Naspäť na Blog
Ako používať esenciálne oleje Plant Therapy do difuzéra

Ako používať esenciálne oleje do difuzéra?

Esenciálne oleje do difuzéra je úžasný a úplne jednoduchý spôsob ako používať esenciálne oleje efektívne. Aróma difuzér nám ponúka jedinečnú možnosť ako dostať z fľaštičky esenciálneho oleja to najlepšie pre nás a naše deti. Tieto dary zeme nám ponúkajú svoje antibakteriálne, antivírusové účinky a zároveň je to fantastická vôňa do bytu. Vyskúšali ste už?

Veľa ľudí sa na nás obracia s otázkou ako vlastne môžu využívať naše esenciálne oleje Plant Therapy. O tom aké sú možnosti využitia napíšeme samostatný článok pretože je toho naozaj veľa. Avšak, radi by sme dali do pozornosti ultrazvukový difuzér, ktorý je pre začiatočníkov skvelým riešením ako začať s aromaterapiou rýchlo a jednoducho. A viete čo? Zvládne to každý.

TÉMA ČLÁNKU

Esenciálne oleje

ČAS ČÍTANIA

6 min 59 sekúnd

NÁROČNOSŤ

Nízka

POČET SLOV

1 923

AKO FUNGUJE DIFUZÉR?

Radi by sme vám predstavili aký je princíp fungovania difuzéra. Obstarávacia cena tohto malého prístroja je síce vyššia, ale ak sa oň dobre staráte vydrží vám dlhé roky. Difuzér je teda malé elektronické zariadenie, ktoré funguje na princípe ultrazvukovej technológie. Viete, čo to je?

Princíp difuzéra je založený na malom disku (pliešok), ktorý sa nachádza v spodnej časti nádržky difuzéra. Rýchle kmitanie tohto disku vytvára elektronickú frekvenciu, ktorá vytvára vibráciu vo vode. Takáto vibrácia dokáže rozbiť molekuly esenciálneho oleja na veľmi drobné častice. V našom prípade sa voda v kombinácií s esenciálnym olejom Plant Therapy mení na jemnú vodnú hmlu či paru, ktorá sa dostáva do ovzdušia. Takýmto spôsobom dokážeme z nášho obľúbeného esenciálneho oleja vyťažiť najväčší terapeutický účinok.

Určite ste postrehli, že sme nepísali o žiadnom teple ani o priamom ohni. To preto lebo táto ultrazvuková technológia je výnimočná a dokáže zmeniť vodu na paru bez priameho tepelného zdroja ide o tzv. adiabatický proces. Priame teplo či ohník doslova likvidujú terapeutické účinky esenciálneho oleja.

TYPY DIFUZÉROV

Na trhu je možné nájsť rôzne difuzéry od výmyslu sveta. Aróma lampa (tepelný difuzér), nebulizér, tyčinkový odparovací difuzér to všetko sa radí medzi difuzéry. Avšak najlepší efekt dosiahnete pre svoje zdravie, ale aj peňaženku kvalitným ultrazvukovým difuzérom na esenciálne oleje. Mali by ste sa preto sústrediť na tie, ktoré využívajú ultrazvukovú technológiu (volajú sa tiež sonické difuzéry).

Typy difuzérov s ultrazvukovou technológiou Plant Therapy

Plant Therapy difuzéry sú založené na ultrazvukovej technológií a na výber máte väčšie ale aj menšie. Jednotlivé difuzéry majú rôzne funkcie ako nastavenie času, svetielok ale aj hudby čo ocenia najmä vaše detičky. Viete ich používať úplne všade v domácnosti, kancelárii a dokonca aj v aute. Plant Therapy difuzér má jedinečný produkt USB difuzér, ktorý funguje aj bez kábla a môžete ho nabíjať aj priamo v počítači, skvelé však?

Funkcia času je pre difuzér priorita. Na trhu nájdete samozrejmé lacné difuzéry, alebo nekvalitné difuzéry z Číny (tie také aladinové lampy). Tieto difuzéry väčšinou nemajú možnosť nastaviť čas rozptyľovanie esenciálneho oleja. To nie je veľmi dobré pretože nastaviť vhodný čas je pre modernú a efektívnu aromaterapiu kľúčový faktor.

Kvalitné ultrazvukové difuzéry by vám mali ponúknuť možnosť času difúzovania. To znamená, že bude buď nepretržitá alebo prerušovaná. Nepretržitá sa neodporúča viac ako 30-60 minút v závislosti od veľkosti priestoru a vzdialenosti od difuzéra. Ideálne je využívať prerušovanú aromaterapiu z 2 hlavných dôvodov:

 1. dlhá neprerušovaná aromaterapia sa neodporúča mohla by vás rozbolieť hlava alebo žalúdok
 2. nervová sústava a váš organizmus nevedia dlhodobo prijímať aromatické látky z difuzéra, telo potrebuje krátku prestávku na to, aby dokázal znova pripraviť čuchové receptory na aromatické látky

VODA DO DIFUZÉRA

Voda do difuzéra je veľmi podstatná vec. Vodu do difuzéra by sme mohli porovnať s jedlom, ktoré dávate do svojho tela. Čo do tela dáš, to ti telo vráti. Voda do difuzéra by teda mala byť kvalitná to znamená voda s nízkym obsahom ph. Najvhodnejšia je demineralizovaná voda alebo destilovaná voda.

Pýtate sa prečo? Takto upravená voda (demineralizovaná a destilovaná) je zbavená do veľkej miery nečistôt, chlóru či iných drobných častíc. Samozrejme ak nemáte po ruke demineralizovanú či destilovanú vodu postačí aj čistá voda z vášho kohútika. Tu nejde o žiadnu atómovú vedu. Sme však toho názoru, že takto upravená voda má svoje výhody pre olej ako aj difuzér:

 • zvyšujú terapeutické účinky esenciálneho oleja
 • difuzér dlhšie vydrží (vytvára sa nízky až nulový vodný kameň)
Demineralizovana vs destilovaná voda do difuzéra

Destilovaná voda je voda, ktorá sa postupne vyparuje. Táto para sa následne ochladzovaním kondenzuje a vzniká čistý produkt. Demineralizovaná voda využíva živicu, ktorá eliminuje z vody rôzne nečistoty.

Každý difuzér má nejaký objem vody. Podľa veľkosti difuzéra je objem vody väčší či menší. Ak je veľkosť difuzéra väčšia, objem vody bude väčší a teda aj celkový čas difúzovania bude dlhší. Vodu do difuzéra lejeme vždy pod horný okraj červenej značky. Ak by bola voda zarovno so značkou difuzér nie je schopný vytvárať vodnú paru to si zapamätajte. Ak to s vodou preženiete difuzér nie je schopný využívať ultrazvukovú technológiu a neuvidíte žiadnu vodnú hmlu vychádzať z vášho difuzéra. Návod ako používať difuzér vám všetky tieto náležitosti vysvetlí.

Dôležité je tiež to, aby ste váš difuzér mali na tvrdom a rovnom povrchu. Ak ho držíte v ruke zo spodnej časti alebo ho máte položený na koberčeku vodná para bude buď veľmi slabá alebo žiadna.

AKO NASTAVIŤ ARÓMA DIFUZÉR

Nastaviť aróma difuzér nie je žiadna veda, ale je predsa len lepšie o tom vedieť trocha viac. Všetky naše difuzéry majú možnosť nastaviť čas difúzovania. Môže ísť o nepretržité rozptyľovanie esenciálneho oleja alebo o prerušovanú aromaterapiu. Prerušovaná aromaterapia je nie len vhodnejšia ale aj efektívnejšia. Ideálne je nastaviť čas difúzovania 15 sekúnd ZAPNUTÉ a 30 sekúnd VYPNUTÉ, 15 minút ZAPNUTÉ a 30 minút VYPNUTÉ alebo 30 minút ON30 minút OFF.

Difuzér uložte na pevný a rovný povrch, dodržte množstvo vody, skontrolujte či je v zásuvke a či je horné viečko správne nasadené. Ak bude veko nevhodne alebo krivo uložené difúzovanie nebude aktívne. Difuzéry Plant Therapy majú tiež funkciu automatické vypnutie takže sa nemusíte obávať o bezpečnosť ako pri lacných čínskych difuzérov.

AKO ČISTIŤ ULTRAZVUKOVÝ DIFUZÉR?

Čistenie difuzéra je veľmi dôležité pretože tým predlžujete jeho životnosť a zvyšujete efektívnosť aromaterapie vášho esenciálneho oleja. Čistenie difuzéra je jednoduché a zvládne ho každý. Čistá voda a servítka by mali byť vo väčšine prípadov dostatočné. Existujú však aj esenciálne oleje, ktoré zanechávajú tmavšie alebo farebné škvrny.

Ako čistiť ultrazvukový difuzér
Ocot s vodou na čistenie aróma difuzéra

Ak si chcete byť istý čistotou difuzéra používajte čistú vodu v kombinácii s klasickým octom. Nalejte večer do difuzéra v pomere 1:1 ocot a vodu a nechajte pôsobiť počas noci. Ráno vodu jednoducho vylejte a utrite vnútro difuzéra dosucha so servítkou. Čistenie difuzéra sa odporúča pravidelne aspoň 1x týždenne respektíve podľa jeho používania. Vhodné je čistiť difuzér vždy ak meníme esenciálny olej pretože oleje sú silné aromatické látky a mohli by sa pomiešať, čo by malo za následok nevhodný alebo žiaden terapeutický účinok.

V neposlednom rade šetríte svoju peňaženku a nemusíte kupovať nový difuzér každý rok. Tieto financie môžete následne použiť na kúpu nových esenciálnych olejov.

Pri používaní difuzéra môžu nastať aj problémy a preto ak máte pocit, že difuzér nefunguje nepanikárte a radšej skontrolujte tieto veci:

 • Je difuzér v zásuvke?
 • Je v difuzéry voda?
 • Je v difuzéry voda pod červenú risku?
 • Dali ste do vody aj kvapky esenciálneho oleja?
 • Je horný kryt dobre nasadený?
 • Čistili ste ho v poslednej dobe?
 • Je dostatočne nabitý?
 • Máte difuzér na rovnom povrchu?

AKO VYBRAŤ DIFUZÉR?

Častou chybou pri výbere difuzéra je to, že ho vyberáme len na základne krásy. Difuzér kupujeme za istým účelom a preto by mal mať hlavne dôležité funkcie, ktoré nám terapeutický účinok esenciálnych olejov zvýšia. Podľa čoho si teda vyberať aróma difuzér?

 • funkcia času
 • veľkosť vodnej nádržky
 • bezpečnostné automatické vypnutie
 • podľa toho, kde chceme difuzér využívať (auto, kancelária, obývačka, spálňa, detská izba)
 • použitie s káblom alebo bez kábla
 • ultrazvuková technológia

AKÉ MÁ DIFUZÉR ÚČINKY?

Difuzér patrí medzi najrýchlejšiu formu aromaterapie a zároveň najjednoduchšiu. Difuzér dokáže ovládať každý. Difuzér je najčastejší spôsob využívania aromaterapie pretože terapeutické zložky esenciálneho oleja sa dostávajú do celého nášho tela cez čuchové receptory veľmi rýchlo a navyše dýchanie je pre ľudský organizmus úplne prirodzené. Účinky esenciálneho oleja sú tak vysoko efektívne pre dospelých, ale aj deti. Používanie difuzéra nemá takmer žiadne riziká, treba len dodržiavať prestávky medzi rozptyľovaním, aby mala aromaterapia svoj zmysel.

Aké má difuzér účinky

ESENCIÁLNE OLEJE DO DIFUZÉRA

Používanie esenciálnych olejov do difuzéra nie je žiadna veda, no je fajn ak máte viac informácií a pomôže to zvýšiť účinok aromaterapie. Koľko kvapiek do difuzéra? To je snáď najčastejšia otázka, ktorú dostávame a s ktorou sa zaoberajú najmä ľudia, ktorí začínajú s aromaterapiou.

Ak rozmýšľame koľko kvapiek esenciálneho oleja potrebujeme nakvapkať do difuzéra musíme brať k úvahu nasledujúce faktory:

 • veľkosť nádržky difuzéra (naše difuzéry majú nádržky o veľkosti 50, 60, 145 a 210 ml )
 • veľkosť priestoru v ktorom difuzér používame (odhadovaná veľkosť v m2)
 • intenzita arómy esenciálneho oleja (niektoré esenciálne oleje sú viac intenzívne ako Levanduľa, Citrón, Škorica, Mäta či Pačuli, niektoré menej ako Kamilka, Bergamot, Neroli, Ruža, Santalové drevo)
 • osoba, ktorá bude inhalovať olej v miestnosti (dospelá osoba, dieťa do 10 rokov, dieťa nad 10 rokov)
 • čo chceme inhaláciou vyriešiť (ťažké dýchanie, relax, kašeľ, meditácia, a pod.)

KOĽKO KVAPIEK OLEJA DO DIFUZÉRA

Množstvo kvapiek do difuzéra sa väčšinou pridáva na 100 ml (na každom našom olejčeku máte na etikete uvedené množstvo kvapiek). V našej ponuke máme aróma difuzéry Plant Therapy, ktoré majú objem nádržky:

 • USB prenosný difuzér – 50 ml
 • Basic difuzér – 60 ml
 • Deluxe difuzér – 210 ml
 • Detský difuzér Lesný Kamarát – 145 ml
Difúzer basic Životsolejom.sk

Čiže v jednoduchosti ak má Detský difuzér objem nádržky 145 ml pridáte tam 6 kvapiek vášho esenciálneho oleja. Ak má Deluxe difuzér objem nádržky 210 ml pridáte doň 8 kvapiek vášho obľúbeného éterického oleja.

Všeobecne však odporúčame dávkovať 4 kvapky oleja do difuzéra na 100 ml, avšak ak riešite akútny problém napríklad ťažké dýchanie množstvo môžete máličko zvýšiť. Ak chcete zrelaxovať po náročnom dni aróma nemusí byť príliš intenzívna pretože vaše čuchové receptory ako aj nervová sústava by boli zahltené arómou a museli by ju spracovávať čo znamená, že váš organizmus by sa nemusel naladiť na pokoj a oddych.

JEDNOZLOŽKOVÉ A SYNERGIE OLEJA DO DIFUZÉRA

Do difuzéra môžete pridávať esenciálne oleje, ktoré sú jednozložkové (obsahujú len jednu zložku napríklad Mäta) alebo viaczložkové tzv. zmesi esenciálnych olejov známe tiež ako synergia.

Viaczložkové olejčeky sú miešané profesionálnymi aromaterapeutmi a sú vytvárané na konkrétny problém, ktorý sa snažíte vyriešiť napríklad:

Esenciálny olej čisté dýchanie Plant Therapy

Respir Aid – Čisté Dýchanie

Esenciálny olej Bolesť hlavy 10ml Plant Therapy

Tension Relief – Bolesť Hlavy

Esenciálny olej Nespavosť 10ml Plant Therapy

Sleep Aid – Nespavosť

Ak máte k dispozícií Fľaštičku na esenciálny olej tzv. Amber glass z jantárového skla môžete si vytvoriť aj svoju vlastnú zmes. Máme pre vás rovno skvelý tip na letnú zmes do difuzéra:

SVIEŽI OCEÁN

Zatvorte oči a táto bylinková kombinácia vás prenesie priamo k pobrežiu, predstavte si sypký piesok, ktorý prechádza pomedzi prsty na nohách a ten svieži letný vánok z oceánu, budete počuť aj ligotavý spev čajok.

ROMANTICKÉ LETO

Vychutnajte si romantický západ slnka s touto exotickou zmesou do difuzéra. Táto orientálna kombinácia olejov vás prenesie k šťastnému a sladkému dotyku čerstvého pomaranča.

OLEJE DO DIFUZÉRA PRE DETI

V prvom rade by sme vás radi upozornili aby ste nepoužívali vonné oleje do difuzéra pretože ide jednak o syntetické umelé látky, ktoré môžu váš difuzér pokaziť a navyše veríme, že nechcete aby vaše dieťa dostalo syntetické látky do celého svojho telíčka, však?

Pokiaľ ide o esenciálne oleje do difuzéra, nie je tam žiadne obmedzenie. Používajte taký aký potrebujete alebo na aký máte náladu. Často krát si nie sme istý, ktoré oleje do difuzéra pre deti môžeme používať, či aký olej do difuzéra bude bezpečný. Plant Therapy vyvinulo sadu detských olejov tzv. KidSafe oleje, ktorými si môžete byť jednoznačne istý, že sú pre vaše deti určite bezpečné. Vždy sledujte KidSafe logo na fľaštičke esenciálneho oleja. Takých olejov je veľké množstvo preto vám ich vymenujeme len zopár:

Esenciálne oleje do difuzéra pre deti

Nie všetky esenciálne oleje sú však pre deti vhodné. Pozor by sme si mali dávať najmä na mätu priepornú a eukalyptus či rozmarín. Tieto oleje obsahujú vysoké množstvo mentolu, či 1,8 cineole chemotyp, ktorý nie je pre deti bezpečný.

Zoznam olejov, ktorým by sa mali naše deti radšej vyhnúť:

 • Lemongrass (Citrónová tráva)
 • Ylang Ylang Complete
 • Carrot Seed (Mrkvové semiačka)
 • Coffee (Káva)
 • Peppermint (Mäta)
 • Ginger (zázvor)
 • Basil (Bazalka)
 • Cinnamon (Škorica)

Nezabúdajte esenciálne oleje sú výborným prírodným produktom na zlepšenie zdravia a kvality života deti v priestore v ktorom sa nachádzajú.

DIFUZÉR VS. ZVLHČOVAČ VZDUCHU

Často krát sa nás pýtate či môžete používať esenciálne oleje do zvlhčovača. Začnite uvažovať logicky zvlhčovač vzduchu je vyrobený na to aby nám náš vzduch zvlhčoval. Jeho použitie s esenciálnym olejom nepovažujeme za správne pretože zvlhčovač nedokáže rozbiť drobné molekuly olejčeka takým spôsobom, aby sme ho vedeli prijať cez naše čuchové receptory. Naopak difuzér ako zvlhčovač sa nepoužíva, všetci navôkol vás budú presviedčať, že ich môžete používať aj aj, ale to len preto pretože im ide o zisk. Difuzér produkuje zvlhčený vzduch, ale ani zďaleka nie v takom množstve ako zvlhčovač vzduchu. Pred kúpou zariadenia vám odporúčame si premyslieť čo chceme so zariadením využiť. Zvlhčiť vzduch alebo rozptyľovať esenciálny olej pre terapeutický účinok. Ak vás trápi suchý vzduch ideálna vlhkosť vzduchu v interiéri sa dosiahne jednoznačne pomocou zvlhčovača vzduchu.

DIFUZÉR VS. ARÓMA LAMPA

Difuzér vs. aróma lampa je ďalší veľký súboj. Tak teda v jednoduchosti. Difuzér je založený na ultrazvukovej technológii. Aróma lampa funguje na základe priameho ohňa. Esenciálne oleje nemôžeme vystavovať teplu ani priamemu slnečnému žiareniu preto je viac než pochopiteľné, že aróma lampa je úplne nevhodná pre použitie esenciálneho oleja. Terapeutické účinky oleja doslova zlikvidujete a vaše peniaze utratíte za kvalitný esenciálny olej zbytočne. Nebudete z toho mať nič vy ani vaša peňaženka.

DIFUZÉR VS. CHLADIČKA VZUDCHU

Táto téma je vždy aktuálna najmä v lete. Aj my sa potrebujeme schladzovať počas vysokých letných teplôt. Avšak, použitie esenciálneho oleja do chladičky vzduchu nepovažujeme za vhodné. Chladička vzduchu má svoj filter, ktorý by sa použitím oleja vedel veľmi rýchlo zaniesť a natrvalo zničiť. Dajte si radšej nanuk alebo vlažnú sprchu či rovno skočte do bazéna. Difuzér neprodukuje vedľajšie teplo preto sa nemusíte obávať, že vám priestor zohreje a bude vám horúco. Používajte radšej kvalitný ultrazvukový difuzér môžete si byť istý tým, že nič nepokazíte a váš esenciálny olej bude efektívne využitý.

Na záver nám neostáva nič iné len si vyložiť nohy, príjemne sa usadiť a nechať rozptýliť váš obľúbený prírodný esenciálny olej.

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak šíriť kvalitné informácie o esenciálnych olejoch a aromaterapii. Nenechajte si ujsť ďalšie informácie a novinky zo sveta aromaterapie a pridajte sa k nám aj na jednu z vašich obľúbených sociálnych sieti.

Pre priaznivcov esenciálnych olejov sme tiež pripravili skupinu na Facebooku, kde si snažíme vymieňať navzájom informácie a skúsenosti o esenciálnych olejoch. Pridajte sa k nám.

5/5 - (2 votes)

Zdieľať tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naspäť na Blog