Ako používať esenciálne oleje bezpečne a efektívne? Používanie esenciálnych olejov je v dnešnej dobe úplne bežné a praktizuje sa po celom svete každý deň. Esenciálne oleje sa používajú na zlepšenie kvality života a stali sa súčasťou nášho životného štýlu. Vo väčšine prípadov je používanie esenciálnych olejov bezpečné a bez vedľajších účinkov. Je potrebné však brať na vedomie, že tieto oleje sú vysoko koncentrované látky a môžu nášmu organizmu aj poškodiť ak sa nepoužívajú opatrne a starostlivo. Predstavte si, že esenciálne oleje, ktoré máme vo fľaštičke sú približne 50-100 násobne viac koncentrované ako v samotnej rastlinke.
Obsah článku
- Ako používať prírodné esenciálne oleje?
- Inhalácia esenciálnych olejov
- Esenciálne oleje na kožu (lokálna aplikácia)
- Esenciálne oleje pre vnútorné použitie
- Kontraindikácie a nežiadúce účinky
- Používanie esenciálnych olejov v období tehotenstva
- Test citlivosti/Patch Test
- Zhrnutie ako používať esenciálne oleje bezpečne
”Kúpa esenciálnych olejov je investícia, nie výdavok pre naše zdravie.“
Neznámy autor
Ako používať prírodné esenciálne oleje?
Používanie esenciálnych olejov so sebou prináša aj riziká podľa toho akým spôsobom sa používajú. Rozoznávame 3 základné spôsoby používania:
- inhalácia (prostredníctvom aróma difuzéra)
- na kožu (lokálna aplikácia v kombinácií s nosným olejom)
- esenciálne oleje na vnútorné použitie
I. Inhalácia esenciálnych olejov
Ide o najčastejší, najjednoduchší a najrýchlejší spôsob využívania esenciálnych olejov. Inhalácia môže byť v podobe aróma difuzéra či naparovanie. Inhalácia patrí medzi formu aromaterapie s nízkym rizikom vzniku problému oproti lokálnej aplikácii. Spočiatku môžu byť náklady na kvalitný ultrazvukový aróma difuzér vyššie, no pri správnom zaobchádzaní a čistení vám aróma difuzér vydržať bez problémov dlhé roky.
Inhalácia sa najčastejšie používa pri problémoch súvisiacich s hornými dýchacími cestami, na uvoľnenie psychického napätia či rozprúdenie mysle či pokojný spánok deti, ktoré majú často nočné mory a nočný des.
Ako používať aróma difuzér na esenciálne oleje
Inhalácia aróma difuzérom je najideálnejší spôsob ako začať aplikovať liečivé účinky aromaterapie pre začiatočníkov. Ak sa pýtate otázku ako používať esenciálne oleje bezpečne, táto metóda bude zaručene vašou prvou voľbou. Difuzér má mnoho výhod, ktoré ocenia najmä mamičky a deti. Inhalácia pomocou ultrazvukového aróma difuzéra sa odporúča robiť s prestávkami. Najideálnejšie je difúzovať rovnako a pravidelne. Ideálne 30-60 minút inhalovať a následne mať prestávku 30-60 minút. Nejde len o bezpečnosť, ale aj o efektívnosť inhalácie nakoľko naše telo, nervový systém a čuchové receptory sa vedia znova pripraviť na voňavú dávku esenciálneho oleja. Medzi prestávkami je vhodné miestnosť dostatočne vyvetrať. Ak máte domáce zvieratká uistite sa, že v čase difúzovania sa nenachádzajú v miestnosti. Po difúzovani sa snažte miestnosť vyvetrať, alebo ju nechajte pôsobiť aj počas nočného spánku (pomáha pri pokojnom spánku a nespavosti).
Naparovanie s esenciálnymi olejmi
Už ako malé deti sme sa naparovali a vždy nám to pomohlo keď sme mali upchatý nos a ťažké dýchanie. Naparovanie je intenzívne a má vysoký účinok ak ho vykonávame s istými pravidlami. Ak využívate naparovanie nerobte to však dlhšie ako 15 minút, pretože ide o intenzívne vdychovanie vodnej pary v kombinácií s esenciálnym olejom. Ani naparovanie nie je vhodné pre každého. Táto forma aromaterapie nie je vhodná napríklad pre ľudí s citlivou pleťou, pretože okrem toho, že inhalujeme esenciálny olej, pôsobí tiež na vašu pokožku tváre. Obzvlášť opatrní by sme mali byť aj pri deťoch pretože ich pokožka je jemná a citlivá na akékoľvek externé faktory a čuchové orgány sú citlivejšie a menej vyvinuté. Používanie esenciálnych olejov v aróma difuzéri však naďalej zostáva najbezpečnejšou formou aplikovania účinkov esenciálnych olejov na ľudské telo.
Ako sa správne naparovať?
Pri naparovaní by sme mali mať zatvorené oči, dýchať pomaly, ale zhlboka a mať pravidelné prestávky.
TIP PRE VÁS: esenciálny olej nakvapkajte na epsomskú soľ a tú následne pridávajte do vody podľa potreby.
Dýchanie je pre ľudský organizmus prirodzená činnosť, ktorú vykonávame nevedomky. Inhalácia je preto najrýchlejší spôsob aromaterapie pretože dýchanie je pre nás prirodzené. Pri dýchaní sa drobné molekuly pary dostávajú do nášho tela cez čuchové receptory do pľúc, krvi a následne do celého tela.
Vedeli ste, že človek v pokoji sa v priemere nadýchne 16x za minútu, 960x za hodinu, 23 040x za deň a 8 409 600x za rok? Neuveriteľné čísla, však? Skúste venovať pár nádychov svojmu telu denne so 100% prírodným esenciálnym olejom vďaka aróma difuzéru a podporte tak svoje zdravie aktívnym spôsobom.
Astma (astma bronchiale)
Pýtate sa čo je astma? Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pri ktorom sa zužujú dýchacie cesty. Zbystrieť by mali ľudia, ktorých trápi ťažká astma (astma bronchiale), pretože niektoré esenciálne oleje môžu spôsobiť výrazne zhoršenie vášho zdravotného stavu. Astma u detí, nie je žiadna sranda preto by sme mali tomuto nebezpečenstvu venovať zvýšenú pozornosť a pred použitím esenciálnych olejov sa vždy poradiť s certifikovaným aromaterapeutom či ošetrujúcim lekárom.
II. Esenciálne oleje na kožu (lokálna aplikácia)
Lokálna aplikácia na pokožku je druhý najčastejší spôsob využívania esenciálnych olejov. Je to bezpečná metóda, ktorá má vysokú účinnosť pretože esenciálny olej je aplikovaný presne na postihnuté miesto, ktoré trpí bolesťou či zvýšenou citlivosťou. Treba však dodržiavať isté zásady, aby tento typ aromaterapie mal svoj význam.
Ide teda o použitie esenciálnych olejov priamo na pokožku tela. Esenciálne oleje by sa mali používať na pokožku vždy zriedené v základnom nosnom oleji inak riskujeme kožné reakcie, podráždenie či alergickú reakciu. Lokálna aplikácia môže byť použitá v tejto forme:
- masáž
- kúpeľ
- obklady
- zábaly
- masky na tvár
- telové zábaly
- peelingy
Pre rýchly efekt lokálnej aplikácie by sme mali zriedené esenciálne oleje použiť v oblasti, kde sú tepny človeka najbližšie k pokožke, medzi ktoré patria hlavne spánky a zápästia.
Pri lokálnej aplikácii by sme mali rozlišovať aplikáciu esenciálnych olejov pre deti a dospelých, pretože pokožka tela detí je omnoho jemnejšia a citlivejšia ako u dospelých jedincov. U niektorých esenciálnych olejov dochádza k podráždeniu pokožky jednoduchšie ako u iných. (škorica, klinček, citrónová tráva) Ak náhodou dôjde k podráždeniu pokožky tela neznamená to automaticky, že olej je nečistý, syntetický či pokazený. Pokožka tela je u každého jedinca iná a čo môže spôsobovať problém jednému, nemusí druhému. Stačí ak esenciálny olej jednoducho zabudneme zriediť, čo môže spôsobiť nepríjemnú reakciu.
Existujú však aj esenciálne oleje, ktoré patria medzi tie najjemnejšie a vhodné aj pre novorodencov a bábätká od 3 mesiacov:
- jednoduchý esenciálny olej Čajovník
- všestranný a jemný esenciálny olej Kadidlo
- kvetinový esenciálny olej Ruža
- vzácny esenciálny olej Slamienka
- citrusový esenciálny olej Citrón
Tabuľka riedenia esenciálnych olejov
Ako (ne)používať esenciálne oleje pre novorodencov
Používať esenciálne oleje u novorodencov s v prvých troch mesiacoch neodporúča. Koža novorodencov prechádza výraznými zmenami, zvyšuje sa hydratácia a klesá jej prirodzené pH. V tomto období nie je koža novorodenca pripravená na spracovanie látok obsiahnutých v oleji v prípade ťažkostí. Po tomto období sa môžu niektoré esenciálne oleje používať, ale musia byť dostatočne zriedené s nosným olejom. Pred použitím by sme mali zriedené oleje najprv otestovať pomocou Patch Testu na predlaktí alebo na nohe.
Esenciálne oleje vhodné pre novorodencov po 3 mesiaci:
- jemný esenciálny olej Kamilka (Roman Chamomile)
- jednoduchý esenciálny olej Levanduľa (Lavender angustifolia)
- najznámejší esenciálny olej Čajovník (Melaleuca alternifolia)
- kráľovský esenciálny olej Kadidlo Serrata (Frankincense Serrata)
- najobľúbenejší citrusový esenciálny olej Citrón (Citrus x limon)
Tieto oleje však musíme riediť v nosnom oleji. Oleje odporúčame aplikovať na chodidla dieťatka pretože v tejto oblasti je koža najhrubšia a teda najmenej náchylná na alergickú reakciu. S olejmi to nepreháňajte, menej je niekedy viac najmä u malých detí.
Hore vymenované esenciálne oleje môžeme u deti používať aj pomocou difuzéra, doba difúzovania by však mala byť podstatne kratšia ako u dospelých ľudí.
Esenciálne oleje Plant Therapy ponúkajú špeciálnu KidSafe radu, ktorá je bezpečná pre deti od 2 rokov. Táto KidSafe rada vznikla v spolupráci so svetovo uznávaným aromaterapeutom R. Tisserand.
Mnoho esenciálnych olejov má repelentné účinky, čo ocenia najmä deti počas letných prázdnin. Niektoré z nich pomáhajú pri hojení rán a majú protizápalové účinky. Esenciálne oleje dokážu pomôcť aj pri mykotických ochoreniach pokožky pre ich dermatitídne účinky.
Esenciálny olej Eukalyptus s obsahom zlúčeniny 1,8 cineole ako aj Ravintsara, Yzop či Mätový esenciálny olej (Mentha x piperita) sú pre deti nevhodné pretože môžu spôsobiť ťažkosti dýchania či ťažkostí nervového charakteru.
TIP PRE VÁS: po uštipnutí hmyzom použite 100% esenciálny olej Čajovník na dezinfikovanie a zmiernite tým nepríjemné svrbenie vpichu. Esenciálny olej Levanduľa môžete použiť pri malom popálení na zmiernenie podráždenia pokožky.
V akom pomere riediť esenciálne oleje?
Jednoducho si predstavte, že 1% riedenie znamená, že fľaštička bude obsahovať 1% esenciálny olej a 99% nosný základný olej.
1.) 1% riedenie znamená 5-6 kvapiek na 30 ml nosného oleja
– ide o vhodné riedenie pre ľudí so slabšou imunitou, veľmi jemnou pokožkou, deti či pre tehotné ženy alebo na pleť.
2.) 2% riedenie znamená 10-12 kvapiek na 30 ml nosného oleja
– ide o vhodné riedenie pre dospelých ľudí, na esenciálne masáže či kúpele.
3.) 3-10% riedenie znamená 15-18 kvapiek na 30 ml nosného oleja
– ide o vhodné riedenie v prípade ťažkého dýchania, bolesť, natiahnutie či stuhnutie svalstva, takéto použitie je vhodné pre krátkodobé použitie.
Fototoxicita a neurotoxicita
Fototoxicita je častým problémom pri citrusových esenciálnych olejov (citrón, madarin, tangerin), ale aj zmesi esenciálnych olejov, ktoré obsahujú citrusové zložky. V prípade, že sú aplikované na pokožku a následne sa človek vystavuje UV žiareniu hrozí nebezpečenstvo, že sa na pokožke vytvoria popáleniny. Nepoužívajte preto tieto oleje ak sa chystáte opaľovať na slnko, alebo budete vystavený priamemu slnečnému žiareniu pri nejakej aktivite. Ak tieto oleje použijete na pokožku odporúčame zostať mimo dosahu slnka minimálne 12 hodín.
Pri neurotoxicite ide o aplikáciu olejov bohatých na gáfor, mentol či eukalyptus. Neurotoxicita sa týka najmä detí a môže spôsobiť veľmi vážne zdravotné problémy a ťažkosti s dýchaním. Ak tieto esenciálne oleje obsahujú tieto látky môžu nepriaznivo pôsobiť na nervové tkanivo.
Používanie esenciálnych olejov do kúpeľa
Ľudia si myslia, že stačí nakvapkať esenciálny olej do vody a je automatický zriedený. Je to veľký omyl pretože olej sa vodou neriedi, na povrchu vane sa vytvorí akurát vrstva oleja, ktorý môže byť nebezpečný pre naše citlivé partie. Ak sme sa rozhodli vyskúšať esenciálny kúpeľ, je potrebné zriediť olej v nosnom oleji a následne pridať do kúpeľa. Odporúčame použiť 5-10 kvapiek oleja. Ak máte citlivejšiu pokožku tak aj menej. Ak použijete príliš horúcu vodu pri kúpeli môžete vyvolať na pokožke tela kožnú reakciu.
Pre esenciálny kúpeľ by sme nikdy nemali používať oleje zo škorice či klinčekov. Podľa aromaterapeutov by nemali deti, tehotné ženy ako aj ľudia s vysokým krvným tlakom používať esenciálne oleje rozmarín a eukalyptus globulus do kúpeľov.
TIP PRE VÁS: Nosné oleje vedia byť mastnejšie ale aj tzv. ľahšie, to znamená, že nie je príliš vhodné použiť na riedenie husté oleje pretože nikto z nás určite nemá rád ak mu zostane vaňa a odtok mastné od oleja. Odporúčame preto používať pre esenciálny kúpeľ ľahký kokosový frakcionovaný nosný olej, ktorý je bez zápachu, je bezfarebný a nie je mastný.
III. Esenciálne oleje pre vnútorné použitie
Vnútorné užívanie esenciálnych olejov je veľmi diskutabilná téma nie len medzi širokou verejnosťou, ale aj medzi aromaterapeutmi. Takmer žiaden certifikovaný aromaterapeut by vám neodporučil perorálne užívanie esenciálnych olejov. Riskujete tím poškodenie vnútorných orgánov a žalúdočné ťažkostí.
Esenciálne oleje rozhodne v žiadnom prípade nekvapkajte rovno do hrdla, tak ako to robia niektorí influenceri napríklad s CBD kvapkami. Ak sa však rozhodnete pre vnútorné použitie určite sa poraďte s odborným aromaterapeutom či vašim lekárom. Esenciálne oleje obsahujú vysokú koncentráciu látok, ktoré môžu spôsobiť nemalé problémy od trávenia, alergie či poškodenie vnútorných orgánov.
Kontraindikácie a nežiadúce účinky
Kontraindikácie pri používaní esenciálnych olejov môžu nastať v prípade, že máte iné ťažkosti či zdravotný stav. Ak mávate časté kožné problémy, trpíte astmou, vysoký tlak, epilepsia, zrážanlivosť krvi či ste v gravidnom stave (tehotenstvo) používaním niektorých esenciálnych olejov môžete svoj zdravotný stav zhoršiť. Ak ste po operácií či užívate špecifické lieky je viac než vhodné poradiť sa so svojim lekárom.
Používanie esenciálnych olejov v období tehotenstva
Používanie esenciálnych olejov v období tehotenstva je veľmi široká téma, ktorej sa budeme venovať v samostatnom článku. Nie je možné zadefinovať všetky rozsiahle informácie v tomto článku. Esenciálne oleje v období tehotenstva skôr neodporúčame a môže byť rizikové. Treba si uvedomiť, že esenciálne oleje, ktoré prenikajú do nášho tela či už inhaláciou alebo masážou sa dokážu dostať cez placentu až do maternice, ktorá rastie spolu s dieťaťom a pomáha ho vyživovať počas tehotenstva.
Počas tehotenstva vám odporúčame vyhýbať sa týmto olejom:
- Rozmarín
- Šalvia muškátová
- Myrha
- Bazalka
- Jasmín
- Škorica Cassia
- Palina
- Petržlen
- Wintergreen
- Yzop
Prvý trisemester tehotenstva nepoužívajte žiadne esenciálne oleje či už inhaláciou alebo lokálne použitie na pokožku tela mamičky.
Druhý trisemester tehotenstva je stále veľmi jemné obdobie, buď zostaňte v štádiu bez používania esenciálnych olejov alebo ich používajte v malých stopových množstvách.
V tomto období môžete používať tieto esenciálne oleje:
- esenciálny olej Kamilka
- esenciálny olej Sweet Orange
- esenciálny olej Levanduľa
- esenciálny olej Citrón
- esenciálny olej Mandarin
Test citlivosti / Patch test
Patch test je v preklade jednoduchý test citlivosti pokožky na esenciálny olej. Ak si myslíte, že vaša pokožka je príliš jemná a citlivá odporúčame pred použitím väčšieho množstva oleja na pokožku vyskúšať tento test, ktorý nám ukáže ako je na tom naša pokožka. Postupujte nasledovne:
- Naneste malé množstvo zriedeného esenciálneho oleja v pomere 5% na pokožku predlaktia
- Obtočte gázou a nechajte pôsobiť 24 hodín
- Ak na pokožke nenastanú žiadne zmeny, esenciálny olej môžete používať na pokožku
Spravidla sú to práve deti, u ktorých sa takýto test odporúča robiť pretože detská pokožka je omnoho citlivejšia a jemnejšia ako u dospelého jedinca.
Ako používať esenciálne oleje by mal vedieť každý, kto ich chce používať častejšie. Vďaka správnej aplikácii dokážeme z esenciálnych olejov dostať to najlepšie pre naše telo a myseľ. Ak ich správne aplikujeme vedia skutočne pomôcť. Kúpu esenciálnych olejov by sme mali brať ako investíciu do nášho tela a zdravia, nie ako zbytočné náklady. Esenciálne oleje sú výborným prírodným doplnkom v dnešnom modernom svete no nikdy nenahradia zdravý životný štýl, pitný režim a dostatok pohybu pre zdravé telo a dušu.
Zhrnutie ako používať esenciálne oleje bezpečne
Používanie esenciálnych olejov je vo všeobecnosti bezpečné a úplne jednoduché. Medzi najbezpečnejší spôsob používania týchto darov zeme patrí jednoznačne inhalácia prostredníctvom aróma difuzéra. Odporúčame však dodržiavať hore uvedené pravidlá používania esenciálnych olejov pre novorodencov od 3 mesiacov, pre deti od 2 rokov či pre ľudí so závažnými zdravotnými problémami ako je vysoký krvný tlak, epilepsia či chronické a degeneratívne ochorenia. Veríme, že správne používanie esenciálnych olejov zvyšuje ich bezpečnosť a zároveň dovoľuje využívať ich terapeutické účinky mnohým ľuďom.
Zdieľajte tento článok, pomôžete ostatným pri získavaní kvalitných informácií o esenciálnych olejoch a ich bohatom využití kdekoľvek. Nájdete nás tiež na populárnej sociálnej sieti Facebook či virálnom Instagrame. Pre fanúšikov aromaterapie sme pripravili aj skupinu na FB, kde budete mať prístup k informáciám, rôznym ponukám, užitočným receptom a zároveň sa snažíme vymieňať si cenné informácie a skúsenosti o esenciálnych olejoch.