v ktorých je už zriedený esenciálny s nosným olejom.

2.) inhalácia – ide o rozptyľovanie esenciálnych olejov do ovzdušia prostredníctvom profesionálneho aróma difuzéra s ultrazvukovou technológiou (tzv. adiabatický proces), ide o veľmi obľúbenú a jednoduchú formu, ktorá so sebou prináša aj rozvoňanie celej domácnosti behom pár minút. Táto forma aromaterapie je vhodná najmä na podporu imunity a imunitného sytému, pre ľahší spánok a zaspávanie, pre zlepšenie nálady či žalúdočných problémoch. Zároveň nám použitie esenciálnych olejov (tiež známe ako éterické oleje) v aróma difuzéri dokážu dodať energiu, silu a povzbudiť myseľ pri náročnej aktivite.

3. vnútorné používanie – veľké spoločnosti odporúča používanie esenciálnych olejov aj vnútorne, no my s týmto nie sme veľmi stotožnený, pretože 100% prírodné esenciálne oleje sú vysoko koncentrované látky, ktoré môžu spôsobiť neželané efekty (nie sme ochotný podstupovať toto riziko za účelom predaja ako iné firmy), budeme radšej ak využijete terapeutické účinky esenciálnych olejov bez prípadného neželaného efektu. Existuje však alternatíva, ktorú sme vyskúšali aj my a to je využitie týchto darov zeme pri varení a pečení voňavých koláčikov.

Samostatné kvapkanie oleja priamo do hrdla neodporúčame. (môže dôjsť k poškodeniu vnútorných orgánov)

EXTRA použitie esenciálnych olejov:

Áno, esenciálne oleje sú bezpečné pre deti. V tomto prípade je však vhodné klásť konkrétnejšie otázky, ako napríklad:

 • Pre deti v akom veku sú esenciálne oleje bezpečné?
 • Za akých podmienok sú oleje pre deti vhodné?
 • Aké esenciálne oleje používať pre deti?
 • Ktorým esenciálnym olejom by sa mali deti vyhnúť?
 • Prečo by sa malo k detskej aromaterapii pristupovať opatrnejšie?

a mnoho iných dôležitých otázok. Dovoľte nám tento nekonečný príbeh použitia olejov pri deťoch, ako aj strach mamičiek z nepoznaného objasniť v pár bodoch:

 • dôvody prečo používať esenciálne oleje pri deťoch opatrne – v porovnaní s dospelým človekom majú jemnejšiu a tenšiu pokožku tela, majú menej vyvinuté vnútorné orgány, ich čuchové receptory sú oveľa citlivejšie, majú menšie a slabšie vyvinuté dýchacie cesty, ich pokožka je citlivejšia na vonkajšie podnety, vnútorné orgány ešte nedokážu tak efektívne spracovávať rôzne látky
 • podľa odborných lekárov, homeopatov a detských špecialistov nie je vhodné používať esenciálne oleje pre deti do 3 mesiacoch (po 3 mesiacoch môžete používať esenciálne oleje Kamilka – Roman Chamomile, Slamienka – Helichrysum, Kadidlo – Frankincense, Ruža – Rose Absolute, Čajovník – Tea Tree Melaleuca, Levanduľa – Lavander angustifolia) – tieto patria medzi najjemnejšie esenciálne oleje
 • odporúčame esenciálne oleje pri deťoch najprv vyskúšať v aróma difuzéri (krásna príležitosť zoznámiť deti s prvou kvapkou esenciálneho oleja) a až následne použiť lokálne na pokožku
 • esenciálne oleje treba dostatočne zriediť v nosnom oleji pred použitím na pokožku detí
 • použitie esenciálnych olejov v detskom difuzéri sa považuje všeobecne za bezpečnejšiu formu ako aplikácia na pokožku
 • pred použitím esenciálneho oleja na pokožku detí, vykonajte tzv. Patch Test (aplikácia malého množstva oleja na najhrubšiu časť kože z večera do rána, ak nedošlo k žiadnej alergickej reakcii môžete olej používať)
 • nepoužívajte esenciálne oleje blízko uší, očí a úst detí
 • nepridávajte esenciálne oleje do kúpeľa neriedené s nosným olejom
 • nikdy nepoužívajte esenciálne oleje ako náhradu liečby lekárom
 • pre deti používajte vždy len čisté a 100% prírodné esenciálne oleje najvyššej kvality
 • použitie esenciálneho oleja v detskom difuzéri by sa nemalo vykonávať viac ako 30-60 minút denne s prestávkami
 • spoločnosť Plant Therapy v spolupráci s profesionálnym a dlhoročne certifikovaným aromaterapeutom Robertom Tisserandom vyvinuli špeciálnu sadu detských esenciálnych olejov tzv. KidSafe oleje, ktoré sú svojim zložením jemnejšie pre deti, no zároveň rovnako účinné aj pre dospelé osoby
 • v našom portfóliu nájdete aj esenciálne oleje bez označenia KidSafe, to však neznamená, že nie sú vhodné pre deti, avšak z legislatívnych dôvodov EU, nakoľko neexistuje dostatok výskumov, ktoré by potvrdili účinky konkrétnych zložiek esenciálnych olejov (napríklad mäta) na detský organizmus nie je možné uviesť označenie KidSafe, tieto zložky sú však používane štandardne v mnohých produktoch každodennej spotreby (mätový čaj, mätová tinktúra), preto sú bezpečné aj pre deti pokiaľ ich používate v rozumnom riedení a dávkovaní

NIE, spoločnosť Plant Therapy nie je vlastníkom CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade) certifikátu. Dôvod je jednoduchý, ide totiž o certifikát kvality, ktorý si spoločnosť doTerra vytvorila sama. Ide o proces, v ktorom vlastní zamestnanci spoločnosti doTerra hodnotia esenciálne oleje a následne im udeľujú certifikáciu, čo nemá so zdravým rozumom nič spoločné. Vo svete totiž neexistuje nezávislá organizácia, ktorá by posudzovala kvalitu esenciálnych olejov a na základe testov udeľovala CPTG certifikát kvality. Z tohto dôvodu môže mať CPTG certifikát jedine spoločnosť doTerra, čo vedie k zavádzaniu zákazníkov. Takéto správanie nemá nič spoločné s transparentnosťou a čestnosťou akou by sa mali uberať spoločnosti, ktoré chcú ľudom skutočne pomáhať. Skôr ako tento marketingový ťah s CPTG certifikátom, vyhľadávajte a požadujte od predajcu latinský názov rastliny (musí byť uvedený na fľaštičke esenciálneho oleja, napríklad Lavandula angustifolia) ako aj dokladovanie GC/MS testu kvality esenciálneho oleja (Gas chromatography / Mass spectrometry).

Na svete existuje mnoho známych spoločností, ktoré vyrábajú esenciálne oleje najvyššej kvality, preto by sme si mali položiť otázku, z akého dôvodu takéto spoločnosti nevlastnia tento certifikát, keďže každá spoločnosť, chce byť najlepšia a dokladovať všetky možné certifikáty kvality.

To, že spoločnosť Plant Therapy je výrobcom esenciálnych olejov najvyššej kvality dokazujú aj certifikáty udeľované tretími stranami:

 • GC/MS certifikát kvality (rozbor a hodnotenie prírodných zlúčenín, ktoré obsahuje esenciálny olej)
 • Leaping Bunny (esenciálne oleje nie sú testované na zvieratách)
 • USDA Organic (sú ekologické, bez GMO a iných pesticídov, certifikované francúzskou spoločnosťou ECOCERT)
 • GMP certifikát (Cosmetic Good Manufacturing Practices, čo znamená, že všetky prísady, výrobný proces, balenie, označovanie zodpovedá najvyšším štandardom)

Okrem kontroly kvality esenciálnych olejov tretími stranami, robí spoločnosť Plant Therapy aj vlastný organoleptický test pred plnením do fliaš.

Skladovanie esenciálnych olejov je úplné jednoduché a zvládnete to aj vy. Pripravili sme pre vás pár tipov a zásad, ktorými by ste sa mali riadiť či už kvôli bezpečnosti, ale aj trvanlivosti týchto darov zeme:

 • esenciálne oleje skladujte vždy v tmavých sklíčkach z jantárového skla (takéto sklo neprepúšťa do oleja slnečné žiarenie)
 • fľaštičky esenciálnych olejov vždy pevne uzatvorte po použití (na vzduchu rýchlo oxidujú), ak neveríte, skúste nechať fľaštičku otvorenú cez noc a ráno zistíte, že ste prišli o slušné množstvo kvapiek oleja, ktorý ste mohli využiť oveľa lepšie
 • esenciálne oleje skladujte vždy v čistom a tmavom mieste (zásuvka, skrinka, komoda, krabička na esenciálny olej alebo špeciálny úložný box vytvorený presne za týmto účelom)
 • po otvorení spotrebujte esenciálny olej podľa dátumu uvedenom na fľaštičke, zväčša 1-2 roky, po tomto období však môžete naďalej používať esenciálny olej v difuzéri, vyvarujte sa však jeho aplikácií na pokožku tela
 • životnosť a trvanlivosť esenciálneho oleja môžete predĺžiť tým, že ho budete skladovať v chladničke (proces oxidácie sa spomaľuje pôsobením chladu), do chladničky ho ale prosím dajte v uzavretej krabičke
 • keď už rozprávame o chladničke esenciálny olej káva skvelo pohlcuje neželané pachy z chladničky (napríklad ak sa ju chystáte vyčistiť)
 • nikdy nenechávajte esenciálne oleje v zime, ale ani v lete v aute (vôbec nie je vhodné ak na fľaštičku pôsobí príliš vysoká alebo príliš nízka teplota), v lete by mohlo dôjsť aj k ich explózií
 • esenciálne oleje skladujte na takých miestach, aby k ním nemali prístup vaše deti (všetci predsa vieme, že deti sú veľmi zvedavé k nepoznaným veciam)
 • nikdy nedávajte z fľaštičky dole spodný uzáver vrchnáčika – tento uzáver pomáha zamedziť vyparovaniu esenciálneho oleja do ovzdušia