Naspäť na Blog
Najlepšie esenciálne oleje na boj proti alergii Plant Therapy

Alergia a TOP 7 esenciálnych olejov, s ktorými to ľahšie zvládnete

Alergia. Už to samotné slovo v nás vyvoláva negatívne myšlienky, ktoré sú niekedy umocnené aj pocitom bezmocnosti. Slnko krásne svieti, tráva sa mení na krásnu zelenú oázu pokoja. Zo zeme začínajú vykukať krásne pestrofarebné kvety a rastlinky, ktoré si ihneď získavajú pozornosť našich očí. Nie je to znak ničoho iného ako to, že leto je tu opäť s nami. Skvelé čakajú nás letné tábory, dovolenky, more a kopec zábavy až do neskorého večera. V kútiku duše však dúfame, že toto leto si nás alergia nenájde. Dúfame…

TÉMA ČLÁNKU

Alergia a esenciálne oleje

ČAS ČÍTANIA

18 min 13 sekúnd

NÁROČNOSŤ

Nízka

POČET SLOV

2 257

Nikdy si neuvedomíš aké je nádherne dýchať cez nos, až pokiaľ ho nemáš upchatý.

Tvoja Alergia

ČO JE ALERGIA?

Upchatý červený nos, tekutina z nosa, štípanie oči, slzenie oči, neustále kýchanie či ťažký a bezmocný pokus zhlboka sa nadýchnuť. Toto sú všeobecné prejavy, ktoré nám dokážu letné obdobie zmeniť na desivú nočnú moru. Určite ste to už zažili vy alebo vaši blízki, však?

To všetko je dielo alergie, ktorá by sa dala v krátkosti definovať ako precitlivenie nášho organizmu na rôzne látky, ktoré sa bežne nachádzajú v prírode okolo nás. Opakuje sa to z roka na rok a často krát nezaberajú ani spreje na dýchanie či tabletky proti alergii.

Alergia upchatý nos dievčatka

AKÉ TIPY ALERGIE POZNÁME

Medzi najčastejšie alergény v prírode patria prach, peľ, tráva či iné rastliny plné alergénov. Tieto alergény spôsobujú nepríjemné reakcie, ktoré najčastejšie zasiahnu naše horné alebo dolné dýchacie cesty.

Horné dýchacie cesty:

 • nos
 • ústa
 • hrdlo

Dolné dýchacie cesty:

 • priedušky
 • priedušnica
 • pľúca
Horné a dolné dýchacie cesty zasiahnuté alergiou

Ak pôsobia alergény na horné dýchacie cesty výsledkom je výtok a upchatie nosa spôsobený zdurením nosnej sliznice, svrbenie očí a dráždivé šteklenie v hrdle, ktoré vyvoláva nepríjemne kýchanie.

Dolné dýchacie cesty nie sú žiadna sranda, keďže to priamo ovplyvňuje naše dýchanie, ktoré je pre život nevyhnutné dôležité. Takáto alergická reakcia má za následok ťažké dýchanie, kašeľ a pískavé dýchanie, ktoré je veľmi nebezpečné.

NAJŤAŽŠIE OBDOBIE PRE ALERGIKOV

Počas celého roka na nás útočia rôzne tipy alergií, niektoré sú pre naše telo veľmi náročné iné majú ľahší priebeh. Vo všeobecnosti sa za najťažšie obdobie alergénov považujú mesiace máj, jún, júl a august. V týchto mesiacoch je najviac kvitnúcich rastlín, drevín a stromov, ktoré spôsobujú ťažké alergické reakcie. 

MÁJ – v tomto mesiaci je hlavným alergénom tráva. Začínajú kvitnúť topoľ, vŕba či iné dreviny.

JÚN – v tomto období je hlavným alergénom trávy, agát, lipa. Naďalej však prevláda a zároveň kvitne aj tráva. Hlavným alergénom trávy je peľ, ktorý spôsobuje nemalé ťažkosti.

JÚL – v júly si musíme dávať pozor na šíriacu sa palinu. Koncom mesiaca postupne klesá množstvo nepríjemného peľu v ovzduší.

AUGUST – v tomto mesiaci vrcholí obdobie paliny. Do popredia sa každým rokom dostáva peľ ambrózii.

Z tohto jednoznačne vyplýva, že najťažšie mesiace sú pre alergikov vtedy keď všetko kvitne a rastie, teda v období veľkého tepla.

Najťažšie obdobie pre alergikov

AKO BOJOVAŤ PROTI ALERGII

Bojovať proti alergii nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Na začiatku je nutné zistiť, na aký druh alergénu naše telo najviac reaguje. Ide o štandardný proces, ktorý vám jednoznačne pomocou testov dokáže zistiť váš alergolog. Následne, podľa typu a sile alergie, vám predpíše rôzne tabletky či spreje na inhalovanie. Všetko sú to látky, ktoré vytvoril človek a v niektorých prípadoch nemusia byť vôbec účinné. Je to však prvý krok k tomu, aby vám bolo lepšie a každoročné leto nebolo pre vás nočnou morou.

Pre peľ, ktorý je najčastejším problémom pre alergikov, je odporúčané:

 • obmedziť kontakt s daným alergénom
 • obmedziť vychádzky von počas silného slnka či počas veterných dní
 • vyhýbať sa okrajom lesa, kde sa sústreďuje najväčší počet alergénov
 • minimalizovať čas strávený pri vode
 • využívať čističky vzduchu a mať namontované na oknách sieťky, ktoré alergén zachytávajú
 • večer sa sprchovať a umývať vlasy, pretože počas dňa môžeme na seba dostať mnoho alergénu (spánok by tak mohol byť pokojnejší)
Peľ je najčastejším problémom alergikov

ALERGIA A ESENCIÁLNE OLEJE

Alergia je dnes už považovaná za civilizačné ochorenie. Je to taký neviditeľný nepriateľ, ktorý môžete dostať buď už od narodenia lebo kedykoľvek behom života. To či dostanete alergiu alebo nie, je v dnešnej dobe do veľkej miery ovplyvnené aj tým aký máte životný štýl, ako sa stravujete, či novodobé vynálezy ľudstva ako sú autá a továrne, ktoré pracujú s mnohými syntetickými látkami.

Pýtate sa prečo by práve esenciálne oleje mali vedieť pomôcť?
Ide jednoducho o prírodné oleje, ktoré obsahujú účinné antihistaminikum, sú proti-zápalové či anti-vírusové a dokážu prebudenú alergiu v našom tele svojim terapeutickými látkami účinne potlačiť.

Tento typ ochorenia vie byť veľmi nepríjemný. Vďaka vývoji v oblasti zdravotníctva a lekárstva sa nám podarilo príznaky potlačiť tabletkami alebo sprejmi na alergie. Všetky tieto produkty sú však syntetický vyrobené a často krát si neuvedomujeme, že majú na naše telo nepríjemný dopad, ktorý sa neukáže ihneď, ale neskôr v dospelosti.

Esenciálne oleje nedokážu vyliečiť alergiu, tak ako to nedokážu ani mnohé tabletky či lieky. Avšak, esenciálne oleje sú výborným doplnkom, ktorý nám dokáže pomôcť alergické reakcie zmierniť, v niektorých prípadoch dokonca úplne vyriešiť.

Ide predovšetkým o 100% prírodné zložky, ktoré ak nášmu telu nepomôžu tak určite neublížia. Esenciálne oleje sú tak výborným riešením pre tých, ktorý by chceli svoju alergiu potlačiť prírodným spôsobom bez umelých látok či liekov.

Esenciálny olej Citrón na alergiu

Doktorka Stacy Mobley NMD, MPH (naturopaticka lekárka s licenciou) tiež vysvetľuje, že esenciálne oleje majú schopnosť obíjsť tráviaci trakt, čo znamená, že sa vedia veľmi rýchlo dostať do krvného obehu. Treba mať na pamäti, že pečeň metabolizuje esenciálne oleje potom čo zaúčinkujú ich terapeutické vlastnosti, a nie predtým ako v prípade potravín či liekoch, ktoré sa dostávajú do nášho organizmu cez ústa.
Podľa jej skúsenosti veľa esenciálnych olejov sa vyrába z rastlín, ktoré majú veľmi silné anti-mikrobiálne, antivírusové a protiplesňové účinky. Rastliny zvyčajne obsahujú aj protizápalové zložky, ktoré je naše telo schopné z esenciálnych olejov využiť na ozdravenie dýchacieho a imunitného systému.

NAJLEPŠIE ESENCIÁLNE OLEJE NA ALERGIU

Aj keď esenciálne oleje nedokážu vyriešiť všetky vaše problémy s alergiou, dokážu byť skvelým doplnkom, ktorý vám pomôže bojovať proti alergii prírodným spôsobom. Existuje niekoľko skutočne vynikajúcich možností, ktoré vám pomôžu zmierniť niektoré z príznakov, aby ste si mohli vychutnať krásne slnečné počasie bez alergických problémov.

Najlepšie esenciálne oleje na boj proti sezónnym alergiám:

 • Mätový esenciálny olej (Peppermint)
 • Čajovníkový esenciálny olej (Tea Tree)
 • Citrónový esenciálny olej (Lemon)
 • Eukalyptus esenciálny olej (Eucalyptus)
 • Kadidlo esenciálny olej (Frankincense Serrata)
 • Kamilkový esenciálny olej (Chamomile)
 • Levanduľový esenciálny olej (Lavender)

Esenciálny olej Mäta

Základné informácie:
KidSafe: nie 
Botanický názov: Mentha x piperita
Objem: 10 ml
Obsah zložiek: jednozložkový esenciálny olej
Detailné informácie nájdete na tejto stránke.

Esenciálny olej mäta Plant Therapy

Prečo je vhodný na potlačenie alergie?

Aj keď je esenciálny olej Mäta známy predovšetkým svojou schopnosťou eliminovať žalúdočné ťažkosti, je vhodný aj na iné prekvapivé použitie. Patrí medzi jeden z užitočných esenciálnych olejov na potlačenie alergie. Mäta má schopnosť uvoľniť nosnú dutinu a zmierniť šteklenie či svrbenie v krku. Pomáha organizmu rozpúšťať hlieny a znižuje zápal, ktorý sa pri alergii prejavuje. Pri pravidelnom používaní pomôže zastaviť kýchanie a svrbenie nosa.

Esenciálny olej Čajovník

Základné informácie:
KidSafe: áno 
Botanický názov: Melaleuca alternifolia
Objem: 10 ml
Obsah zložiek: jednozložkový esenciálny olej
Detailné informácie nájdete na tejto stránke.

Esenciálny olej čajovník Plant Therapy

Prečo je vhodný na potlačenie alergie?

100% esenciálny olej Čajovník Plant Therapy je vyhľadávaný najmä pre svoje vynikajúce anti-bakteriálne a proti plesňové vlastnosti. Vďaka obsahu antihistaminu pomáha zmierniť príznaky zápalu, ktoré sú spájané so sezónnymi alergiami. Odpudzuje baktérie a plesne, ktoré zhoršujú stav alergie. Jeho protizápalové schopnosti poskytujú úľavu alergickým očiam, ktoré často svrbia alebo sú opuchnuté. Nemalo by sa zabúdať ani na to, že je to prírodný bojovník proti zhoršujúcemu sa akné a ošetrenie rezných rán.

Esenciálny olej Citrón

Základné informácie:
KidSafe: áno 
Botanický názov: Citrus x limon
Objem: 10 ml
Obsah zložiek: jednozložkový esenciálny olej
Detailné informácie nájdete na tejto stránke.

Esenciálny olej citrón Plant Therapy

Prečo je vhodný na potlačenie alergie?

Citrónový esenciálny olej je účinnou alternatívou na odbúravanie a uvoľňovanie hlienu počas alergie vďaka svojim mukolytickým vlastnostiam. Tieto vlastnosti zmierňujú pocit upchatia, preťaženia a kašľa čo pomôže udržať vašu alergiu na uzde.

Esenciálny olej Eukalyptus

Základné informácie:
KidSafe: nie 
Botanický názov: Eucalyptus globulus
Objem: 10 ml
Obsah zložiek: jednozložkový esenciálny olej
Detailné informácie nájdete na tejto stránke.

Esenciálny olej eukalyptus globulus Plant Therapy

Prečo je vhodný na potlačenie alergie?

Tento jednozložkový 100% esenciálny olej Eukalyptus pomáha uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť dráždivý alergický kašeľ. Jeho protizápalové vlastnosti zmierňuje preťaženie organizmus v dôsledku alergie a jej ďalšie bežné príznaky.

Esenciálny olej Kadidlo

Základné informácie:
KidSafe: áno 
Botanický názov: Boswellia serrata
Objem: 10 ml
Obsah zložiek: jednozložkový esenciálny olej
Detailné informácie nájdete na tejto stránke.

Esenciálny olej Kadidlo Serrata 10ml

Prečo je vhodný na potlačenie alergie?

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam sa radí 100% esenciálny olej Kadidlo Serrata radí medzi vynikajúci liek na čistenie dutín a zmierňovanie preťaženia pre tých, ktorý trpia upchatým nosom počas alergickej sezóny. Dôležité je to, že obsahuje alpha-pinén zlúčeninu, ktorá napomáha k priechodnosti dýchacích ciest.

Esenciálny olej Kamilka

Základné informácie:
KidSafe: áno 
Botanický názov: Chamaemelum nobile
Objem: 5 ml
Obsah zložiek: jednozložkový esenciálny olej
Detailné informácie nájdete na tejto stránke.

Esenciálny olej Kamilka 5ml Plant Therapy

Prečo je vhodný na potlačenie alergie?

Pre tých, ktorí trpia upchatými dýchacími cestami pomôže Kamilka (Harmanček rímsky) vďaka svojim protizápalovým účinkom. Používa sa tiež na liečbu kožných problémov, zápal sliznice a nosových dutín. Zmierňuje svrbenie a opuch spojený s ekzémom po zmiešaní so základným nosným olejom aplikovaním na pokožku.

Esenciálny olej Levanduľa

Základné informácie:
KidSafe: áno 
Botanický názov: Lavandula angustifolia
Objem: 10 ml
Obsah zložiek: jednozložkový esenciálny olej
Detailné informácie nájdete na tejto stránke.

Esenciálny olej Levanduľa

Prečo je vhodný na potlačenie alergie?

Je niečo čo 100% esenciálny olej Levanduľa nedokáže? Alergia nám väčšinou nedovolí poriadne sa vyspať kvôli upchatému nosu a ťažkému dýchaniu. V tej chvíli je super ak máme po ruke tento esenciálny olej, ktorý pomáha zaspať a byť v pokoji počas celej noci. Tento olej má tzv. spazmolytický účinok čo znamená, že pomáha spomaliť dráždivý kašeľ. Štúdie dokazujú, že tento levanduľový esenciálny olej bráni alergickému zápalu a zväčšovaniu buniek na sliznici hrdla.

AKO POUŽÍVAŤ ESENCIÁLNE OLEJE NA BOJ PROTI ALERGII

Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované látky, ktoré by sa mali používať so zreteľom na naše zdravie. Pár zásad pre bezpečnú aromaterapiu sa môžete dočítať v našom rozsiahlom článku o aromaterapii. Podľa toho čo je pre vás v danom momente jednoduchšie a efektívnejšie môžete silu esenciálneho oleja využiť inhaláciou pomocou difuzéra, aplikovanie esenciálneho oleja na pokožku (je viac než vhodné esenciálny olej riediť so základným nosným olejom), alebo naparovaním, kedy máte hlavu nad hrncom s horúcou vodou prikrytú ručníkom.

VYUŽITIE DIFUZÉRA

Najľahší a najúčinnejší spôsob ako bojovať s alergiou je použitie difuzéra, ktorý vďaka adiabatickému procesu (vytvára z vody vodnú paru), dokáže rozbiť drobné molekuly esenciálneho oleja, ktorý sa dostáva do nášho čuchového orgánu a následne do celého tela. Proces aromaterapie je tak rýchly a maximálne účinný. Použitie difuzéra je jednoduché a môžete si ho zapnúť v akejkoľvek izbe. Je dôležité aby sa esenciálny olej používal so správnym zariadením pretože ak ho nakvapkáte do vodnej lampy, esenciálny olej stráca svoje terapeutické vlastnosti pod priamym teplom.

Difuzér viete použiť v detskej izbe, v kancelárií, obývačke ale aj v aute.

Výhodou difuzéra je, že sa môžete venovať pokojne inej aktivite zatiaľ čo cez čuchové receptory nasávate liečivé zložky esenciálnych olejov. Táto metóda je vhodná pre zníženie pocitu alergie ak máte preťažené či zablokované dýchacie cesty alebo opuchnuté oči.

DIFUZÉRY S ULTRAZVUKOVOU TECHNOLÓGIOU

LOKÁLNA APLIKÁCIA

Lokálna aplikácia nie je vôbec zložitá ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, treba tu však dodržiavať isté zásady aby sme si viac neuškodili ako pomohli. Ak chceme aplikovať esenciálny olej na pokožku, je potrebné ho predtým zriediť so základným nosným olejom. Takáto aplikácia je tak účinnejšia a efektívnejšia. Postačí vám pár kvapiek esenciálneho oleja (ušetríte tým svoju peňaženku) a čo je najhlavnejšie esenciálny olej sa dostane do jemných pórov pokožky. Následne sa esenciálny olej dostane cez póry do krvného obehu a celého tela.

Riedenie esenciálneho oleja Mäta Plant Therapy s nosným olejom pred aplikáciou na pokožku

Viete ako riediť esenciálne oleje, aby boli pre vašu pokožku bezpečné? – pozrite si našu tabuľku riedenia.

Esenciálne oleje teda viete príjemne vymasírovať do pokožky alebo si pripraviť skvelý roll-on, ktorý si jednoducho hodíte do kabelky.

Esenciálny olej aplikujte:

 • priamo pod nos
 • na spánky
 • na oblasť krku
 • priamo na oblasť priedušiek

(neaplikujte esenciálny olej do očí, ani priamo do uší)

Dôležité je mať na hlavne prikrývku v podobe ručníka alebo utierky, tak aby sa vodná para dostávala čo najviac do našich dýchacích ciest. Vie to robiť zázraky to vám garantujeme, máme vyskúšane.

Výhodou tejto metódy je, že všetka sila esenciálnych olejov je sústredená do našich dýchacích ciest, je však vhodné si robiť aj prestávky napríklad 10 minút naparujem 5 minút pauza.

Aplikácia roll on na pokožku pre zníženie alergie

TIP pre vás: skúste si na noc nakvapkať 2-3 kvapky 100% esenciálny olej Eukalyptus na látkovú vreckovku a umiestnite ju buď blízko vankúša na nočný stolík alebo na vankúš pod obliečku. 

NAPAROVANIE

Túto metódu asi najlepšie poznajú naše mamky a hlavne babičky. V minulosti sa využívala najčastejšie. Základný spôsob takejto metódy je hrniec s horúcou vodou do ktorej nakvapkáte 2-3 kvapky esenciálneho oleja (podľa objemu vody v hrnci). Esenciálne oleje môžete aj mixovať. Napríklad skvelý je pomer 2 kvapky Levandule a 3 kvapky Eukalyptus.

Naparovanie esenciálneho oleja na potlačenie príznakov alergie

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak šíriť kvalitné informácie o esenciálnych olejoch a aromaterapii. Nenechajte si újsť ďalšie informácie a novinky zo sveta aromaterapie a pridajte sa k nám aj na jednu z vašich obľúbených sociálnych sieti.

Pre priaznivcov esenciálnych olejov sme tiež pripravili skupinu na Facebooku, kde si snažíme vymieňať navzájom informácie a skúsenosti o esenciálnych olejoch. Pridajte sa k nám.

Pridaj hodnotenie post

Zdieľať tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naspäť na Blog
Práve ste pridali tento produkt do košíka: