POUŽITIE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Esenciálne oleje môžeme použiť na rôzne emocionálnefyzické problémy. Esenciálne oleje poznáme jednozložkové alebo viaczložkové tzv. synergie, ktoré sú pripravené profesionálnymi aromaterapeutmi na konkrétny problém. Esenciálne oleje môžeme užívať samostatne alebo si môžeme vytvárať aj vlastné zmesi s pridanou hodnotou.

Užívanie éterických olejov záleží na tom aký problém chceme riešiť, akú máme skúsenosť s esenciálnymi olejmi, aký účinok očakávame od ich použitia a hlavne aké má človek skúseností. Napríklad ak chce človek užívať esenciálne oleje vnútorne, neodporúčame to robiť bez dohľadu certifikovaného aromaterapeuta, ktorý dokonale pozná esenciálny olej. Takéto použitie by však malo byť len vo výnimočných prípadoch a pod plnou kontrolou. Esenciálne oleje sa užívajú troma základnými spôsobmi:

  • Aromatické použitie (rozptyľovanie esenciálnych olejov do vzduchu)
  • Lokálne použitie (použitie oleja priamo na kožu tela)
  • Vnútorné použitie (ako potravinový doplnok, prináša aj možné riziká, neodporúčame používať na vlastnú päsť)

AROMATICKÉ POUŽITIE

Čuch patrí medzi najemocionálnejší zmysel ľudského tela, ktorý má rôzne dôležité funkcie. Čuch pôsobí na mnoho fyziologických mechanizmov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého tela – metabolické procesy, stimuláciatvorba hormónov. Táto forma použitia aromaterapie je založená na princípe predvídaných reakcií ľudského tela na rôzne čuchové vnemy, ktoré ovplyvňujú správanie sa a funkcie nášho organizmu.

V dnešnej dobe máme k dispozícií mnoho esenciálnych olejov, z ktorých niektoré po rozptýlení do vzduchu stimulujú svojimi účinkami naše zmysly, iné vedia náš nervový systém utíšiť a upokojiť. Rozptyľovanie esenciálnych olejov do vzduchu pozitívne vplýva na naše telo, ale aj čistí vzduch od baktérií, vírusov, patogénnych mikroorganizmovnežiadúcich pachov.

Ak chcete používať túto formu aromaterapie, odporúčame používať aróma difuzéry, ktoré sú založené na ultrazvukovej technológií. Takéto difuzéry nezahrievajú esenciálne olejenemenia ich chemickú štruktúru, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri účinnej aromaterapii. Rozhodne neodporúčame používať kvalitný a prírodný esenciálny olej do aróma lampy, vonnej lampy, zvlhčovača vzduchu.

Pri týchto alternatívnych difuzéroch dochádza k likvidácií terapeutických účinkov esenciálnych olejov. Esenciálne oleje môžeme tiež používať do čistiacich prostriedkov na umývanie a na pranie ako prírodnú ekologickú aviváž. Takéto využitie esenciálnych olejov pôsobí proti mikroorganizmom a dodajú našim šatám príjemnú prírodnú vôňu.

LOKÁLNE POUŽITIE

Lokálne použitie patrí medzi druhú najpoužívanejšiu formu využitia esenciálnych olejov. Aj keď sú esenciálne oleje svojím molekulárnym zložením blízke nášmu telu, pred aplikáciou na kožu ich odporúčame zriediť so základným nosným olejom. Netreba zabúdať, že esenciálne oleje nie sú riediteľné vodou (hydrofilné), no ich priaznivé účinky vieme násobiť použitím nosného oleja, ktorý pomáha ich bezpečné vstrebávanie do kože tela. Takto nariedené esenciálne oleje majú v oblasti aplikácie rýchly lokálny účinok. Cez kožu sa cez póry dostáva olej do krvného obehu a následne do celého tela.

Najrýchlejší účinok má esenciálny olej ak sa použije na miestach, kde sú tepny najbližšie pri koži (spánky, zápästia). Esenciálne oleje takouto formou použitia naše telo upokojujú, liečiaregenerujú. Môžeme ich tiež použiť pri masážikozmetických procedúrach. Aplikovaním na kožu tiež pôsobia ako prírodná dezinfekcia. Chemická štruktúra esenciálnych olejov dokáže preniknúť cez kožu do krvného riečišťa a pôsobiť tak na celé telo.

VNÚTORNÉ POUŽITIE

Užívanie esenciálnych olejov vnútorne by sa nemalo propagovať za účelom zisku. Nechceme byť ako konkurenčné značky a vystavovať vás zbytočnému nebezpečenstvu. Aj keď ľudia vyhľadávajú do veľkej miery esenciálne oleje na vnútorné použitie, málo z nich takéto použitie vôbec vyskúša. Vždy je tam obava či nám kvapkanie do hrdla nespôsobí oveľa závažnejšie problémy.

Esenciálny olej je totiž neuveriteľne silná koncentrácia rastliny (často krát omnoho vyššia ako v samotnej rastline), ktorá môže poškodiť naše vnútorné orgány od hrdla, pažeráka, cez dýchacie cesty až po žalúdokpečeň. Neodporúčame používať esenciálne oleje vnútorne na základe CPTG certifikátu. Takýto certifikát si značka vyrobila sama a neexistuje žiadna oficiálna medzinárodná inštitúcia, ktorá by posudzovala esenciálne oleje a ich bezpečnosť na vnútorné použitie.

Odporúčame do vody radšej využiť čerstvý citrón alebo mätu. Ak by ste chceli použiť do vody esenciálny olej musíte ho zriediť s nosným olejom pretože esenciálny olej nie je rozpustný vo vode ale v tukoch. Ak tak neurobíte pijete vlastne samostatne dve zložky – voduesenciálny olej.

Ak sa predsa len rozhodnete používať oleje vnútorne, odporúčame to robiť len so zreteľom na vaše zdravie, pod dohľadom skúseného aromaterapeuta a len vo výnimočných situáciách. Medzinárodné potravinové úrady dosiaľ nezaradili esenciálne oleje ako jedlé látky.

Ak ste však presvedčený skúste si aspoň pozrieť či jednotlivé zložky olejov nájdete v zozname GRAS. Generally Recognized as Safe je inštitúcia, ktorá posudzuje zdraviu nezávadné zložky pre konzumáciu. Ľudia sa ich snažia užívať vnútorne pre ich silné antioxidačné pôsobenie či zdravú zápalovú reakciu buniek.

AKO UŽÍVAŤ ESENCIÁLNE OLEJE

Užívanie esenciálnych olejov nie je žiadna veda a hravo to zvládne každý. Ich použitie je jednoduché a účinky zväčša hlbokétransformačné. Vo svojom okolí určite poznáte niekoho, kto vám pomôže pri začiatkoch so svojimi vedomosťami alebo môžete využiť náš blog o esenciálnych olejoch, kde píšeme zaujímavé články na tému aromaterapie.

Vždy sa uistite, že nakupujete len 100% prírodné a čisté extrakty a dodržujte návod na použitie na etikete fľaštičky. Nepoužívajte esenciálne oleje do očí, uší, ucha, otvorených ránintímnych partií tela. Pred použitím na pokožku tela odporúčame vykonať tzv. patch test – test citlivosti pokožky. Ak príde k nepríjemnému podráždeniu kože (začervenanie svrbenie), aplikujte na podráždené miesto nosný olej (frakcionovaný kokosový, mandľový, avokádový alebo jojobový nosný olej).