Často kladené otázky

1.) Sú esenciálne oleje značky Plant Therapy terapeutickej triedy?

Všetky oleje Plant Therapy100% čisté a prírodné, bez akýchkoľvek prísad, aditív alebo riedení. Sú absolútne najvyššej kvality a sú ideálne na použitie na aromaterapiu. V súčasnosti neexistuje žiadna organizácia, ktorá by vydávala akúkoľvek unifikovanú certifikáciu kvality pre esenciálne oleje. ‘Terapeutická trieda‘ je jednoducho len marketingový výraz. Každá spoločnosť môže povedať, že ich oleje sú terapeutickej triedy. Niektoré spoločnosti používajú pre interné štandardy kvality iné termíny terapeutickej triedy alebo iné termíny klasifikácie či certifikácie. Tieto výrazy sú však spoločnosťami často chránené ochrannou známkou. Pri vyhľadávaní tých najkvalitnejších esenciálnych olejov nehľadajte výrazy ako ‘Terapeutická trieda‘, pretože každá spoločnosť môže používať tento výraz. V súčasnosti neexistuje žiadna jednotná klasifikácia esenciálnych olejov, ktorá by jednoznačne vyjadrovala kvalitu certifikovaných olejov. Odporúčame vám vyhľadať spoločnosť, ktorá na základe výsledkov testov dokáže zaručiť kvalitu esenciálnych olejov. Dôveryhodné sú GC/MS (Gas Chromatograf/Mass Spectrometer) ako aj zmyslový (organoleptic) test. Ak si nie ste istý či nakupujete kvalitné esenciálne oleje inšpirujte sa našim krátkym článkom, ktorý vám pomôže zistiť či ide 100% kvalitu.

2.) Môžu sa esenciálne oleje Plant Therapy používať vnútorne?

Neodporúčame vnútorné použitie esenciálnych olejov. Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a majú schopnosť spôsobiť vážne poškodenie, ak sa používajú vnútorne bez potrebných odborných znalostí. Máme zákazníkov, ktorí sa rozhodli používať naše oleje vnútorne, to však odporúčame iba s veľkým rešpektom k sile esenciálnych olejov, a len pod vedením kvalifikovanej osoby, ktorá skutočne rozumie chemickému zloženiu každého jednotlivého oleja.

3.) Ako sa získavajú esenciálne oleje Plant Therapy?

Väčšina esenciálnych olejov spoločnosti Plant Therapy sa extrahuje pomocou parnej destilácie. Naše citrusové oleje sa extrahujú za studena lisovanou extrakciou. Máme tiež niekoľko olejov extrahovaných metódou CO2 a tiež niekoľko extrahovaných rozpúšťadlom.

Tu je niekoľko ďalších informácií o rôznych metódach extrakcie:

Parná destilácia: Najbežnejším procesom extrakcie esenciálneho oleja je destilácia, proces, pri ktorom sa pomocou pary izoluje aromatický prchavá zložka rastliny.

Hydro-destilácia: Hydro-destilácia je veľmi podobná parnej destilácii s jedným hlavným rozdielom. Pri tradičnej destilácii s vodnou parou para prechádza časťou rastliny a v pare prenáša esenciálne oleje, ktoré sa neskôr oddelia. Počas hydro-destilácie sa rastlina umiestni priamo do vody, ktorá sa potom zahreje na varnú teplotu. Esenciálne oleje sa prenášajú parou, kondenzujú a dekantujú, aby sa následne esenciálne oleje oddelili od vody.

Lisovanie za studena: Lisovanie za studena sa používa predovšetkým pre citrusové plody, ako sú pomaranče a citróny, kde sa esenciálny olej získava v malých vreckách zo šupky. Oleje extrahované lisovaním za studena sú najprchavejšie z esenciálnych olejov a pri pôsobení vzduchu sa môžu rýchlo odpariť.

Extrakcia CO2: Metóda extrakcie CO2 poskytuje väčšie množstvo aromatických zlúčenín ako akýkoľvek iný destilačný proces. Za určitých podmienok pri nízkej teplote môže byť oxid uhličitý natlakovaný, aby sa stal kvapalinou. Táto kvapalina potom pôsobí ako rozpúšťadlo a používa sa na extrakciu oleja z rastlín. Po dokončení extrakcie sa extrakčná nádoba vráti na normálnu teplotu a CO2 sa rýchlo premení na plyn, pričom po sebe zanechá vysokokvalitný olej bez rozpúšťadiel.

Extrakcia rozpúšťadlom (esenciálne oleje ABSOLUTE): Kvety príliš jemné na to, aby sa dali spracovať teplom, sú namočené v rozpúšťadle, zvyčajne hexáne, ktoré extrahuje prchavé prvky. Rozpúšťadlo sa potom odparí a zostanú po sebe len tie najvoňavejšie zložky. Tento proces produkuje to, čo sa nazýva „absolute“.

Tu je podrobnejší postup krok za krokom:

a) Rastlina sa maceruje v rozpúšťadle, spravidla hexán.
b) Po niekoľkých dňoch sa rozpúšťadlo odstráni a zostane viskózny voňavý základ.
c) Ten sa rozpustí vo vysoko odolnom alkohole.
d) Zmes je ochladená a rozdelená na rastlinné vosky a voňavú tinktúru.
e) Voňavá tinktúra sa destiluje vo vákuu, aby sa odparil alkohol, čím sa získa plná hodnota rastliny.

4.) Prečo sú niektoré esenciálne oleje nebezpečné pre deti?

Existuje veľa dôvodov, prečo sa niektoré esenciálne oleje neodporúčajú používať pre deti. Niektoré z týchto dôvodov sú obavy z toxicity, nepriaznivé kožné reakcie a možné problémy s dýchaním. Deti sú viac ohrozené, pretože sú menšie, a preto sú náchylnejšie na toxické látky. Ich metabolizmus je menej efektívny ako u dospelých, pokožka je tenšia a nie tak zrelá ako u dospelých ľudí a sú náchylnejšie na dýchacie problémy. Zoznam olejov, ktoré sa môžu bezpečne používať pre deti, nájdete v našej sekcii KidSafe oleje pre deti.

5.) Prečo by ste sa mali počas tehotenstva vyhnúť používaniu určitých olejov?

Niektoré esenciálne oleje sa považujú za príliš silné na použitie počas tehotenstva, pretože môžu stimulovať produkciu určitých hormónov a podporovať krvácanie. Pred použitím esenciálnych olejov počas tehotenstva sa prosím poraďte so svojím lekárom.

6.) Je potrebné pri lokálnom použití riediť esenciálne oleje?

Veľmi stručne, ÁNO. Esenciálne oleje sú prchavé, čo znamená, že sa odparujú veľmi rýchlo. Keď riedite esenciálne oleje, proces odparovania je oveľa pomalší, pretože sú zriedené v neprchavých látkach. Základný nosný olej potom prenáša esenciálny olej do pokožky, čo znamená, že potrebujete použiť menej esenciálneho oleja. Okrem toho terapeutické výhody základného nosného oleja často zvyšujú terapeutické výhody esenciálneho oleja!

7.) Ponúkate vzorky esenciálnych olejov?

Áno sada vzoriek esenciálnych olejov je v ponuke. Vďaka vzorkám si máte možnosť overiť kvalitu našich esenciálnych olejov, ako aj to či vám vône značky Plant Therapy vyhovujú. Predsa len každý z nás má iné čuchové receptory, a nie každému vyhovuje čokoľvek. Ak sa chcete dozvedieť naše aktuálne novinky a ponuky prihláste sa na odber nášho NEWSLETTRA a dozviete sa to ako prvý. S našimi skvelými cenami vám odporúčame vyskúšať niektoré z našich štartovacích balíčkov alebo cenovo výhodné sety 100% esenciálnych olejov. Sme si istí, že budete spokojní s kvalitou našich esenciálnych olejov ako aj pro zákazníckou orientáciou.

8.) Aké kroky robíte pre spokojnosť a ochranu spotrebiteľa?

A) Na našej stránke môžete nájsť podrobné Obchodné podmienky, ktoré prezentujú korektný právny vzťah medzi predávajúcim a kupujúcim.
B) V sekcii Ochrana spotrebiteľa tiež nájdete Podmienky reklamácie ako aj Reklamačný formulárFormulár na odstúpenie od zmluvy pre vrátenie alebo výmenu tovaru.