História esenciálnych olejov a ich využitie bolo rozmanité. Už dávne civilizácie vedeli, že tieto látky môžu byť využité na rôzne účely. Od Indov po Čínu, Egypt a Grécko až k dnešnej modernej aromaterapii v 21. storočí.

PRVÉ CIVILIZÁCIE

Historický prvá civilizácia, ktorá sa snažila využívať silu esenciálnych olejov bola staroveká India. Z Indie poznáme jednu z najstarších foriem liečenia – Ajurvédska medicína. Táto medicína využívala rôzne rastliny a ich výťažky. Z Indie sú nám známe aromatické látky ako myrha, cédrové drevo či koriander.

Čínu môžeme považovať za matku citrusových plodov, pretože tieto plody sa práve z Číny rozšírili do celého sveta. (dnes sú citrusové esenciálne oleje veľmi známe a obľúbené) Čína bola svojimi formami liečenia progresívna a jej znalosti o liečivých rastlinách sú známe ako akupunktúra či forma Jin Jag, ktorá je založená na piatich elementoch:

  • zem
  • kov
  • oheň
  • voda
  • drevo

PRIEKOPNICI HISTÓRIE AROMATICKÝCH LÁTOK

Priekopníci histórie aromatických látok

Aj keď história olejov sa datuje už skôr, za skutočných priekopníkov používania a využívania olejov sa jednoznačne považujú starí Egypťania. Nemali síce esenciálne oleje spracovane v takej skvelej forme ako dnes máme my, no vedeli ich využívať a celkom kvalitne spracovávať. Egypťania ich používali v lekárstve, kozmetike na skrášlenie tela, balzamovanie mŕtvych či pri príprave jedál. Egypťania sú autormi prvého dezodoranta na svete. Veľmi rýchlo pochopili, že tieto rastliny majú antibakteriálne a antiseptické účinky.

Po Egypťanoch nastúpili Gréci, ktorí sa preslávili Hippokratesom a jeho lekárskou prísahou. Základ ich medicíny bol založený na duševnom, emocionálnom a fyzickom balance. Gréckym vojakom pribaľovali myrhu, ktorá mala výborné účinky na hojenie rán pri boji. Gréci ako aj Rimania ich postupne využívali na podporu zdravia a osobnej hygiene. Peržania následne pomohli zdokonaliť metódy extrakcie.

MODERNÁ HISTÓRIA ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Moderná aromaterapia mala svoj odrazový mostík v Taliansku, kde lekári vykonávali prvé experimenty (sledovali krvný tlak, stimuláciu zmyslov, dýchanie či hojenie rán). Najznámejší bol René-Maurice Gattefossé, ktorému sa v roku 1937 podarilo vyliečiť ťažké popálenie na ruke s esenciálnym olejom levanduľa. Vznikla aj prvá inštitúcia zameraná na esenciálne oleje a ľudí, ktorí sa im venovali – Medzinárodná Federácia Aromaterapeutov.

V dnešnej dobe sú tieto esenciálne aromatické látky známe po celom svete, používajú sa najmodernejšie formy extrakcie, sú častým záujmom a stredobodom pozornosti rôznych výskumných inštitúcii a alternatívnej forme lekárstva. Esenciálnymi olejmi sa zaoberajú významný vedci a lekári, ktorí čoraz častejšie potvrdzujú ich neopakovateľné prírodné liečivé účinky.