ČISTOTA A KVALITA

Všetky esenciálne oleje majú na trhu svoje miesto, žiaľ nie všetky sú prírodné esenciálne oleje. Vyberte si spoločnosť, ktorá sa snaží investovať do poznania, etického zbierania rastlín z udržateľných zdrojov a hlavne takú značku esenciálnych olejov, ktorá sa snaží vrátiť prírode späť to čo si požičala.

Spoločnosť Plant Therapy sa vždy snaží pomôcť tam, kde je treba. Zapojili sa už do týchto akcií:

 • Planting Kidness
 • Austrália Wildfires
 • Covid-19 Relief
 • Africa Heartwood

ČO JE TO KVALITA A PREČO JE DÔLEŽITÁ?

Kvalita esenciálneho oleja je najdôležitejší faktor, ktorý by ste mali sledovať. Od kvality sa odvíjajú aj terapeutickú účinky esenciálnych olejov. Esenciálne oleje ako Levanduľa, Eukalyptus či Kamilka obsahujú veľké množstvo zložiek. Rastliny, z ktorých sa vyrábajú tieto éterické oleje pochádzajú z rôznych kútov sveta a každá z nich má iný chemický profil zlúčenín, ktoré prispievajú k ich kvalite a účinnosti v aromaterapii. Čistota a kvalita je odrazom mnohých hodnotiacich faktorov, ktoré sa začínajú od pestovania rastlín:

 • pestovanie rastlín bez GMO (bez postreku chemikálií)
 • spôsob zberu rastlín na výrobu esenciálnych olejov (ručné vs. mechanické)
 • transport rastlín do výrobného procesu
 • výrobný postup a čistota spracovania rastlín
 • fľašovanie esenciálnych olejov
 • typ fliaš s tmavým sklíčkom (jantárové sklo)
 • uskladnenie v tmavom a čistom priestore (bez tepla a priameho slnečného žiarenia)
 • rôzne testy kvality (GC/MS test, USDA organic, Leaping Bunny, GMP, EPA Green Power)
 • samotné bezpečné užívanie esenciálnych olejov spotrebiteľom a bezpečné skladovanie

 

Hodnoty kvality esenciálnych olejov:

 • 100% prírodné esenciálne oleje
 • 100% čisté esenciálne oleje
 • 100% úplné esenciálne oleje

V konečnom dôsledku 100% esenciálne oleje, ktoré sa predávajú a majú všetky potrebné certifikáty kvality by mali byť čisté, pravé a účinné pre použitie v aromaterapii.

ZDROJE

Prvotným predpokladom úspechu je zdroj odkiaľ rastlina pochádza. Kvalitný esenciálny olej začína od pestovania rastlín. Pri pestovaní rastlín zohrávajú dôležitú rolu podnebie a typ pôdy. Zdrojom kvalitných rastlín je buď malý eko farmár alebo veľké ekologické farmy, ktoré sa špecializujú na pestovanie rastlín s ohľadom na ich konečnú kvalitu. 

Pri pestovaní by sa nemali používať postrekové chemikálie pretože to výrazné mení chemické zloženie prírodných zlúčenín v rastlinách. Nemali by sme zabúdať ani na správny čas zberu, spracovanie a skladovanie rastlín. 

Zdroje rastlín, z ktorých sa vyrábajú esenciálne oleje, sú z celého sveta. Pestovanie, zber a destilácia esenciálnych olejov si vyžaduje aj veľkú dávku vedomostí. Destilačný proces rastlín na výrobu esenciálneho oleja môžeme považovať za moderné umenie dnešnej doby, ktorý sa spája s novými objavmi vedy a modernými spôsobmi pestovania.

DODÁVATEĽ

Dodávateľ, alebo vaša obľúbená značka esenciálnych olejov, by mal byť majstrom v zabezpečení kvality a účinnosti olejov. Dodávateľ by mal mať na trhu dobré meno a povesť. Pre dodávateľov nie je vôbec jednoduché nájsť vhodnú lokalitu, kde sa pestujú rastliny s najlepšou kombináciou terapeutických zložiek. Pre dodávateľa je toto tá najťažšia úloha. Dodávateľ musí mať zmapovaný celý svet aby vedel poskytnúť rastliny s najvyššou kvalitou na výrobu esenciálneho oleja. Pod pojmom kvalita by sme mali chápať rastlinu, do ktorej nebolo pridané nič navyše.

KVALITA ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Pýtate sa čo je kvalita? Esenciálny olej vysokej kvality je taký, ktorý neobsahuje žiadne kontaminanty, toxíny, pesticídy, syntetické látky či iné chemické rozpúšťadlá. Používať by sme mali jedine esenciálny olej, ktorý je 100% čistý a neriedený. Ak máte dobré vyvinutý čuchový orgán mali by ste rozoznať kvalitný esenciálny olej od syntetického oleja jednoducho podľa vône. Esenciálne oleje sa predávajú už takmer všade, odpovedzme si však na otázku, je prirodzené aby sa kvalitné esenciálne oleje predávali v kvetinárstve, obchode so sviečkami alebo v obchode s knihami a hračkami? Podľa nás určite nie.

Mnoho z týchto obchodov ponúka oleje, ktoré nemajú s kvalitou nič spoločné a ich zloženie je syntetické. Tieto oleje nemajú žiadnu terapeutickú kvalitu a ani účinok. Ak ich budete používať v domnení, že si prevoňate vzduch v domácnosti majte na pamäti, že do vášho tela sa dostávajú syntetické umelé látky, ktoré poškodzujú vnútorné orgány. Nedajbože, aby to dýchali vaše deti či starí rodičia.

Okúzľujúca vôňa esenciálneho oleja je výsledkom kvalitného pestovania rastlín, správnej destilácie a absenciou akýchkoľvek chemických rozpúšťadiel, pesticídov, toxínov či iných kontaminantov. Čím intenzívnejšiu vôňu budete cítiť, tým je vyššia šanca, že ide o esenciálny olej ktorého kvalita je 100%.

Ak si chcete byť istý, že nakupujete a používate esenciálne oleje 100% kvality, dožadujte sa od predajcov, dodávateľov esenciálneho oleja testy kvality ako sú GC/MS test, GMP, USDA organic, Leaping Bunny a organoleptický test.

Regulácia a kontrola esenciálnych olejov nie je na pleciach žiadnej oficiálnej inštitúcii, ktorá by posudzovala ich terapeutickú kvalitu. Preto rôzne oleje, ktoré sa predávajú na trhu, sa môžu označovať ako terapeutickej kvality. Táto ”kvalita“, ktorá je dokladovaná certifikátmi ako AFNOR, ISO či BIO je nedostatočná pretože ide o výrobný proces, ktorý v ani len v náznaku nehodnotí čistotu a kvalitu esenciálnych olejov. Oleje takýchto značiek sú vo väčšine prípadov neúčinné a akurát vás z toho rozbolí hlava.

Terapeutická ”kvalita“ a teda aj výsledná cena takýchto olejov môže byť výsledkom, že rastliny boli nižšej kvality, pridávanie chemických látok pri pestovaní, či pridávanie malého množstva syntetických látok pri destilačnom procese a fľašovaní.

Ak sa chcete ponoriť do tajov holistického liečenia a holistických účinkov esenciálneho oleja uistite sa, že oleje ktoré nakupujete sú čisté prírodné zložky z prírody. Zabezpečte si taký štandard kvality, kde ste si istý, že esenciálne oleje sú komplexné a pôvodného zloženia. Toto pôvodné zloženie totiž chránilo rastlinu pred nepriateľmi, škodcami a teraz je pripravená chrániť a pomáhať nám ľuďom. 

PROCES AKO CESTA ZA KVALITOU

Proces zabezpečenia kvality esenciálnych olejov je náročný. Proces získania rastlín najvyššej kvality má priamočiary dopad na ich výsledný holistický účinok na naše telo. Proces by sme mohli rozdeliť do 3 častí:

 

1. OBSTARÁVANIE – celý proces kvalitného esenciálneho oleja začína obstarávaním (tzv. sourcing) rastlín od pestovateľov. Pri obstarávaní sa využíva globálna sieť pestovateľov, ktorí ponúkajú svoje rastliny na výrobu esenciálnych olejov. Tento surový materiál sa používa na výrobu esenciálnych olejov. Oblasť, kde sa rastlina pestuje, a ako sa pestuje má priamy dopad na kvalitu zloženia a účinku esenciálneho oleja.

2. ZBER – zber rastliny je nemenej podstatný proces, pri ktorom by sa mali zberať len dozreté rastliny, ktoré sú pripravené na proces destilácie. Proces zberu je tiež dôležitý pretože môže byť mechanický alebo ručný. Farmári, ktorí zber svojich rastlín vykonávajú ručne sú omnoho drahšie, ale aj kvalitnejšie. Ručný zber má tiež pozitívny vplyv na ďalšiu úrodu pretože sa tým rastlina nezničí. Pri mechanickom zbere sa používajú stroje a teda rastliny sú vystavené pohonným hmotám, ktoré rastliny očmudia. Takýto zber často krát ničí rastliny, ktoré nevydržia na ďalší zber.

3. DESTILÁCIApo zbere prichádza na rad destilácia rastlinného materiálu. Destiláciu robia profesionálni majstri destilácie, ktorí musia zabezpečiť vyextrahovanie zložiek rastlín s citom. Tento proces musí byť vykonávaný pomaly, jemne a s veľkou dávkou zručností a vedomostí

Viete koľko kg surového rastlinného materiálu je potrebných na výrobu 1 kg esenciálneho oleja?

 • 50 kg lavandinu – na výrobu esenciálneho oleja LAVANDIN
 • 150 kg pravej levandule – na výrobu pravého esenciálneho oleja LAVENDER ANGUSTIFOLIA
 • 7 kg klinčekov – na výrobu esenciálneho oleja KLINČEKA (Bud Clove)
 • 4 tony Damašskej ruže – na výrobu esenciálneho oleja ROSE (Ruža)

Po procese destilácie sa esenciálne oleje presúvajú do distribučných spoločností (sprostredkovateľom), ktorým sa hovorí brokeri. Väčšina spoločností si kvalitu rastlinného materiálu alebo vydestilovaný esenciálny olej neoveruje dodatočnými testami kvality. Pri tomto procese zaobstarania destilovaného oleja je lepšie ak máte sprostredkovateľov priamo pri zdroji. Vyhnete sa tým zbytočne vysokým nákladom, ale aj nižšou kvalitou. Ideálne je ak výrobca, ktorý rastlinný materiál destiluje podporuje lokálne komunity, alebo ľudí priamo zamestnáva na farmách. Tak ako sa kvalitná káva za nízku cenu získa pomocou Fair Trade, tak sa môže aj rastlinný materiál z komunít, ktoré sú veľa krát chudobné a ich jediná obživa spočíva v pestovaní týchto rastlín.

Takéto komunity nemajú obchodných zástupcov ani prístup na burzu, kde by mohli svoje produkty predávať sami za výhodnejšiu cenu na trhu. V tomto procese je to broker sprostredkovateľ, ktorý im zabezpečí predaj ich rastlinného materiálu, či vydestilovaného esenciálneho oleja. Ak spoločnosť obstaráva oleje na základe Fair Trade môžete si byť istý, že podporujete rozvoj lokálnej komunity a zároveň si môžete byť istý, že máte čistý vydestilovaný esenciálny olej v najvyššej kvalite.

V procese predaja sa vyhýbajte MLM systému tzv. multilevel marketing, kde medzi výrobcom a končeným spotrebiteľom existuje pár ďalších medzičlánkov, ktorý cenu oleja umelo navyšujú. Hodnota takéhoto oleja je často krát minimálne o 80% vyššia. Nakupujete tak esenciálne oleje zbytočne predražené.

ZODPOVEDNOSŤ DODÁVATEĽA

Zodpovednosť dodávateľa esenciálneho oleja, ktorý predáva svoj produkt online, sprostredkovane či v kamenných obchodoch, spočíva v testovaní olejov nezávislými laboratóriami. Takéto laboratória testujú nie len kvalitu, citlivosť ale aj účinnosť esenciálnych olejov. Spoločnosť, ktorá takéto testovanie zabezpečuje, je tá od ktorej môžete nakupovať esenciálne oleje s čistým svedomím. 

Dodávateľ by teda, predtým ako spustí predaj esenciálnych olejov, mal dať testovať kvalitu svojich olejov rôznymi testami (dôležitý je najmä GC/MS test kvality).

Hlavné použitie esenciálnych olejov je aromaticky (pomocou aróma difuzéra) a masážne (použitie na pokožku tela) čo pôsobí priamo na sliznicu nosa a vnútorné orgány, ktoré následne vstrebávajú pesticídy, toxíny, kontaminanty či iné syntetické látky ak sú oleje pančované alebo je zmenená ich chemická štruktúra chemikáliami a toxínmi.

VAŠA ZODPOVEDNOSŤ

Zodpovednosť za esenciálne oleje nenesie len výrobca a predajca, ale aj my, tí čo užívame esenciálne oleje na rôzne problémy a ťažkostí. Naše zdravie je najdôležitejšie a preto ak niečo začneme používať mali by sme mať o tom dostatok informácií a vedomostí. Ľudské zdravie je krehké a preto by sme mu mali venovať zvýšenú opatrnosť. Pre svoju rodinu a pre deti by ste mali chcieť len to najlepšie. 

Ak sa rozhodnete pre esenciálne oleje odporúčame si spraviť prieskum, aby ste používali zdravý sedliacky rozum a hlavne dodržiavali bezpečnostné pravidlá a odporúčania výrobcov a predajcov týchto esenciálnych olejov. Pri užívaní esenciálnych olejov je dôležité vzdelanie, ktoré vám pomôže užívať esenciálne oleje jednak bezpečne, ale aj efektívne pre vaše telo. Tieto rastlinné extrakty predstavujú silnú koncentráciu prírodných zlúčenín, ktoré by sme nemali brať na ľahkú váhu.